Töttössy Istvánné Magdolna
Magyar iskola Európában- Európa a magyar iskolában
Úgy gondolom, hogy Európának és az iskolának címbeli megközelítése minden bizonnyal azóta lehetséges, hogy Európában létezik a magyar iskola, mert megalapították, fenntartották és működtették az iskolát. Ám ahhoz sem férhet kétség, hogy miközben mindkét fogalom megőrizte eredeti, alapjelentését, mégis alapvető változásokon is átment.
Ebből egyértelműen következik, hogy napjaink egyik sarkalatos kérdésköre, mit tartogatnak számunkra a folyamatosan módosuló fogalmak, s miként találjuk, miként találhatjuk meg helyünket a XXI. sz. Európájában, s milyen, milyenné lesz, milyenné tehetjük benne a magyar iskolát, s milyen lesz, milyen lehet Európa a magyar iskolában.
Ehhez azonban először is szükséges tisztázni, hogy milyen összefüggésben kívánjuk használni a kultúra és a civilizáció fogalmát. A kultúra az emberiség szellemi javainak hordozója, a civilizáció pedig az emberiség által megtermelt anyagi javak összességének és felhasználásuk minőségének megjelenítője. A civilizáció és a kultúra tehát számos nemzet esetében nem azonos szinten van jelen, s a két fogalom egybemosása az "európaiság" megítélésekor épp oly téves eredményre vezethet, mint amilyen hamis képet adhat egyik vagy másik fogalom környezeti tényezőktől független megítélése, értékelése.
S természetesen még ide kívánkozik az a megállapítás is, hogy maga az Európa-egyesítő gondolat sem XX. sz-i, s mint ilyen maga is koronként változva, más- és más célokért , más-és más köntösben vált láthatóvá.
Célszerűnek tartom épp ezért áttekinteni:
a.) Európa fogalmának megjelenését a történelemben,
b.), kultúrtörténeti jelentésének módosulásait,
c.) Európa természetföldrajzi jelentéstartalmának módosulását,
d.)Európa politika-és gazdaságföldrajzi jelentésének módosulásait
e.) a magyar iskola fogalmának állandóságát és folyamatos változásának állomásait
f.) az Európa-egyesítő gondolatoknak egymástól csak látszatra önálló, valójában egymásra épülő sorát, amely elvezetett az Európa Tanács és az Európai Unió megalakulásán át napjaink eseményeihez.
Ez valójában nem más, mint az ismert történelmi tények új szempontú csoportosítása. Ebből törvényszerűen következik, hogy bizonyos szempontok felértékelődnek, mások halványabban jelennek meg. Ez természetesen azt is jelenti, hogy a XXI.sz. iskoláinak, ezen belül a magyar iskolának is egyfelől meg kell felelnie az új típusú politikai-gazdasági rendszer követelményeinek, másfelől meg kell őriznie és őriztetnie iskolarendszerének magyar jellegét oly módon, hogy ezen belül kiemelt helyen kezeli az új szempontrendszerű történelemtanítás kialakításának feladatát. Ez azonban véleményem szerint olyan gondolkodásbeli újszerűséget igényel, hogy ez kilépteti a tantárgy keretei közül a kérdést, hiszen sokféleképpen lehet megközelíteni napjaink Európáját, az egységesülni készülő Európát. Lehet szeretni, lehet nem szeretni, , csupán egyet nem lehet: nem tudni, hogy mi az európaiság jelentéstartalmának állandó és változó tényezője, s ennek megfelelően helyünket a volt , a jelen, s a jövő Európájában , helyünket a változó jelentéstartalom határain belül.
Tudomásunk szerint legkorábban a görög mitológia örökítette meg Európé nevét.
A Tyrosz-i királylány, akinek csodás álmában szerelméért két földrész: Ázsia és az akkor még névtelen versengett, s akit amint éppen álmából ébredt, bika formájában maga Zeusz rabolt el, lett a földrész névadója.
Europé nevét Európaként - mint földrészét- először Hésziodosz említette Kr.e. a VIII. sz-ban, majd Hippokratész, aki már összehasonlította Ázsiával, majd Kr. e. a IV. sz-ban Arisztotelész írt viszonylag hosszan róla Politika c. művében.
Kr.u. a VIII.sz-ban, pontosan 769-ben Cordobai Izidóra a 732-ben történt Poitiers-i csata leírásánál használja az Európa-kifejezést névszóként, amikor így fogalmaz:
"...hajnalban az európaiak (=Europenses) megpillantották az arabok táborát."Néhány évvel később Nagy Károlyt udvari költője "Európa atyjának" nevezi. [1] Íme! A fogalom ismét módosul: Európa - pontosabban európai- itt, a korai középkorban e vonatkozásában a kereszténységet rejti már magában.
Ebből következően azonban az Európa-fogalom újabb módosuláson majd 1054 után,
a keresztény egyház kettészakadásakor megy végbe, amikor is kialakul a Róma - központú
katolikus (azaz egyetemes) és a Bizánc- központú ortodox (azaz igazhívő) keresztény világ.
Az ortodox törésvonal kialakulása után-ahogy az amerikai történész Gloria Man[2] nevezi a két keresztény világ választóvonalát-, valamint a vallási és a világi hatalom elkülönülésével azonban Európa fokozatosan azonos jelentésű lesz az OKCIDENS, azaz a latin Nyugat-tal.
A "Nyugat" pedig lassan formálódott Europa christiana-vá, azaz keresztény Európává. A folyamat mozgatórugója az Universitas, ahol a közös nyelv a latin, a közös eszmeiség a nyugati kereszténység. A XVI.sz-tól azonban a kereszténység maga is több ágú lett a protestantizmus elfogadottságával és térhódításával.
A XVIII. sz. több szempontból is újat hozott az Európa-fogalom értelmezésében.
Egyfelől új korszak köszöntött be a francia felvilágosodással: Nyugat már nem volt azonos az Európa christiana-val, sőt nem volt azonos a katolikusok és a protestánsok közötti megegyezések Európájával sem,hiszen a tételes vallásgyakorlatot mellőzők is helyet találtak maguknak, de kultúrája, civilizációja változatlanul a keresztény eszmerendszeren nyugodott.
Másfelől megváltozott Európa földrajzi értelemben is. A XVIII. sz-ig Európa határa ugyanis a Don folyóig terjedt. Nagy Péter azonban nemcsak Nyugatra nyitott ablakot Szentpétervár megalapításával, mert "A cári hatalom Európa és Ázsia határául az Ural hegységet, illetve az Ural folyót mintegy folytatásként jelölte ki."[3]
Az Európa-fogalom új jelentéstartalommal bővült: Közép-Európáéval. Közép-Európa államai a kitágult Európa középső sávjába estek, kultúrájuk és civilizációjuk a római kereszténységhez kötötte őket.
Ugyanakkor tapasztalni kellett, hogy nemcsak Európa földrajzi határa tolódott el keleti irányba, amely ezzel megbontotta a hagyományos földrajzi-politikai értelemben egymást fedő ortodox-törésvonalat. E törésvonal mozgása ugyanis épp a földrajzi mozgással ellentétesen is elmozdult Keletről Nyugat irányába (gondoljunk az orosz hatalom növekedésére Ukrajna, illetve a sorozatos felosztások következtében Lengyelország irányába, Erdély népességnövekedésének etnikai mutatóira).
E sokirányú és sok összetevőjű változás, a nyugati és keleti politikai hatalmak küzdőterévé engedte válni Közép-Európát. Itt csapott össze két nagyhatalmi érdek: a kontinentális Nyugat és a nyugati irányba törő Kelet. Ez a harc Közép-Európa megszerzéséért a földrajzi vonatkozásban megnövekedett Európa fogalmát a politikai és gazdasági helyzetet jól érzékeltető , három új elnevezésű régióra osztotta : Nyugat-Európára, Köztes-Európára[4] és Kelet-Európára. Köztes-Európa tágabb fogalom volt politikai és gazdaságföldrajzi vonatkozásban is Közép-Európánál.
A napjainkban használatossá vált új történészi kifejezéssel élve a "hosszú" XIX.századot felváltó "rövid" XX. század teljes egészében kimozdította a hagyományosnak tekinthető, de politikai és gazdasági vonatkozásban már három részre tagolódott Európa- fogalmat. Köztes-Európa egyfelől pozitív értelemben változott (gondoljunk a lengyel állam újraalakulására), másfelől Közép-Európaként úgy esett szét (amelynek egyik legfájdalmasabb ténye Magyarország szétdarabolása), hogy az új államok létrejöttével egyben tovább mozdult nyugati irányba az ortodox törésvonal (Románia nyugati határainak növelése).
Az I. világháborút lezáró Versailles-i-Washington-i békerendszer azonban nemcsak átrajzolta Európa politikai térképét, nemcsak teret nyitott a kommunista diktatúra megteremtésének, nemcsak felszámolta Nagy-Britannia tengeri hegemóniáját, hanem lehetővé tette, hogy ettől kezdve Európa sorsába az Egyesült Államok is beleszólhasson. Ez teljesedett ki a II. világháború után, amikor az USA katonai jelenléte állandósult Európában.
Az Ural hegységig és folyóig növelt Európa Nyugat- és Köztes részének 27 magterületéből (amely kiindulópontja volt a modern nemzetállam létrejöttének) 16 állam van a II. világháború utáni Nyugat-Európában, 11 pedig Köztes-Európában[5].
A II. világháborút követő hidegháborús időben újabb változáson ment át az Európa-fogalom. A számunkra látható politikai "tényezők", akik át-meg átrajzolták az európai
országok határait Nagy-és Kis-Európá-nak[6] nevezték az ideológiai, politikai, gazdasági vasfüggönnyel kettészelt Európát.
Nagy-Európa foglalta magába a két katonai és gazdasági pólusra osztott Európát. Ez jelentette a NATO és a Varsói Szerződés , illetve a kapitalista és a szocialista típusú országok alkotta tömböket. Ez a megosztottság, amely egyik oldalról nélkülözött minden önkéntességet, elmosta a klasszikusnak mondható Nyugat-Kelet meghatározást, mert a kulturális és civilizációs határaiban megcsonkított Nyugatról (gondoljunk pl. Königsberg-Kalinyingrád sorsára) a politikai szempont szerinti Köztes-Európát Jalta leválasztotta és Keletnek adta. A szovjet fennhatóság alá került területet szokták Kelet-Európának, Kelet-Közép-Európának, Közép-Kelet-Európának nevezni. Ez a fogalom egyszerre utal politikai övezetre, a korábban kialakult kultúrára és civilizációra is.
Kis-Európa fogalmához egyfelől az 1949. május 5-én megalakult Európa Tanácson[7], más-
felől a Marshall-segély segítségével és szívós emberi munkával felemelkedő európai országokon keresztül vezet az út. az Ez a Hatok útja, azé a hat európai országé, amely 1951.április 18-án létrehozza az Európai Szén-és Acélközösséget (=ASZEK), ismertebb nevén a Montánuniót [8], mellyel kezdetét vette az európai gazdasági integráció.
Nagy-Európa fogalma 199o-ben megingott, 1991-ben leomlott, amikor feloszlatta önmagát a Varsói Szerződés és a KGST. Ezzel azonban egy az eddigitől teljesen új fejezet kezdődött Európa történelmében.
Ez azonban újabb és alapvető kérdéseket hoz elő.
Hol van tehát Európa határa?
Mi az európaiság a XXI.sz.-ban?
Hol a helye Magyarországnak a XXI. sz. Európájában?
Természetes egyszerűséggel adhatunk erre egy önmagában igen bonyolult választ: majd megtanítja az iskola. Csakhogy hogyan alakult ki, milyen kulturális és civilizációs értékek hordozója volt, s mivé lett a XXI. sz. magyar iskolája? Ez az iskola milyen választ képes adni?
A latin betűt és műveltséget megalapozó magyar iskola együtt formálódott a keresztény Európává váló Okcidens Európával, s járt a közelmúltig egyéni és mégis európai utat.
A 996-ban Szt. Márton hegyén, a mai Pannonhalmán Géza fejedelem által alapított bencés kolostor falai közül csakhamar kinőtt az első iskola. Erről tanúskodnak a már 1010-es, 1020-as okmányok.
A magyar iskola hasonlóan az európai keresztény államok iskoláihoz a XIV. sz..-tól már nemcsak egyházi és világi társadalmi feladatokat egyaránt ellátó klerikusokat képzett, hanem a városi plébániai iskolák bizonyos polgári igényeket is kielégítettek képzésük korszerűsítésével.
.Célszerűnek mutatkozik itt egy kicsit elidőzni az iskola, az oktatás, a nevelés fogalmánál.
Az oktatás egyfelől tágabb az iskola fogalmánál, mert nem kötődik kizárólagosan az iskolához[9],másfelől szűkebb is az iskola fogalmánál[10], mert az iskola nem csupán oktat[11],s így sajátos viszony és arány alakult ki az oktatás (mint a tanítás és tanulás egysége)[12] és a nevelés között[13]. A magyar iskolák még egy sajátosságát kell érintenünk: ez pedig a nyelvi és kulturális különbözőség, valamint a fenntartói "sokszínűség" [14].
Magyarországon is - miként egész Európában- az oktatás terén a reformáció hozott több tekintetben is változást. Azonban mind a katolikus, mind a protestáns iskolák változatlanul a a nyugati keresztény valláson nyugvó "értékrendet"[15] tekintették az oktatás alapjának.
A változás vonatkozott az iskolaszerkezetre[16], a tananyag korszerűsítésére, a protestáns iskolák tannyelvére. Erre az időre tehető[17] továbbá a tanulói kör kiszélesítése, és a tanárok képzésének megszervezése.
A szerkezeti és tartalmi változtatások törvényszerűen vonták maguk után a szó klasszikus értelme szerinti tanterv megjelenését .[18] Az oktatás-nevelés folyamatában ezzel a hangsúly egyfelől a valamennyi és az azonos irányába mozdult, másfelől a cél és az eszköz viszonyrendszerét módosította.
A magyar oktatásügyben az első és alapvető cezúrát Mária Terézia uralkodása jelentette.
Apja, III. Károly nyomdokain haladt[19], de az oktatásügybe történő beavatkozását már nem titkos utasítások formájában, hanem nyíltan állami beavatkozással , felelősségvállalással és elvárással szándékozott megvalósítani.
Egyszerűen az 1769-ben kelt rendeletével az oktatás egészét - az elemi foktól az egyetemig bezárólag- felségjogai közé emelte. Ez az új felségjog biztosította a törvényes keretet az 1777-ben kiadott, jól átgondolt , tervszerűen felépített három szerkezeti egységből álló Ratio Educationis-nak. A rendelet 1776-ban kialakított tankerületekkel a tanügyigazgatást, majd 1777-ben a részletes tananyag felosztással a tartalmi szabályozást, a rendtartással pedig az oktatási intézmények működésének szabályozását biztosította. Az állam "elvárásai" közül értelemszerűen emelkedett ki az uralkodó iránti hűségre nevelés. Ennek legfontosabb és egyben legmeghatározóbb eszköze -az egyébként ettől kezdve kötelező- tantárgy, a történelem lett. A későbbiekben e mellett hasonló fontos szerephez jutott a tannyelv[20] is.
Az állam szabályozó szerepe ettől kezdve váltakozó erősséggel, de állandósult a magyar oktatásügyben (miként valamennyi európai és nem európai országban máig!!).
Az egyházak szerepe folyamatosan változott, de autonómiájukat a tanterv és a tannyelv vonatkozásában csorbítatlanul épp a fenntartói kötelezettség alapján őrizték meg a XIX.sz. utolsó negyedéig.
A polgári Magyarország megteremtése törvényszerűen jelentette (volna!) a magyar oktatásügy teljes egészének átalakítását az óvodától az egyetemig. A politikai események azonban az Eötvös József nevéhez kapcsolódó oktatáspolitikai tervezet kibontását megakadályozták. Mégsem mondhatjuk, hogy e néhány hónap a Batthyány-kormánytól a Szemere-kormány lemondásáig nem hozott újat. Az ún. áprilisi törvényekkel hozott.! Az oktatásügy igazgatási és költségvetési valamint a felsőoktatás tanszabadsága vonatkozásban. A modern közigazgatásnak megfelelően megszűnt a Helytartótanács Tanügyi Hivatala, s helyét - az európai normák szerint - elfoglalta, tevékenységi körét szükségszerűen bővítette a vallás- és közoktatásügyi minisztérium,ahogy nevezték a kultuszminisztérium, s ahogy rövidítették a VKM. A közoktatás anyagi fedezetének biztosítását pedig az állami költségvetés hatáskörébe utalta. Az egyetemi tanszabadság kérdésében ideiglenes rendelettel megtették az első lépést a szerkezeti, tartalmi korszerűsítés irányába.
A szabadságharc leverése után a magyar közoktatás újabb és mélyreható változását két lépcsőben ,rendeleti úton irányította a bécsi kormány vallás-és közoktatásügyi minisztere[21]. 1849-ben az "Entwurf " a középiskola szerkezeti-és szervezeti formáját korszerűsítette a katolikus, a protestáns , illetve az állami vagy magán fenntartókra való tekintet nélkül[22]. Egységesítette a korábbi tagozatokat, mind a gimnázium ,mind a reáliskola számára elvi megalapozottságú, teljes folyamatában jól megtervezett tananyagot , részletes módszertani útmutatót , a tanulmányok lezárásával érettségi vizsgát , valamint szaktanári rendszert vezetett be[23].
1855-ben az elemi népiskolák korszerűsítésére került sor, amely tartalmazott némi ellentmondást, de pozitív jellege erősebb maradt: a népiskolákat legalább háromosztályossá, a nagyobb népiskolákat pedig négyosztályossá kellett fejleszteni. A tanítók pedig csak tanítóképzőt végzettek lehettek.
A centralizált abszolutisztikus Habsburg-hatalom németesíteni akaró szándékát nem az Entwurf-fal , hanem majd 1955-58 között a tannyelvre vonatkozó közvetlen utasításokkal próbálta - igaz eredménytelenül- megvalósítani.
1861-től az Entwurf-ra épülő gimnáziumi és reáliskolai tantervek magyar nemzeti jellegűek voltak. Ezt mutatja a magyar nyelv és irodalom, a történelem és a földrajz tantárgyra vonatkozó követelményrendszer. Ugyanakkor a tannyelv kérdésében értelemszerűen érvényesült az anyanyelven tanulás joga az anyanyelven tanítás jogával szemben.
Nem volt ilyen egyszerű a magyar felsőoktatás helyzete az önkényuralom idején. A szabadságharc leverése után jelentős számú az egyetemi tanár és diák hagyta el az országot részben kényszerű politikai okok miatt, részben tanulási célból.
Bécs birodalmi politikája itt azonnal, közvetlenül és durván[24] éreztette hatását, noha intézkedéseik ellentmondásossága csekély előremutató, korszerűsítő elemet is hordozott[25].
A XIX. sz. ötvenes éveiben tehát a magyar közoktatás felkészült a polgárosodás igényeire és szükségleteire: alapja a keresztény értékrend, tananyaga és szerkezete
korszerűsített, nyelvhasználatában az anyanyelven tanulás joga érvényesül az anyanyelven tanítás jogával szemben, melyet az állam hivatalos nyelvének kötelező tanítása mellett is megőriz az ország feldarabolásáig. Bonyolultabb a felsőoktatás helyzete, amelynek rendezése csak a dualista állam keretei között kezdődhetett meg.
A kiegyezés után az Eötvös József nevével fémjelzett 1868.évi XXXVIII. sz törvény, az első hazai tanügyi törvény[26] megszabta a tankötelezettséget, megszervezte a hatosztályos népiskolát, a népiskolai ismétlőosztályt, az állami tanítóképzést, a népiskolai felügyeleti hálózatot.
A szakmaiság és a polgáriasulás ötvözeteként értékelhető a miniszter tudományos tanácsadó testületének, az Országos Közoktatási Tanácsnak 1871-ben történő létrehozása .
Az állam szabályozó szerepe a század utolsó évtizedeiben kétségtelenül tovább erősödött , de ez elsősorban a tanügyigazgatásban kialakított felügyeleti jogban, valamint az egyházi iskoláknak juttatott államsegélyek feltételhez kötésén keresztül érvényesült,s legkevésbé és rendkívül megengedő formában csak a tantervi szabályozásban.[27] Ehhez kapcsolódott a kormány 1896-ban kezdődött iskolaépítési akciója: öt év alatt 1000 elemi iskola építése emlékeztessen a millenniumra.
A tankötelezettség teljesítéséhez szükséges feltételek (személyi, tartalmi, dologi és anyagi) nagymértékű javulása[28]a polgárosodás kulturális és civilizációs szükségleteinek további korszerűsítését alapozta meg.
Az 1883.évi középiskolai törvény összegezte a korábbi vonatkozó rendeleteket, a gimnáziumok és reáliskolák rendjét, a középiskolai tanárképzést. Az általános irányú középszintű iskolák mellett megjelentek a szakirányú középszintű iskolák is.
1884-ben az ipartörvénnyel szabályozást nyert az iparos-és tanonciskolák kötelező megszervezése. A szakmunkásképzés természetesen más törvények által is szabályozva magában foglalta a mezőgazdasági, szőlészeti, borászati , erdészeti és bányászati szakképzést is.
A magyar szakmunkásképzés szerkezete a nyugat-európai gyakorlathoz hasonlóan duális lett.
A dualizmus a magyar felsőoktatás "aranykora"-ként ment át a köztudatba. A kiegyezés után megnyílt a lehetőség a nemzeti jellegű és korszerű (= európai értékrendű és szintű!) felsőoktatás kiépítésére. Az Eötvös-i tervszerűségre jellemzően a létesítendő intézmények tudós-tanárgárdájának kiművelésére a kiegyezést követően azonnal ösztöndíjasokat küldtek a leghíresebb európai egyetemekre. A felsőoktatás- és kutatásfejlesztés elválaszthatatlanul összetartozott. A felsőoktatás kiépítése országos és nem főváros-centrikus program volt [29]A felsőoktatási program nem csupán a hagyományos Universitás korszerűsítését jelentette. Kialakultak a művészeti felsőoktatás[30], a műszaki[31]a kereskedelmi és a közgazdasági[32] felsőoktatási intézmények , valamint a felsőfokú nemzeti honvédtisztképző intézmény, a Ludovika Akadémia. Ugyancsak alapvető változást hozott a közoktatásban bekövetkezett változtatás: a szakképzés megkövetelte a megfelelő, a képzéshez szükséges tanító,- illetve tanárképzést is[33].
A korszerű felsőoktatás az oktatás és kutatás egységével teremtette meg egyfelől a "tudóstanár" képzés lehetőségét, másfelől a felsőoktatás belső és állandó megújuló fejlődését is. A tudomány kevésbé vált a civilizáció kiszolgáltatottjává, mint a nyugat-európai országokban.
A "hosszú" XIX.sz. lezárulásakor a politikai vonatkozásban "Köztes-Európa" régiójába tartozó Magyarország oktatásügye elérte a nyugat-európai átlag színvonalat [34].
A Versailles-i békerendszer Magyarországot a széteső Közép-Európa országai közé sorolta, melynek oktatásügyi vonatkozásai is magukon viselték a trianoni diktátum valamennyi hatását.[35]
A két világháború közötti Magyarország oktatásügyének talpra állítását folyamatos korszerűsítéssel kívánta a Horthy-korszak megoldani. E folyamat irányítója a modern konzervativizmust képviselő, az Etvös-i oktatáspolitikát továbbfejlesztő gr. Klébelsberg Kuno vallás- és közoktatási miniszter volt több mint tíz éven át.
Kultúrpolitikájának alapját a "reális nemzeti önismereten és józan nemzeti önértékelésen alapuló nemzeti önbecsülés"[36] képezte.
Célja egyfelől az európai gondolkodású és korszerű szakmai műveltséggel rendelkező értelmiségi középosztály folyamatos frissítése, melyhez egy korszerű tehetséggondozás kiépítése kapcsolódott, másfelől a saját közegükben maradó paraszt-és munkásfiatalok számára alapos általános és szakmai műveltséget nyújtó oktatási intézmények biztosítása
A szükséges törvények, rendeletek, költségvetési tervezetek elfogadtatásának indoklása minisztersége alatt változatlanul egyetlen mondatban is összefoglalható: "..a magyar hazát.... elsősorban nem a kard, hanem a kultúra tarthatja meg és teheti ismét naggyá."
A miniszter teljességre törekvő korszerűsítésének eszköze a jól átgondolt és átfogó tanügyi reform volt,amely a közoktatás[37], a szakoktatás[38] , a felsőoktatás[39] , valamint a kutatás- és tudományfejlesztés[40] egészét átfogta .
Ez volt jelen szemléleti[41] tartalmi, szerkezeti és mennyiségi[42] vonatkozásban is, és egészült ki a az iskolán kívüli népművelés fejlesztésének programjával. A korábbiakhoz képest alapvetően új elemet jelentett a közoktatásban a modern nyugati nyelvek és a reáltantárgyak tanításának előretörése, a Tankönyvügyi Bizottság létrehozása, a tanulmányi munka serkentésére bevezetett országos tanulmányi versenyek rendszere, az egészséges életmód igényének fejlesztése érdekében a tanórán kívüli , de iskolai keretek közötti sportolás bevezetése, az ehhez kapcsolódó országos sportversenyekkel, az iskolaegészségügy fejlesztése, az újszerű tanár-szülő kapcsolat a szülői értekezletek rendszeresítésével, a hírközlés eszközeinek felhasználása az oktatás-nevelés korszerűsítésének népszerűsítése érdekében.
Trianon után 10 évvel a magyar oktatásügy az extenzív és intenzív fejlesztés eredményeként ismét felzárkózott az európai mellé.
A korszerűsítési folyamat továbbfejlesztése a történész-kultúrpolitikás Hóman Bálint miniszterségéhez kapcsolódik. Hóman Bálint rövid megszakítással ugyancsak egy évtizedig irányította a magyar kultúrpolitikát. Irányelve a Klébelsberg-inek a folytatása volt, ha munkásságának elemzői és értékelői többségükben ma még nem is így vélekednek.
Klebelsberg a haza felemelését,a valláserkölcsi alapon álló korszerű nevelést, Hóman a nemzet összefogását,a nemzetnevelést emelte kultúrpolitikai kulcskérdéssé.
Vajon gondolkodhatott volna-e másképp bárki, aki a Trianon és az első proletárdiktatúra-okozta lelki válságból ki akarja mozdítani és cselekvővé akarja tenni nemzetét, majd évtized múltával a terjeszkedő-hódító német és szovjet veszélyt időben felismerve meg akarja attól védeni ? Aligha!
A nemzetnevelés két szélsőséges pedagógiai törekvést, az individuálpedagógiát (kizárólag az egyénre irányuló) és a szociálpedagógiát (csak a közösségre irányuló) ötvözi az ellentétek feloldásával[43].
Hóman Bálint a közoktatás alapkérdésének tekintette a tanügyigazgatás korszerűsítését[44],
amely számára egyet jelentett az állami felelősségvállalás és ellenőrzés növelésével [45],
az iskolatípusok közötti átjárhatóság megteremtésén keresztül a tehetséges tanulók tovább- tanulásának segítésével[46],a nyolcosztályos népiskola kifejlesztésének és kötelező bevezetésének törvényi szabályozásával, a középiskolák egységesítésével [47], a pedagógus képzés korszerűsítésével[48].
A tehetséggondozás keretei között összefonódott az oktatás-és a szociálpolitika,
a középiskolások ösztöndíjrendszerének megteremtésével,[49] az ún. "tehetség-mentő" gimnáziumok kijelölésével[50], az országos tehetségvédelmi alap, valamint az Országos Magyar Falusi Tehetségmentő Mozgalom beindításával[51].
A felsőoktatás - és kutatásfejlesztés ugyancsak a Klebelsberg-i utat folytatta.
A korszerűsítés középpontjába a felsőoktatás szerkezeti átalakítása került, amely egyfelől az egységesítés érdekét, másfelől a párhuzamosság kiküszöbölését tekintette elsődleges feladatának. A jogászképzés átalakítása és összehangolása még az előző kormányzati ciklusban megvalósult, ám elmaradt a mezőgazdasági és a közgazdasági képzését. Ezt hidalta át az 1934-ben létre hozott József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem[52].
A szerkezeti átalakítás kategóriájába tartozik a tanító-és tanárképzés további módosítása is,amely a "széteső Közép-Európa", a nagyhatalmak játékszerévé silányított Köztes-Európa országaiban kiemelkedően előremutató és mint ilyen, egyben egyedülálló koncepció[53].A folyamatos korszerűsítés ezzel természetesen nem zárult le, s kiterjedt a művészeti oktatás területére is[54].
A tehetséggondozás, az értelmiségi réteg folyamatos utánpótlása is tovább bővült, e célt szolgálta tehetséges szegényparaszti származású főiskolás és egyetemista fiatalok számára a kollégiumi hálózat bővítése a Bolyai Kollégium létrehozásával.
A további változtatások szakmai kidolgozásához életre hívták az Országos Felsőoktatási Tanácsot. A reform előkészítését szolgálta az Országos Felsőoktatási Kongresszus.
Az ifjúság egészének iskolai kereteken kívüli nevelését Hóman Bálint éppoly fontosnak tartotta, mint Klebelsberg. Az új formák igen változatos képet mutattak[55]
A magyar oktatáspolitikában változatlanul az egyik sarkalatos, de a trianoni béke előttinél bonyolultabb kül- és belpolitikai kérdést jelentett a nemzetiségek iskolaügye. A korszerű, a nemzetiségi jogokat és az államérdekeket ötvöző nemzetiségi iskolapolitika kidolgozásában , amely már a húszas években megkezdődött, az irányító szerep gr. Teleki Pálé volt. Ez azonban szellemiségében nem jelentett törést sem a klebelsbergi, sem a hómani oktatáspolitikában. Teleki Pál, aki rövid ideig maga is volt kultuszminiszter, a nemzetnevelést - hasonlóan Hóman Bálinthoz - a magyar oktatáspolitika lételemének tekintette .
A két bécsi döntés , Kárpátalja visszatérése, a Délvidék egy részének birtokbavétele új és bonyolult feladatok elé állította a kultuszkormányzatot is. E területekre is kiterjesztették a köz-és felsőoktatás korszerűsítésének tervezetét. Itt azonban a fejlesztés mellett a 20 éves elszakítottság miatt kialakult lemaradást is fel kellett számolni, valamint olyan józan nemzetiségi oktatáspolitikát megvalósítani,[56] amelyet korábban is és az adott időszakban is elvártak az utódállamokban élő magyar nemzetrészek számára. Komoly nehézségek árán terjesztették ki a felsőoktatási intézményhálózatot, de egyetlen visszatért terület sem maradt ki [57]
A modern konzervativizmus és a nemeztnevelés együttes eredményeként a II. világháború befejezésekor a magyar oktatásügy egésze minden politikai ellentmondás és társadalmi feszültség[58] ellenére sem maradt el az átlag európai színvonaltól. [59]
A II. világháborút lezáró 1947. évi párizsi békediktátum Magyarországot is Nagy-Európa keleti blokkjába , a Szovjetunió fennhatósága alá utalta. Ez olyan cezúra volt a magyar történelemben, melyhez hasonlót nem élt át még a Kárpát-medence magyarsága[60].
A magyar oktatásügy totális átszervezése természetesen 1945-ben megkezdődött .
"A kommunista párt nem rejtette véka alá, hogy az iskolarendszert a legalsó foktól a legfelsőig központi befolyás alá karja vonni, s ott a szocialista, kommunista ideológiának megfelelő nevelési rendszert kíván bevezetni".[61] A kezdeti intézkedések azonban megtévesztő módon ellentmondásosak voltak.
A hatalomátvétel a célnak megfelelően ideológiai, tartalmi vonatkozású rendeletekkel vette kezdetét [62]. Az oktatásirányítás centralizálására[63] az Országos Köznevelési Tanács létrehozásával kezdődött. .A tanügyigazgatás, az iskolaszerkezet[64] és a tantervek átalakítását[65] 1948-ban ( még a "koalíciós" kormányzás utolsó pillanataiban ) az egyházi iskolák államosítása követte[66].
A felsőoktatás egészének átformálása is azonnal megkezdődött. A szerkezeti változás hozta az első, ellentmondásoktól nem mentes, s ezen keresztül megtévesztő intézkedést. 1945-ben létrehozták a már korábban is szükségessé vált Agrártudományi Egyetemet. Csakhogy ennek szerkezeti felépítése már nem a nyugati típusú universitashoz, hanem a keleti típusú szakegyetemi rendszerhez állt közelebb.
A felsőoktatás ugyancsak ellentmondásos szerkezeti átalakítása gyakorlatilag 1964-ig lezajlott, s ez magában foglalta a tudományos élet szovjetizálását is[67]
A teljes magyar oktatásra kiterjesztették az új típusú személyi politikát, amely egyszerre volt forrása egy felgyorsított tehetséggondozó folyamatnak,[68] gyors karriereknek és a tudományos élet kiválóságai elüldözésének[69].
A köz-és felsőoktatás irányításának módját, eszközrendszerét, szerkezetét , tantervét és a tananyag-kiválasztásának szabályozását átalakította a szovjet típusú diktatúra.
Az erőszakolt keleti típusú oktatáspolitika az évszázadok alatt formálódó , az európai keresztény értékrendhez igazodó magyar oktatás fejlődését megállította, majd más irányba vitte. Kelet-Európa irányába.
Az 1945-1990 közötti időszak oktatáspolitikájának központi feladata a szocialista, kommunista ideológiának megfelelő marxista-szocialista-kommunista nevelési rendszer kiépítése- a gyakorlatban bonyolult képletet eredményezett.
A korszak oktatásügyét három oktatási törvény (1948[70], 1961[71], 1985[72]),valamint tucatnyi törvényerejű- és miniszteri rendelet bontotta kisebb szakaszokra.
A magyar közoktatás átélte a gazdasági tervutasításos rendszer oktatáspolitikai változatát, a a tanfelügyeleti rendszer látszat decentralizálásával megoldott központi ellenőrzés kialakítását, az új tantervek bevezetésével a tananyag tanítási órákra történő lebontását, a központi rendtartással az iskolai lét legapróbb mozzanatának állami irányítását , és a szabad iskolaválasztás jogának eltörlésével a diákok helyhez kötését, valamint a káderpolitikával mind a tanulási, mind a tanítási jog politikai alapon történő korlátozását. A gazdasági életet központilag szabályozó, de bizonyos önállóságot engedélyező tervlebontásos rendszer az oktatásban gyakorolt diktatúra enyhülését is jelentette: csökkent a politikai alapon történő kiválasztás szigorúsága, lehetővé vált a középiskolák szabad megválasztása,az iskolai rendtartás lazulása, a tananyag törzs-és kiegészítő anyagra bontása.
1949-ben az általános iskolára épülő szakmatanulást törvényileg szabályozták, minimálisra csökkentve a duális képzés lehetőségét (mely viszont összhangban volt az államosítással).
1956 és l964 között a felsőoktatásra vonatkozó rendeletek a megtorlástól a konszolidáció kezdetéig erőteljesen magukon viselték egyfelől a politikai nyomást, másfelől az ésszerűbb és szakmai hozzáértést tükröző hatást[73] . Az enyhülés a felvételi rendszerben a politikai szűrés lazulását jelentette, majd ugyan rendkívül szigorú ellenőrzés alatt, de kezdetét vette a nemzetközi tudományos életbe való bekapcsolódás.
Az egypártrendszerű Magyarország oktatáspolitikájában az első igazi áttörést az 1985.április 18-án elfogadott I.sz. törvény jelenti: engedi a párhuzamos iskolaszerkezet létét[74] ,pozitív irányba mozdítja a nem magyar állampolgárságú, magyar nemzetiségű diákok felsőoktatásban való részvételi lehetőségét[75].
1990-ben a teljes magyar oktatás civilizációs szempontból lemaradva, kulturális vonatkozásban megtépázva, sérülten, de európai értékrenddel , a Kis-Európához való felzárkózásra alkalmasan érte meg a szocialista blokk széthullását.
A "Kis-Európá"-hoz tartozás azonban - jelen esetben eltekintve attól, hogy ez nem egy egyoldalú akarat eredménye- megköveteli, hogy a közelmúlt eseményeit alapvetően más megközelítésben is, a távolabbit pedig a jelenleginél árnyaltabb és másabb összefüggéseiben is legyünk képesek látni. A Kis-Európa fogalom kifejtése a maga összetettségében szinte a közoktatás valamennyi tantárgyát érinti.
A mai iskolaszerkezetben a tanuló - az iskolatípusnak megfelelő szinten- tanulja az európai országok irodalmát, művészettörténetét irodalom illetve rajzórán. Az idegen nyelv tanulása országismeretet is nyújt. Földrajzórán természet-és társadalomföldrajzot, általános
és regionális földrajzot (amely gazdasági földrajz megnevezéssel ismertebb),valamint politikai földrajzot tanulnak. Így ismerik meg a az országok kultúráját és civilizációját..
Ebbe a tantárgycsoportba tarozik a történelem, kötelező tanítását először a Ratio Educationis írta elő, elvárva az uralkodó iránti hűségre nevelést.
A tanuló nemzeti és egyetemes történelmet tanulva ismerkedik meg a múlttal ,s egészen napjainkig eljut. Összességében tehát nem kevés ismerettel rendelkezik az Európa Tanács és az Európai Unió országainak múltjáról és jelenéről. Elmaradt azonban az ismeretek új szempontú összefüggésbe helyezése, holott Comenius óta senki sem tudta jobban megfogalmazni, s pedagógiai szempontból közelíteni meg a történelemtanítás jelentőségét:
"Minthogy a történelem tanulása igen gyönyörködteti az érzékeket, izgatja a képzeletet, ékesíti a műveltséget, gazdagítja a nyelvet, élesíti a dolgokról alkotott ítéletet és észrevétlenül fejleszti az okosságot, azt kívánjuk, hogy valamennyi osztályon végig állandó kísérője legyen az elsőrendű tárgyaknak".
A comeniusi megállapítást minden bizonnyal valamennyi szakember ismeri, hiszen egyes állításai a tantervekben konkrét megfogalmazásban egymásra építve megtalálhatók[76].
Így lép elő a legfontosabb kérdéssé, hogy milyen tények birtokába engedjük jutni a tanulókat!
A tanítás célja az önálló döntéshozatalra képes fiatal nevelése, eszköze a tananyag. Ám cél és eszköz eggyé válik azok kezében, akik irányítják az oktatást, azok kezében, akik szakvélemények birtokában döntenek. A szakember felelőssége nem politikai, annál súlyosabb: erkölcsi.
A II. világháború után Európa romokban hevert, maga alá temetve eszméket, ideálokat és rendszereket. A túlélők pontosan emlékeztek a háborúhoz vezető út minden állomására ,hiszen birtokolták a tényeket, az ismereteket. Ezek az ismeretek alkalmasak voltak a tények új szempont szerinti számbavevésére, a tények újszerű összefüggésben láttatására.
Az egységteremtés igénye nem Európa, s nem a XX.sz. szülötte, a bibliai időktől jelen van történelmünkben (gondoljunk Bábel tornyára).Az egységteremtő szándék és megjelenési formája azonban korszakonként igencsak eltérő. Eltér az okban,a célban, eltér a megvalósítás eszközeiben.
"Akik nem ismerik a múltat, arra ítéltetnek, hogy újra átéljék azt"- választotta G. Santayana spanyol származású filozófus gondolatát Ránki György Magyarország német megszállásáról szóló könyve mottójául A múlt ismerete és a jelen, illetve a jövő buktatóinak elkerülhetősége szoros kapcsolatban van egymással.
Múlt és jelen összekapcsolódásának, egymásra épülésének felismertetése, a tévutak, a zsákutcák elkerülésére való felkészítés a XXI.sz. történelemtanításának alapfeladata. Ehhez azonban alapvető, mondhatni egyetlen eszköz a tényfeltárás. Szilárd, megbízható ismeretek és az ismeretek feldolgozásához szükséges módszerek hiányában a tanuló válhat egyéniséggé, amely tömeget alkot, ám személyiséggé, aki nemzetet alkot , aligha.
Az Európa Tanácsot és az Európai Uniót nemzetek hozták létre, olyan nemzetek, amelyek korábban évszázadok óta szemben álltak egymással. Ahhoz, hogy megbékélhettek szükséges volt önmaguk és egymás múltjának alapos ismerete! Ahhoz, hogy e szupranacionális szervezetek tagjai legyünk szükséges önmagunk, környezetünk ismerete. Szükséges a két szervezetet létrehozó "köveknek és kötőanyagoknak" az ismerete.
A kilencvenes évek elejétől a magyar oktatás átalakítása mind szerkezeti, mind tartalmi szabályozás szempontjából ezért központi kérdés, ha a felszín nem is erről fecseg! Nem haladó és maradi elvek ütközéséről van szó, miként sokan szeretnék beállítani, s ezzel máris hátrányos helyzetbe hozni azt, akinek a kedvezőtlenebb jelző jutott. Ezért központi kérdés, a mennyiség és minőség, hogy heti x vgy z órában tanítjuk a történelmet, hogy x és z órában mit mennyit és milyen tényeket![77]
Az Európa Tanács Nagy-Európa kettészakítása után jött létre. Az alapító országok -a szovjet rendszerről szerzett ismeretek birtokában mondhatjuk - a "szerencsés" oldalon voltak Céljuk az "európai államok szorosabb kapcsolatának kialakítása gazdasági és szociális fejlődésük előmozdítása céljából".A belépés feltételei -a jog uralmának elismerése, a politikai szabadság biztosítása többpárti berendezkedés és szabad választások alapján , illetve az egyéni jogok és szabadságok tiszteletbentartása"[78]. Az Alapszabály külön kitér, hogy"a nemzeti védelem kérdései nem tartoznak a Szervezet hatáskörébe".[79] Magyarország, a szocialista blokk államai közül elsőként, 1990.november 6-án nyerte el a teljes jogú tagságot.
Az Európa Tanács kiépült szervezete és működési rendje[80] teszi lehetővé, hogy választások útján az állampolgár közvetve e szupranacionális szervezetnek magyar képviselőit is megválassza[81] .
Az Európai Unió olyan szervezet, amely nem viharoktól mentes tárgyalás, hanem sorozatos alku szülötte. Egyfelől. Másfelől maga is folyamat[82]. A sorozatos alku-előkészítő azonban az Európa Tanács. Az készíti fel értelmileg és érzelmileg arra a tagokat, hogy a valódi érdekegyeztetés csak kölcsönös engedmények árán valósulhat meg. Mondhatni szabályos munkamegosztás alakult ki az Európa Tanács és az Unió , illetve az Unió jogelődei között, a csatlakozási pontok[83]jól érzékeltetik ezt. Az Európai Integráció egyben a két szupranacionális szervezet együttműködését is jelenti. Az együttműködés tökéletes kifejezője a közös zászló.
Az Európa-egyesítő gondolatok közül a II. világháború romjain újjáéledő világban a francia külügyminiszter, Robert Schuman terve vert gyökeret. Schuman koncepciója Jacques Maritain [84] francia keresztény filozófusnak a "keresztény gondolat és a demokrácia fejlődése közötti összefüggés"-re, valamint a megbékélésre alapozta [85].
Schuman nézeteit az "Európa a szó keresztény értelmében vett általános demokráciá"-ról
c. tanulmányában fejti ki , mely szerint: "A demokrácia a kereszténységnek köszönheti létét. Azon a napon született, amikor az ember küldetésévé vált, hogy mulandó élete során az egyéni szabadság, mindenki jogának tiszteletben tartása és a testvéri szeretet gyakorlása révén kivívja az emberi személyiség méltóságát."[86] Schuman tehát keresztény Európát akart, de ezt nem a tételes vallásgyakorlásra épülő Európának, hanem a kultúrájában, erkölcsi normáiban keresztény Európának tervezte:"A demokrácia vagy keresztény lesz, vagy nem is lesz. Egy kereszténységellenes demokrácia olyan karikatúra lesz, amely vagy zsarnokságba, vagy anarchiába süllyed." [87] Ennek a szellemiségnek elsőszülötte a korábban elképzelhetetlen :"...a francia és német szén -és acéltermelés egészének egy közös főhatóság alá rendelése, olyan szervezet keretében, amely nyitva áll más európai országok részvétele előtt is."
A nyitott keret természetesen a csatlakozás lehetőségével nem zárt és nem zárja a ki a módosulást, a formálódást, de változatlanul kizárja a Schuman-i útról, a keresztény értékrendű Európa útjáról való letérés lehetőségét.
Schuman nem a nemzeti múltjukat, hagyományaikat megtagadók összefogását akarta, hanem az öntudatos, nemzeti értékeikre büszke , biztos értékrenddel rendelkező államok szövetségét. Jól gondolta. Emberöltőnyi idő távlatából elemzők igazolják nézetei helyességét, amikor a gazdaság korszerűsítési folyamatait elemezve állapítják meg:
"A megkésett korszerűsítés ott volt sikeres, ahol szilárd értékrendre, hagyományos erkölcsi értékekre, nemzeti és vallási hagyományokra ....építkezhetett" [88].
Nos, a száraz közgazdászi megállapítást akár a XXI.sz.-i magyar oktatáspolitika alapkövetelményének is tekinthetjük. A megállapítás meggondolásra késztethet minden oktatásért felelős szakembert. Mit tudunk mi a keresztény értékrendre épült Unióról? Mit tud rólunk az Unió?
Milyen a magyar oktatás értékrendje? Milyen erkölcsi értékeink vannak? Vannak? Milyen mélyen ismerjük nemzeti és vallási hagyományainkat? Tiszteletben vannak? Vannak?
"Aki uralja múltat, uralja a jövőt is, aki uralja a jelent, , az uralja a múltat is"[89].- mondja G.Orwell 1984. regényében a hatalom birtokosa foglyának.
Az uniós csatlakozásra[90] váró Magyarország történelem tanterve lehetővé tesz-e, hogy ismereteink birtokában múltunkat uralva jövőnk urai is lehessünk? Uraljuk-e a jelent, hogy tanterveinkben uralhassunk múltunkat?
A történelemtanítás szükségességének okát:
"Minthogy a történelem tanulása igen gyönyörködteti az érzékeket, izgatja a képzeletet, ékesíti a műveltséget, gazdagítja a nyelvet, élesíti a dolgokról alkotott ítéletet és észrevétlenül fejleszti az okosságot, azt kívánjuk ,hogy valamennyi osztályon . . . .
Aligha férhet kétség a Comenius-i megállapítás változatlan igazságához és időszerűségéhez. Minden bizonnyal ezt használta fel-és ki a Ratio Educationis is a tartalmi szabályozással, amikor az uralkodó iránti hűséget állította a történelemtanítás középpontjába.
A tartalmi szabályozás a megtanítandó anyag ki-és megválogatását jelenti mindmáig. Ezért válhatott egyik és egyben legfontosabb eszközévé az állampolgárrá nevelésnek is. Jól is van ez így, amíg a valódi cél, az okosság fejlesztése összhangban van, illetve lehet az állampolgári hűségre neveléssel, ami napjainkban értelemszerűen nem az uralkodó iránti hűséget jelenti., hanem a haza, a nemzet iránti hűséget. Ez jelenti azt a többlet-felelősséget is, amelytől egyetlen oktatásirányító politikus, egyetlen történelemtantervet készítő szakember és egyetlen történelemtanár sem szabadulhat meg. Az állampolgárrá nevelés nem jelent kötelező azonosságot a létező politikai hatalom feltétlen elfogadásával (miként vélte Mária Terézia, s akarták azt erőszakkal is megvalósítani utána sokan), hanem sok esetben épp a dolgokról alkotott ítélőképesség, az okosság észrevétlen fejlődése vezette a jó állampolgárt a létező politikai hatalom létének megkérdőjelezéséhez, amely egyéni és közösségi érdek tekintetében épp az egyéni érdek félretételét követelte meg sok esetben (elegendő a középkori egyetemre járókra gondolni, akik tanulmányaik befejezésekor kötelességüknek érezték a hazatérést, a tudósokra, akik nehezebb körülmények között végezték itthon munkájukat, vagy Zrinyi Miklós horvát bánra, Batthyány Lajos miniszterelnökre, vagy az ötvenhatos fiatalokra ). Az állampolgárrá nevelés ugyanis erkölcsi kérdés, s szabad megmosolyogni, de nem lehet figyelmen kívül hagyni Berzsenyi intelmét:"...minden ország támasza, talpköve
A tiszta erkölcs, mely ha megvész:
Róma ledűl, s rabigába görbed."
A mai iskolarendszerben a tanuló Európáról tanul földrajzórán, történelemórán, áttételesen irodalomórán, valamint azokról az európai országokról részletesebben is,melyek nyelvét idegen nyelvként tanulja. Ismeretekkel tehát rendelkezik az Európai Unió országairól, de az Európai Unióról és a létrejöttét tekintve előbb alakult, de céljaiban azonos , ám megjelenési területeiben más jellegű Európa Tanácsról összefüggő ismeretanyaggal nem rendelkezik. Ugyancsak tanul Köztes-Európa Kelet-Európához adott országairól, de ismeretanyaga itt is országismeret és a keleti-tömb, illetve az ortodox-törésvonal kialakulásának folyamatáról összefüggő, rendszerező ismerete nincs.
"Akik nem emlékeznek a múltra, arra ítéltetnek, hogy újra átéljék azt"-választotta G. Santayana gondolatát [91] Ránki György Magyarország német megszállásáról szóló könyve mottójául .Nem véletlenül.A múlt ismerete és a jelen, illetve jövő buktatóinak elkerülése szoros kapcsolatban van egymással.
Múlt és jelen összekapcsolódásának láttatása és felismertetése már az új kerettanterv cél-és feladatrendszerének központi kérdése,a témakörök megfogalmazása ugyanakkor több hagyományos elemet tartalmaz, mint azt az újszerű tananyag elrendezése megkívánná.
Az európai integráció tanítása óhatatlanul veti fel a kérdést az előzmények vonatkozásában.
Az európai egység gondolata ugyanis sokkal korábbi, mintsem azt hinnénk. Ez azonban a
jelenleg használatos tankönyveinkben e megközelítésben nem szerepel.
"Aki uralja a múltat, uralja a jövőt, aki uralja a jelent, uralja a múltat"-mondja G. Orwell 1984 c. regényében.
Az Európai Unió, európai szupranacionalista jellege jelenleg egyszerre és megköveteli a csatlakozni akaróktól a hazaszeretetet, a nemzeti identitást.
Az egységteremtés igénye természetesen a bibliai időktől jelen van a politikai gondolkodásban (gondoljuk Bábel tornyára).Az egységteremtő szándék és megjelenési formája azonban igencsak eltérő, ám ismereteimre támaszkodva egyfelől a tervkészítők szempontjából, másfelől a cél szempontjából, s nem utolsósorban a kivitelezés tekintetében lehet és kell e terveket csoportosítani, hiszen ez vezet napjaink kérdéseihez, s csak így láthatjuk magunk és láttathatjuk meg oktató-nevelő munkák során lehetőségeinket tanítványainkkal is. E megláttatás igen felelősségteljes, s jövőt építő.
A hűbéri rendszeren nyugvó és birodalomépítő szándékok mellett már az 1300-as években jelentek meg szövetségi elvekre épülő elgondolások . Előbbinek iskolapéldája lehet a Habsburg-ház politikája, a másikra Pier Dubois, francia ügyvéd 1302-ből. Új helyzetet teremtett A francia felvilágosodás, illetve a francia forradalom , a nemzetállam-eszméjének gyors térhódításával. Egészen különleges és sajátos útnak tekinthetjük Anglia egységesítő törekvéseit, amely mozgásteret hagyva, megengedve mindig új köntösben, régi céllal és változó eszközökkel szolgálja az európai-egységesítő szándékot.
Birodalomépítő szándéka volt azoknak az uralkodóknak, illetve uralkodó családoknak, akik hatalmuk növelésében látták az egységteremtés lehetőségét. Ez természetesen több szempontú egységet jelentett: jelentette a politikai egységet és a gazdasági egységet pl. a Habsburgok esetében, jelentette az ideológiai, azaz vallási egységet is pl, a spanyol Habsburgok szándékaiban.
[1] J. Nagy László: Az európai integráció politikai története, Maxim Könyvkiadó , Szeged, 2002
2. Gloria Man:Ortodox törésvonal, Héttér Kiadó, Bp. é.n.
[3] Dr. Bendefy László: Az ismeretlen Julianusz Stephaneum Nyomda R.T. h.n. 1928 147.l.
[4] Köztes- Európa: határsáv Nyugat(Európa) és Oroszország között. E régió heterogén, s mint ilyen
"mozgó sáv" a birodalmi érdekek és érdekegyesítések, illetve érdek -szembekerülések alapján.
Köztes-Európa, szerk.: Pándi Lajos, Osiris Kiadó, Bp. ,1997
[5] Köztes-Európa, 28.l.
6 Balázs Péter: Európai egyesülés és modernizáció, Osiris Kiadó, Bp. 2001
[7] Benelux-államok, (=Belgium, Hollandia, Luxemburg),Dánia, Franciaország, Ír Köztársaság, Izland,
Nagy-Britannia, Norvégia, Olaszország, Svédország,
[8]Franciaország, Német Szövetségi Köztársaság, Benelux-államok, Olaszország
[9]"Az oktatás az a cselekvés, hogy valamit tanítanak, illetve az a tény, hogy valaki oktat valaki(ke)t."
(ÉrtSz 5 köt. 364. p., Akadémia, Bp.1979 )
[10]"..a tanításnak társadalmilag megszervezett formája, az ifjúság általános vagy szakmai nevelésével és oktatásával foglalkozik"( i.m. 3.köt.556.p.)
,
[11]"A gyermek, a serdülőkorban lévő fiú vagy lány testi, szellemi és erkölcsi fejlődésének tervszerű, tudatos, módszeres segítése, irányítása,vezetése."(i.m. 5.köt.129.p.)
[12] "..az oktatás egyrészt a tanuló tudatos és aktív tevékenységét jelenti, mellyel az alapműveltséghez tartozó kulturális javakat elsajátítja, másrészt pedig a tanár célirányos, tervező, szervező, szabályozó, értékelő eljárásait, amelyekkel a tanulók tanulási munkáját ösztönzi, irányítja, segíti, azaz hatékonnyá teszi."
(Didaktika é.n. Bp.10.p.)
[13]" A társadalom vagy valamely társadalmi osztály szellemi, erkölcsi fejlődésének, magatartásának bizonyos szempontok szerint való tervszerű, tudatos irányítása." (i.m.5.köt.129.p.), valamint
"..az iskoláról úgy gondolkodunk, mint olyan intézményről, amely a fiatalokat alkalmassá teszi arra, hogy fokozatosan rányíljanak a valóságra, és kialakítsanak maguknak egy határozott világnézetet." (Katolikus iskolák Magyarországon PSZI 2000 19.p.)
[14]A magyarországi népesség összetételében 1242 (a tatárjárás) jelentette az első cezúrát . Ezt követte az egymástól jellegében, megvalósítási módjaiban jól elkülöníthető szakaszokra bontható betelepítési politika egy máig tartó folyamatot indított el, amely "hazánk vallásügyi állapotában is nagy változást eredményezett"[14]. A betelepített szászok (akik nyelvi különállásukat megőrizve voltak katolikusok), a letelepített jászok és kúnok (akik nyelvükben, vallásukban magyarosodva őrizték meg jogi különállásuka), az idehúzódó "kisoroszok" mellett (akik nyelvüket és vallásukat megtartva lettek egyenlők jogi tekintetben a magyarokkal) a török balkáni megjelenése következtében mind nagyobb lélekszámú szerb és román népesség ( bizonyos csoportjaik jogi különállásukat, valamennyien vallásukat, s ezen keresztül nyelvüket megtartva) jelent meg meg a Magyar Királyság területén
[15] vallási, erkölcsi, kulturális és civilizációs értékek összessége, melyek sorrendisége is megszabott.
[16] A XVII. sz-ban a katolikus iskolákban mind jobban elkülönültek és ily módon önállósultak a korábbi fokozatok, de megőrizték ugyanakkor az egymásra épülésből a "rendszer" jelleget. A protestáns iskolák célja az egy keretben maradás volt, s így alakították ki kollégiumi rendszerüket
[17]. A három részre szakadt országban az erdélyi rendek - Európában elsőként- három lépésben (1557-ben katolikusok és evangélikusok, 1564-ben evangélikusok és reformátusok, 1568-ban unitáriusok vonatkozásában) fogadták el a kor követelményei szerint (akié a föld, azé a vallás) a vallásbékét. Ez, noha időben eltolódva, más úton és így más módon, de eredményét tekintve mégis azonosan alakult az ország másik két egységében is (a katolikus Habsburg és az iszlám török fennhatóságú területen is) Ennek eredményeként a katolikus iskolából kiváló és protestánsként újjászülető vagy új alapítású protestáns iskola
a protestáns közösség tulajdonába került, s ebből egyenesen következett, hogy -a latin nyelv elsajátításának kötelező volta mellett - nyelve a fenntartó közösségének nyelve lett.
Iskola, tudomány és művelődés az egyházakhoz kapcsolódva alakult a továbbiakban is. Ebből következett, hogy mind a zsidó,mind a görög szertartású egyházak keretein belül maradhatott e népelemek iskoláztatásának feladata. Ez nem csak vallási különállást jelentett, hanem az egyházi szertartás és az egyházhoz kapcsolt iskola tannyelvén keresztül a nemzetiségi tudat megtartásának is eszköze lett.
[18]Ratio atque institutio studiorum Societatis Jesu, az 1599-ben kinyomtatott és a gyakorlatban Ratio Studiorum néven használatba kerülő tanügyi dokumentum. Ez a klasszikus értelemben vett első tanterv Európában.
[19] Az 1737-ben kiadott rendeletével, a Carolina Resolutio-val vette kezdetét -noha még burkoltan
az állami beavatkozás az oktatásügybe, amikor is a Helytartótanács titkos, bizalmas utasítások
formájában kapta meg feladatát. Miközben az elemi iskolák felállítására a katolikusok korlátlanul
kaphattak engedélyt, a protestánsok pedig csak a partikuláris helyeken, a középiskolák számát a
katolikusok esetében is külön királyi engedélyhez kötötték, s ennek hiányában bezáratták a már
működőkez, illetve nem adtak ki új működési engedélyeket.
(Kármán Mór:Közoktatásügyi tanulmányok 2.kt. 53.p. Franklin Társulat, Bp. 1911 )
[20] A hivatalos tannyelv 1842-től a magyar nyelv lett, ez azonban nem vonatkozott a magyarországi
nemzetiségek iskoláira, melyekben a hitélet nyelve a tannyelv is volt egyben. A tannyelv kérdése
majd a politika burkolt formájaként kerül elő a XIX. sz. utolsó évtizedeiben.
[21]Létrehozták a nyolcosztályos gimnáziumot, a hatévfolyamos reáliskolát, bevezették az érettségit és új
közigazgatási keretek közé helyezték a tanügyigazgatást, három,- illetve négyosztályossá fejlesztették az
elemi népiskolákat.
Mészáros István:A magyar nevelés-és iskolatörténet kronológiája 996-1996, Nemzeti Tankönyvkiadó,
Bp.é.n.
[22] A görögkeleti szerb, illetve román egyház kulturális és oktatási autonómiája sértetlen maradt.
[23] Mészáros István: Középszintű iskoláink kronológiája és topográfiája 996-l948, Akadémia Kiadó, Bp.,
1988.
[24] A tannyelv egyértelműen a német lett. Hét évre megszűnt Magyarországon a mérnökképzés,másfél
évtizedre szüneteltették a keszthelyi mezőgazdászképzés.
[25] Egyenjogúsították a bölcsészeti karokat, kiépítették a tanszéki rendszert, szabályozták az egyetemi
felvételi rendszert(összhangban a bevezetett érettségivel, s ilyen módon csorbítva az egyetemi
autonómiát).
[26] a szakemberek által kidolgozott, a szakminiszter által beterjesztett, a parlament által elfogadott törvény,
szemben a korábbi joggyakorlattal, a rendeleti úton történő megvalósítással.
[27] "A felekezetek által fenntartott tanintézeteknél a tantárgyakban az egész tanfolyam alatt elérendő vég-
célt és a tanítandó ismeretek mértékét, a tanrendszert, tantervet és a tankönyveket az illető felekezeti
főhatóság állapítja meg és azt esetről esetre a vallás- és közoktatásügyi miniszternek bejelenti;a meg-
állapított mérték azonban nem lehet kisebb, mint az, mely a közoktatásügyi miniszter rendelkezése és
közvetlen vezetése alatt álló intézetekben alkalmazva van , és az illető intézetekre nézve csak kötelező
minimumot határozza meg."
Pirchala Imre:A magyarországi középiskolák rendje 8.p. idézi a tv.8.§-át Bp.1905
[28] Az 1912/13.évben 16.961 elemi iskola volt (a vasárnapi és az ismétlő iskolák nélkül). Ezek fenntartók
szerinti megoszlása:felekezeti:12.155(=72%), állami:3296(=20%), községi:1410(=(=8%).Tannyelv
szerinti megoszlásuk:magyar:13.453, Német:447, szlovák:377, román2233, ruszin:59, szerb:270,
olasz:12, egyéb:10. A tanítók száma:34.574 fő. Az 1910.évi adatok szerint a népesség 6 évnél idősebb
rétegének 68%-a tudott írni-olvasni.
gr. Teleki Pál: Magyarország gazdasági térképekben, 20.,21.p. Pallas Nyomda, Bp. 1921
[29] Budapest mellett Magyaróvár, Keszthely, Kassa, Debrecen és Kolozsvár felsőoktatási hálózata
fejlődött a leggyorsabban.
[30] 1865-ben Országos Színészeti Tanoda, 1871-nen Képzőművészeti és Iparművészeti Főiskola,
1875-ben Zeneakadémia
[31] 1871 József Nádor Műegyetem
[32] 1874 Keszthely, Kassa, Kolozsvár, Debrecen ,1891-ben Keleti Kereskedelmi Tanfolyam
[33] 1895-ben a középiskolai tanárjelöltek oktatására és nevelésére létrehozták az első tehetséggondozó-és
fejlesztő kollégiumot, az Eötvös József Collégiumot.
[34] Az 1920-as tatisztikai adatok szerint az ország lakosságának 84,6%-a tudott írni-olvasni. Ezzel szemben
korabeli Spanyolország lakosságának 6o%-a, a balkáni államok lakosságának 30-40%-a analfabéta.
Askandináv államok, illetve Svájc 0,1-0,2% analfabétizmusához viszonyítva a magyar 16% viszont
magasnakbitonyult Buday László:A megcsonkított Magyarország, Bp.Pantheon, 1921
[35] A "történelmi"Magyarország 2958 kisdedóvójából 1215 maradt, a 16.929 népiskolából 6435,
az 532 polgáriból 240, a 9 óvónőképzőből 4, az 50 tanítóképzőből 18, a 42 tanítónőképzőből 27,
a képzési pontból (746 iparos és tanonciskola)21képséi hely, a 35 képzési helyből (50 közép-
fokú ipariskola) 10 képzési hely,mezőgazdasági, szőlészeti, borászati és bányászati szakiskolák
helyeiből mezőgazdasági 28-ból 15, a szőlészeti, borászati 23-ból 15, az erdészeti 9-ből 3 maradt.
gr. Tekei Pál i.m.
54 felsőkereskedelmiből 28, a 187 gimnáziumból 88, a 34 reáliskolából 16, a 43 líceumból 2 a 67
képzési pontból (746 iparos és tanonciskola)21képzéi hely, a 35 képzési helyből (50 közép-
fokú ipariskola) 10 képzési hely,mezőgazdasági, szőlészeti, borászati és bányászati szakiskolák
helyeiből mezőgazdasági 28-ból 15, a szőlészeti, borászati 23-ból 15, az erdészeti 9-ből 3 maradt.
gr. Tekei Pál i.m.
[36] Mészáros István:Klebelsberg iskolareformja, 42.p. Gróf Klebelsberg Kuno emlékezete 1994,
Gr.Klébelsberg Kuno Alapítvány, h..n. 1994
[37] A tankötelezettség 16 éves korra emelkedett, melynek következtében a hatosztályos elemit kötelezően
kellett nyolcosztályossá fejleszteni, amire kétéves továbbképző évfolyam épült azok számára, akik nem
tanultak tovább, illetve nem tanultak szakmát. Kiépült a "kisebbségi tanítási-nyelvi népiskolák hálózata".
Kikristályosodott a polgári iskola szerkezete, tananyaga és helye az oktatási rendszerben.A gimnázium
egyfelől a tartalmi, másfelől a működési feltételek szabályozásával alakult az új követelményekhez.
Ugyancsak korszerűsítették a középfokú katonai iskolákat.
[38] Korszerűsítették az iparostanonc- és kereskedőtanonc iskolák elméleti és gyakorlati képzését, valamint
az érettségit adó felsőkereskedelmi és felsőipariskolák tantervét, továbbá ezek mintájára kialakították a
felső-mezőgazdasági iskolát.
[39] A közoktatási intézménytípusok fejlesztésével összhangban a tanító-és tanárképzés is korszerűsödött.
Szeged pótolta, illetve adott otthont a Kolozsvárról elmenekült Ferenc József Tudományegyetem
jogutódjának, katolikus hagyományokon fejlődött a Pázmány Péter Tudományegyetem, református jellege
domborodott ki a debreceni Tisza István Tudományegyetemnek, a pécsi Erzsébet Tudományegyetem
Orvostudományi Karral és sopron-i székhellyel működő evangélikus Hittudományi Karral bővült,
Sopron adott otthont a Selmecről elmenekült Bányászati és Erdészeti Főiskolának, mind a katolikus,
mind a protestáns egyházak korszerűsítteték jogászképzésüket (a katolikusok Egerben,az evangélikusok
Miskolcon, a reformátusok Kecskeméten működteték jogakadémiájukat).Új alapítású volt a Testnevelési
Főiskola, s lassú fejlődés eredményeként alakult ki a Gyógypedagógiai Főiskola,korszerűsítették
és újjászervezték a Ludovica Akadémiát, a honvédtisztképzés intézményét.
[40] A tudósképzés személyi feltételrendszerét szolgálta a kialakított ösztöndíjrendszer, melynek összefogá-
sára jött létre az Országos Ösztöndíj Tanács. A nemzetközi tudományos életben való aktív részvételt és
a kutatást egyaránt szolgálta a Collégium Hungarcumok hálózata (Bécs, Berlin, Róma) , az európai
egyetemeken létrehozott lektorátusok és a tudományos intézetek sora .
[41] Hatalmas kulturális értékeink birtokában újszerű nemzeti érzés kifejlesztéséhez kell megteremteni
a személyi, tárgyi és anyagi feltételeket. Foglalkozni kell a szociális kérdésekkel.
[42] Az Országos Népiskolai Építési Alap létrehozása teremtette meg a lehetőséget a falusi és a tanyai
népiskolák és tanítói lakások építésére.( bő 10 év altt így épült fel téglafalakkal, cseréptetővel 5000
tanterem, az iskolákhoz kapcsolt háromszobás tanítói lakásokkal) , az iskolák számának növelése tette
szükségessé a "vándortanítói" status kialakítását is.
Mészáros-Németh-Pukánszky:Bevezetés a pedagógia és az iskoláztatás történetébe 370.p. Osiris,
Bp.l999
[43] A nemzetnevelés-elméletének megalkotása a kolozsvári református főgimnázium volt tanárának, a VKM
volt államtitkárán, a szegedi pedagógia tanszék professzorának , Imre Sándornak a nevéhez fűződik .
[44]A tanügyigazgatás korszerűsítése tette lehetővé, hogy kialakítsa a népiskolai kerületeket, melyek
megegyeztek a közigazgatási (= vármegyei) beosztással, a korábbi öt tankerületet nyolcra bővítette és a
gimnáziumok mellett a középszíntű iskolák felügyeletét is hatáskörükbe vonta, miként az egyházi iskolák
autonómiáját egyfelől törvénnyel erősítette meg, másfelől kiterjesztette ezekre is az állami felügyeletet .
Újjászervezték az Országos Közoktatási Tanácsot.
[45]Manapság sokan és sokszor szívesen felejtkeznek meg arról, hogy a magyar reformkor nagyjai közül
sokan, épp br.Eötvös József is szabadelvűségüket igen jól tudták egyeztetni az állami irányítószerep
korszerűsített formájának ötvözésével. Mintának tekintették a francia etatista berendezkedést. S ennek
pozitív eredményeit épp az európai polgárrá nevelés eredményében nem lehet vitatni..
[46] A törvényileg szabályozott különbözeti vizsga rendszerének bevezetésével gyakorlatilag lehetővé vált a
népiskola lezárt jellegének megbontása.
[47] A Klebelsberg által már az egységesülés irányába lépő , de még mindig hatféle típusú középiskola helyett
az "elméleti" irányú középiskola ( 7gimnázium és leánygimnázium), valamint a szakirányú középszintű
oktatási intézmények helyett a "gyakorlati irányú középiskola" került bevezetésre. Ez utóbbi kategóriába
tartoztak a tanító-és tanítónőképző intézetek is.
[48] a "nyelvmesterképző" négy évfolyamos középiskola gyakorlatilag nevelőnőképzést biztosított,amely
egyfelől a lányoknak tisztes munkalehetőséget, másfelől az élő idegen nyelvek magas szintű elsajátítását
irányozta elő.
[49] A "Horthy Miklós Ösztöndíjalap" létrehozása a " szegény sorsú, magyar családból származó tehetséges
ifjak középiskolai tanulmányainak rendszeres támogatása céljából."
[50] A tehetséges vidéki és szegény tanulók számára jelölték ezeket a kollégiummal is rendelkező iskolákat.
Nem a tudásszintet, hanem a szellemi képességet, az ítélőképességet, és a képzelőerőt mérték, valamint a
tanító mindenre kiterjedő jellemrajzát vették figyelembe.
Pornói Imre: A népoktatás a polgári Magyar-országon különös tekintettel a nyolcosztályos népiskola
kialakulására. 185.p. Kandidátusi ért. Bp. 1997
[51] 1941-1945 között az alap anyagi segítségével a Mozgalom révén 1050 szegény, de tehetséges fiatal került
középiskolába. Szerepe és jelentősége 1938 után mutatkozik meg igazán, hatása pedig 1945 után.
[52]Az új egyetem alapját a bp-i műszaki egyetem képezte, hozzákapcsolták az addig önálló közgazdasági
felsőoktatást Közgazdaságtudományi Kar néven, az egykori Közgazdasági Kar mezőgazdasági osztályát
és az addig önálló Állatorvosi Főiskolát új keretben Mezőgazdasági és Állatorvosi Kar ként, a soproni
főiskolát Bánya,-Kohó,-és erdőmérnöki Kar elnevezéssel .
[53] Az öt évfolyamos középfokú tanító-és tanítónőképzőket négyév folyamossá kell alakítani,s ezzel párhuza-
mosan hozzákapcsolni a két évfolyamos tanító-tanítónőképző akadémiát. Ime a postliceális tanítóképzés
tervezete (sajnálatos, hogy a háború megakasztotta ennek kifejlesztését!) .
[54] Az 1865-ben létesített Országos Színészeti Tanoda mellett törvény szabályozta a filmszinészképző
iskolák működését. Ez egyfelől a színészi hivatás szakosod másának elismerése volt, másfelől az állami
garanciavállalást jelentette mind a képzés tartalmi, mind a végzettséget tanúsító oklevél vonatkozásában..
55.Pl. Éneklő Ifjúság mozgalom, Iskolaszövetkezeti mozg.,Diáksegályező programok
[56]Az aló-és középfokú oktatásban biztosították az anyanyelven tanulás jogát, a nemzetiségi területeken
nem engedtek magyar tannyelvű iskolát alapítani, ugyanakkor visszaállították a korábban
bezárt magyar tannyelvű intézményeket, de kötelezővé tették az ott élő nemzetiség nyelvének tanulását.
Szlovák tannyelvű állami gimnázium nyílt Kassán és Nagysurányban, ruszin tannyelvű tanítóképző és
izraelita gimnázium Munkácson, valamint izraelita gimnázium Ungváron , Budapesten pedig "m.kir.
állami német tannyelvű tanítóképző intézet".
Nem nyert megoldást ugyanakkor a nemzetiségek anyanyelvű képzése a felsőoktatásban.
[57] Kereskedelmi Főiskolát kapott Kassa,valamint a korábbi bp-i Kereskedelmi Akadémia helyett Újvidéken
nyitottak meg Állami Kereskedelmi Főiskolát . Az anyaországi oktatás átmeneti korlátozása árán
(átmenetileg szünetelt a szegedi jogi és a debreceni kar és a debreceni természettudományi és matema-
tika tanszék) állították talpra a kolozsvári egyetemet, s új alapításúként működött tovább a szegedi.
Visszaállították a kolozsvári Mezőgazdasági Akadémiát. A magyar nyelvű tanítóképzés beindult
Komáromban ,Zomborban,Szabadkán, Újvidéken,Sepsiszentgyörgyön.
[58] A II. világháború természetesen a magyar oktatás egészére rányomta bélyegét, s ebbe beletartozott
honvédelmi nevelés többször is módosított formája, a tartalékos tiszti állományban lévő tanítók és
tanárok behívása, a menekültek ellátása, az ország katonai megszállása, majd hadszíntérré válása
[59]Az 1930-as években az ún. "népi elem" a polgáriban 45%, a gimnáziumban 27%, az egyetemeken és
a főiskolákon 14%.
[60] Az ortodox-kereszténység területén felnőtt kommunista diktatúra a jaltai szerződésben megkapta
Magyarországot . Bevezetésére az ún. "kétlépcsős " változatban kerültsor.1945 és1948 között
készítették elő a kommunista fordulatot. E totális támadás nemcsak a magántulajdon minden formája
ellen,nem csupán a szólás-és sajtószabadság, a szabad-vallásgyakorlat, a tanítás és a tanulás szabadság elleni jog felszámolását jelentette, hanem az európai magyar kultúra és oktatás átprogramozásának tervét is jelentette.
[61] Hat évszázad magyar egyetemei és főiskolái, szerk.:Szögi László, 58.p. MKM, 1994,
[62] Rendeleti úton előírták a "tankönyvek központi felülvizsgálatát, "általános utasítás" formájában pedig az
iskolai oktató-nevelőmunka alapvető tartalmi kérdéseiben foglalt állást
Mészáros:im.100.p.
[63] Összevonták az Országos Közoktatási Tanácsot és az Országos Felsőoktatási Tanácsot.
[64] A nyolcosztályos iskola további fejlesztése egyet jelentett a polgári és a nyolcosztályos középiskola
elsorvasztásával,illetve a négyosztályos középiskola kialakításával, a szakirányú középfokú iskolák
technikummá fejlesztésével, a duális szakmunkásképzés átalakítását a kis-és középvállakozások
államosításával.
[65] Ezzel kezdetét vette ,amit már 1919-ben tapasztalt Imre Sándor,hogy"pártpolitikai eszközzé süllyesztették
az iskolát és a tanítót"
Németh-Mészáros Pukánszky: im. kiemelése, 399.p.
[66]A Szovjetunió hatalma alá adott valamennyi országban ekkor történt az iskolák államosítása.
[67]A teológiai karokat az állam és egyház szétválasztása címen zajlott államosítási folyamattal választották
le az intézményekről, ,a szovjet mintájú tudományos fokozatok bevezetése szolgált alapul az egyetemi
kutatás és az egyetemi tanítás szétválasztására.
[68] Az Eötvös (=Győrfy)Kollégium mintájára, de más céllal 1945-ben létrehozott népi kollégiumokat 1949-
ben villámgyorsan verték szét, hiszen félő volt, hogy a tehetséges ifjak a megszerzett tudás segítségével
hamarabb ismerik fel a kommunista diktatúra valódi célját, ebben a folyamatban a nekik szánt szerepet.
[69] A Kiskunfélegyházi Tanítóképző Intézet történész professzora, a "nemzeti gondolkodó" Padányi Viktor
Ausztráliába, Szent-Györgyi Albert professzor, az 1945-ben létrehozott Országos Köznevelési Tanács első
elnöke 1947-ben az USA-ba , Bay Zoltán 1948-ban szintén az USA-ba távozik politikai okok miatt.
[70] Az 1948.évi XXXIII.tv. Az államosítás, az alapvető szerkezeti változtatás törvénye.
[71] Az 1961.évi III.tv. a szellem totális birtokbavétele "a marxista-leninista világnézet és a szocialista
erkölcs" megvalósításának letéteményese.
[72] A tudományos világnézeten alapuló humanista szellemiségű, hazafiságot és nemzetköziséget ötvöző
nevelési elvek alapján állva ugyan,de lazít a közoktatás szerkezetén .
[73]A forradalom leverése után 334 oktató és 2879 hallgató hagyta el az országot. Az állásaiktól megfosztott
oktatókról és a kizárt hallgatókról nincsenek megbízható adatok. A párt és segédszervezete a KISZ ismét
monopóliummal bírtak. E politikai nyomás azonban nem akadályozta az ésszerű szakmai intézkedéseket
(pl a képzési idő visszaállítását, az egyetemi doktori cím adományozási jogát, a tanítóképzés felsőfokra
emelését). A szerkezetátalakítás folyamatos, s néhány vargabetű után visszakanyarodhat az universitas
építés irányába.
[74] Létrejöhet 1948 óta az első nyolcosztályos gimnázium
[75] Az ún. C-kategória bevezetésével saját költségen olyan jugoszláv állampolgárságú magyar diákok
jöhettek tanulni, akiket nem államközi , hanem nemzetiségi alapon fogadott a magyar felsőoktatás.
[76] Az alsótagozat olvasmányaiban, környezetismereti anyagában visszaköszön ránk a mondák világából a
magyar történelem.(gyönyörködteti az érzékeket) A mondák tartalmának feldolgozása a régi kifejezések
megértését megköveteli.(gazdagítja a nyelvet)Az általános iskola felsőtagozatában, a középiskolában az
ókori Róma történelmének tanulmányozása véleménymegfogalmazásra-és nyilvánításra készteti a gyer-
meket. (élesíti a dolgokról alkotott ítéletet) A tanulmányait befejező fiatal megfelelő ismeretek birtoká-
ban képes arra, hogy helyes döntéseket hozzon. (észrevétlenül fejleszti az okosságot).
[77]""Amit a konzervatívabb pedagógiai szemlélet rendszeresen hiányol a NAT-ból, az a nemzeti érzés, a nemzettudat erősítése a tanulókban. Végigkövettem a NAT egyik kerettantervét, a Hon-és népismeretet, amely ezt a nevelési területet hivatott szolgálni. Sajnos nem rajzolódik ki egy tudatos koncepció, hiányos, összefüggéstelen ismerethalmaz jelenik csak meg, rácáfolva a nemzeti jelző jogosságára."
Tanulmányok a közoktatásról:Barlai Róbertné Nat-problémák 178.p. Om hn.én.
[78]Mavi Viktor:Az Európa Tanács és az emberi jogok 18.p.kn. Bp.1993
[79]Mavi.im.18.p.
[80] I.sz. melléklet
[81] (Vajon hány 1990 óta érettségizett választópolgárban tudatosul, hogy megválasztott országgyűlési képviselőinken keresztül az Európa Tanácsba közvetve választjuk az ország képviselőit?!)
[82] Garami Katalin:Az Európai Unió 13.p.Corvina, H.n.1999
[83] Az I. és II.sz. melléklet jelölései
[84] 1882-1973t a neotomizmus elismert vezetője, 1945-48 között vatikáni nagykövet, központi témája a
vallás és a tudomány összehangolása,az USA Princeton-i egyetemén tanított
[85] "..egy szokatlan fordulattal, amely -ha nem volnánk keresztények -talán öntudatlanul is meglepő lehetne,
kezet nyújtunk tegnapi ellenségeinknek, nem egyszerűen azért, hogy megbocsássunk, hanem azért, hogy
együtt építsük a holnap Európáját."
R. Schuman:Európáért 48.p.Nagel Kiadó ((Genf-Párizs) H.n.é.n.
[86]R. Schuman i.m. 58.p.
[87]R.Schuman i.m. 67.p.
[88] Balázs Péter:im. 25.o. kiemelés Kádár Bélától.
[89] G.Orwell:1984 274.p.Európa Könyvkiadó, Bp.1989
[90] III.sz. melléklet
[91]Ránki György: 1944. március 19, Kossuth Könyvkiadó, h.n. 1968