Dr. Tóth Zoltán József
A magyar állam metamorfózisa
(Gondolatok Tölgyesi Ágnes a Jövőnk koronája
a múltunkban született és Népből nemzetté című filmjeihez)
Tölgyesi Ágnes rendkívül gazdag és merész életpályájának egyedülálló vállalkozása a Magyar Szent Korona történetét feldolgozó Jövőnk koronája a múltunkban született (2000), és a magyar állam egyedülálló alkotmánytörténetét bemutató Népből nemzetté (2005) című filmalkotása. A két film a Szent Koronától és a Szent Korona-tantól el nem választható magyar állam történetét bemutató trilógia első két alkotása, amelyet a tervek szerint egy harmadik is követi, ami elsődlegesen az 1944-től napjainkig tartó időszak alkotmányjogi helyzetét szándékozik feldolgozni. Már az első két filmalkotásban megfogalmazódik a kérdés, hogy miként érvényesül a történeti alkotmányt felváltó „modern" alkotmányokban vagy alkotmány-kísérletekben, illetve az azokra alapuló jogrendben a XX. században és napjainkban Magyarországon a magyar történeti alkotmány „törvénytelenség jogot nem alapít" jogfolytonossági alapelve. A két film végigkíséri Magyarország történetét, bemutatja a Szent Korona történetét, az alkotmánytörténetet, s rávilágít néhány olyan történelemszemléleti kérdésre is, melyet a jelen kor társadalma, köztudata nem ismer már, illetve melyet a jelenleg meghatározó történettudományi paradigma esetenként nem tart fontosnak hangsúlyozni. Egyes nemzettudatot formálni képes történelmi tények - tapasztalataink szerint - elsikkadnak mind az oktatásban, mind a népszerűsítő munkákban és a hétköznapok információdömpingjében.
I.
Szent István nyugati orientáltságú keresztény államalapításának kiemelkedő jelentősége a magyarság történetében vitathatatlan tény, azonban annak európai jelentősége sem itthon, sem külföldön nem megfelelően, legfeljebb igen szűk körben ismert. Szent István az elődei által megkezdett munkával a fejedelmek korábbi államát nem az akkori Európa politikai, jogi, gazdasági és kulturális keretei közé illesztette be, hanem az indoeurópai államalakulatokkal szemben egy olyan alternatív állam- és közösség-szervezési modellt hozott létre, illetve - a kor kívánalmainak megfelelően - erősített meg, amely a X.- XI. századtól egészen a XX. századig, az 1956os forradalomig meghatározó lett a magyarság történetében.
Szent István annak a magyar államnak az „alapjait" erősítette meg, amely az Árpád vezette honfoglalástól - vagyis a IX. századtól egészen a XVI. század első feléig - több mint hét évszázadon keresztül egyidejűleg állt ellen a szinte folyamatosan hódítani akaró nyugati és a keleti (először a bizánci, majd az oszmán) birodalomnak, császárságnak. Nem csak ellenállásra volt ereje, hanem Európa meghatározó nagyhatalmává is vált.
A magyar állam rendíthetetlen és rettenetes haderejét nem csak az alig száz esztendő alatt aratott több mint ötven győzedelmes európai hadjárat jegyzi a történelemben (köztük 907-ben a pozsonyi csata, amikor a „másik" Európa összevont támadó haderejét semmisítette meg a magyar haderő, amely Magyarország sorsát nézve nagyobb hatású győzelem volt, mint a nándorfehérvári 1456-ban), hanem a római és német központú nyugati császárság megszületéséhez is hozzájárult. I. Ottó a Lech-mezei és I. Henrik Augsburgnál kicsikart győzelme olyan megrendítő volt Nyugat-Európa számára, hogy mind Ottót, mind Henriket azon nyomban a csatamezőn kiáltották ki imperátorrá, az egykori római császárok örökösévé.
A németek Szent Római Birodalma, a császárság és annak feje, a császár szimbolikusan és valóságosan is az európai királyságok és uralkodók fölött állt. A magyar királyság uralkodójának állama, azonban Európa egyetlen archiregnuma volt: az „ősi", „egyetlen", „királyságok közötti első állam, főkirályság". Ezért a középkori diplomáciai rangsorban a császárt a magyar király követi. A két uralkodó korabeli diplomáciai megnevezésében, amíg a német-római császár „apostoli jellegű", addig a magyar király apostoli: így a császár az apostoloknak csupán követője, a magyar király az apostolokkal egyenrangú. Így saját királyságában (királyságaiban) egyház-kormányzati, - irányító és - szervezői szempontból Péter utódával, a római pápával is egyenrangú, és ezért a német-római császár sem fejezhet ki jogos hatalmi igényt irányába. Magyarországon az invesztitúra kérdése nem is merült fel úgy, mint máshol Európában. Igaz, a magyar király meghagyta az egyházat saját autonómiájában, és egyes kivételektől eltekintve nem kívánta maga alá vetni, saját napi, politikai hatalmának eszközévé tenni. Ilyen katonai és politikai súly, valamint erkölcsi tekintély mellett természetes és vitathatatlan, hogy az első európai keresztes had vezérévé először a magyar Szent László királyt kérik fel Európa vezetői. („Európa" fogalom ekkor még nem létezik. Az egységtudatot a Respublica Christiana, vagyis a keresztény népek közössége jelenti). Hirtelen halála, azonban megakadályozta feladata betöltésében, mely így bizonyára más irányt szabott a keresztes háborúk történetének, következményeinek.
A keresztény Európában a kiemelt súlyú és erkölcsi tekintélyű magyar államot alkotó - szakrális értelemben vett - nemzet a helyzetnek megfelelő eredet- és önazonosság-tudattal rendelkezett. A magyarság eredettudata visszavezet - az emberiség történettudatában, mítoszaiban a nagy civilizációs szakadásként, pusztulásként megélt - Vízözön korszakáig. Az eredettudat szerint a magyarság a pusztulás után újjászülető emberi kultúra és civilizáció, az élet isteni forrásának hordozója, közvetítője. (Az ószövetségi hagyomány keretei közé beágyazva Noé fiának, Jáfetnek leszármazói). A középkori krónikák, a magyar mondák és népi hagyományok alapján a sumér király, Nimród (Enmer-kár - Enmerud-kár /„kár"=vadász/ = Nimrod /Werner Papke/1)és fiainak utóda, a szkíta (szittya) népek családjának történelmi örökösei. A magyarság etnogenezisének helyszíne, Meotisz (azaz a Kaszpi- és az Aral-tó, valamint a Kaukázus déli vonulata) megegyezik a korábban a sumér népet alkotó egyik népcsoport „őshazájával". A kora ókori kapcsolat hagyományát számos tudomány az elmúlt évtizedekben megerősítette. A történeti és vallástörténeti összehasonlító elemzések (pl.: a korábbi hazai és nemzetközi kutatások mellett Tábori László, Kiss Irén és az Agyagtábla Baráti Egyesület kutatói), a nyelvészeti hasonlóságok, a máig élő néprajzi és népmesei szakrális szimbólum-rendszer (pl.: Pap Gábor, Molnár V József és mások2), az egyházi, népi, néprajzi hagyományok (pl.: Takács György, Daczó Árpád és mások kutatási eredményei3), a Kárpát-medence, valamint a szkíta népek után maradt számos régészeti, művészettörténeti emlékek, tárgyak (Torma Zsófia, László Gyula, Bakay Kornél kutatásai) is a hagyományos származástudatot támasztják alá. A tatárlaki korong, a nagyszentmiklósi aranylelet, az esztergomi királyi vár oroszlános címere stb., népzenénk ősi eredete, hagyományos néptáncunk táncrendjeinek ősi szimbólum-rendszere a Szent István-i államreform után is máig élő bizonyítékai a magyarság évezredes hagyományának.
A magyar eredet-monda és öntudat, küldetéstudatot is hordoz (lásd pl.: Nemeskürty István vonatkozó munkáját4). Ennek üzenete, hogy a magyarság az isteni örök igazság letéteményese. Történelme közvetve vagy közvetlenül az igazságosság Istenéhez vezető utat mutatja saját áldozatvállalásával, példamutatásával, önzetlenségével, nagyvonalúságával és erejével. (Lásd pl.: Kocsis István munkái5) Szakrális közösségi rendet az igazságosság, az egyenrangúság, az örökös áldozatvállalás, az embertársainkkal és a környezettel való, az életet és annak feltételeit megtartó viszonyt jelenti. A szakrális közösségi rend az örök isteni törvények betartásával az önkormányzó, önellenőrző, forrásait nem felélő, a megújulásra képes közösséget jelenti. A közösség sorsát irányító és ellenőrző „igaz" és „derék" - emberek szakrális tudásuknak megfelelően jutnak felelős közösség-irányító pozícióba a hierarchia eredeti, valódi értelmében. (Lásd pl.: Vass Csaba és Kocsis István írásai6). Ahol a közösségi és állami irányítás összhangban van, és az ezekhez tartozó funkciókat betöltők személyisége egybeesik - illetve nem ellentétes a szakrális hierarchiával - nincs értelme elkülönült vallásfogalomnak, hiszen a napi élet Isten színe előtt zajlik, a mindennapok az egész élet szertartásrendjébe tagozódnak.
A Kaszpi- és az Aral-tóig visszavezethető szkíta hagyomány - amely eredetét tekintve kötődik a Tigris és az Eufrátesz völgyéhez - nagyon szerteágazó. Buddha az Indiáig, Nepálig vándorló ágból származik. Egy-egy székely mester még ma is tudja „olvasni" a Nepálban máig jellemző kopjafás temetők faragott szimbólumait, jeleit (Lovass Ferenc és Boda Sarolta, illetve Csáji László Koppány7). Palesztina területén a Jordán felső folyásánál még a XX. század első felében készült térképek is feltüntették az egykori Szkítapoliszt. Melkizedek Sálem /talán Jeruzsálem) királya a kora ókorban vízzel (illetve borral) és kenyérrel áldozott, mint Sumér királyai és nem véres áldozatot mutatott be, mint a Közel-Kelet más (elsősorban szemita eredetű) népei. (Feltételezhető - és ezt ó- és újszövetségi utalások is megerősítik -, hogy Palesztina főleg északi területén szkíta eredetű népesség is élt, amelyek az idők során felvették a zsidó vallást.) A szkíta népekhez tartoznak a közel öt évszázadon keresztül birodalmat alkotó pártusok is, akik Rómát is legyőzték, kijelölve annak keleti határait. (Megölve azt a Crassust, aki a Spartacus-felkelés leverője volt.) A pártus (illetve a perzsa) birodalom területéhez kötődik Máni, a manicheista keresztény irányzat alapítója is, aki bevallása szerint az ős szkíta bölcsességet gondolta tovább.
A szkíta népekhez tartoznak - továbbá többek közt - a szarmaták, a dákok, és a hunok. A hun birodalom legismertebb uralkodója - a keleti és a nyugati római birodalmat egyszerre legyőző és a germán népeket uralma alatt egyesítő - Atilla, „az Isten ostora", a „Mennynek a fia”, aki a lassan kereszténnyé váló Európát bünteti, figyelmezteti. Atilla két kulturális hagyomány határán állt. Miközben - a jelenlegi álláspont szerint - a hunok Atilla előtt és utána is ismerték a keresztény vallás keleti és nyugati irányzatait (lásd például a hun püspökségeket szállásterületükön), világképük az ősi szkíta asztrálmitoszi hagyomány és a keresztény, (elsősorban az újszövetségi) tanítás ötvözete lehetett.
Időben (V. század) és szimbólumaiban is meghökkentő hasonlóságot találunk a kelta Arthur-mondakör és a hun-szkíta hagyomány között: Arthur is a kelta őshit szakrális hagyományát és az újszövetségi hagyományt kapcsolja össze. „Isten ostora" és a Szent Grál keresése arra figyelmeztetnek minket, hogy Krisztus önfeláldozása, a megváltás, az evangéliumok tanítása, - az ószövetségi hagyományok mellett - a más népek, így a kelták, szkíták által hordozott ősi igazságok, küldetés beteljesítését is jelenti. Az elmúlt évtizedekben megfontolandó hipotézissé vált a kelta-szkíta, ezen belül az etruszk-szkíta közös eredet vagy közös múlt feltételezése is. Tény, hogy - a több évezredes szkíta örökség beteljesítésének öntudatát mint küldetést a Kárpát-medencébe hozó - magyarság a kora Árpád-korban misztikusan különös és szoros kapcsolatot ápolt a távoli kelta népekkel. Egyik kiemelkedő példája az Árpád-házi Skóciai Szent Margit, a skótok megtérítője. (Bizonyára nem véletlen az sem, hogy a XIX. századi angliai romantikus festők Arthur királyt a Magyar Szent Koronával is ábrázolják. Hasonlóan a korabeli festők által megfestett Nagy Károly frank császárhoz, akinek édesanyja avar nő volt, és akit az általa elrabolt avar aranykincsek révén több hipotézis is kapcsol a Magyar Szent Koronához.)
Az ősi krónikák, a mondák és népmesék és az évezredes, máig élő hagyomány szerint a magyarság a rokon népek utolsó, küldetést beteljesítő örököseként a Kárpát-medencét mint jogos jussát foglalja el. Azt a területet, amelyhez a korábbi rokon népeket már akár több ezer éves hagyomány is kötötte. (A krónika alapján a magyarok és a hunok egymás nyelvét is értették). A magyarság már IX. századi honfoglalás előtt is ismerte a keresztény vallást. Ezt a honfoglalás korabeli sírok, a korai templomok és a máig élő népművészet, néphagyomány, hitvilág is bizonyítja. A magyarság vallása feltételezhetően az ősi hit és az Úiszövetség hitének sajátos ötvözete lehetett saját „szkíta"- rítussal, amelyekre éppen tiltó rendelkezéseiben utalt I. András király. Bár Szent István király a bizánci rítusú kereszténység elismerése mellett – amely szintén gyakorlott vallás volt az István előtti Magyarországon - a római rítusú katolikus vallást tette államvallássá, ám ezzel nem okozott „törést". Az ősi hit szimbólumai jelentésükben, értelmükben kiteljesedtek, végső értelmet nyertek (pl.: keresztfa-életfa, a Nap, a Hold stb.) Az ősi egy istent valló hitvilág - Istenanya és annak különböző személyei - az Istenszülő Boldogasszonyban és annak különböző ünnepeiben éltek tovább (Molnár V. József) alakítva a katolikus rítusú kultuszt is. Az egyes az - asztrálmitoszi rendszerben több ezer éves - ünnepek Krisztusban tiszta értelmet nyertek (pl.: a sötétség utáni fény ujjá születésének ünnepe, amikor a magyarok körében a lélek madarát, a kerecsenyt/sólymot reptettek fel: karácsony, Krisztus születése). A konfliktus - akkor is és később is - akkor jelentkezett, amikor a katolikus egyházat, vagy annak vezetőit egy magyarságellenes, idegen hatalom eszközének kívánták felhasználni. A magyarság saját erkölcsi romlásának okaként érte meg a középkori magyar állam XVI. századi felbomlasztását, amely a hitbeli megtisztulás igényét követelte. A magyarországi reformáció eredetileg a keresztény hit és az azzal harmonizáló ősi hagyományok felélesztését kívánta (lásd pl.: a református kazettás mennyezetek üzenetét), amely nem tagadta az Istenanya tiszteletét sem (lásd pl.: Bethlen Gábor pénzén a Szűzanya Ábrázolást). Mire azonban a reformált hitvallások teljes és egységes magyarországi katalógusa a XIX. századra elkészült, állandósult egyes európai egyetemek hatására az ősi hagyomány a fővonalból száműzve lett. (Ennek drámai utóélete napjainkban az elsősorban holland hatásra felújított kárpátaljai templomok, amelyekből az 1990-es évektől modernizálás címén eltüntetik a több százéves festett mennyezeteket és padokat.)
A középkorban a magyarországi katolikus hit európai sugárzása csak az akkori magyar királyság súlyával mérhető. Az Atillát ősének valló szent Turul nemzetség, az Árpád-dinasztia a korábbi szakrális küldetést folytatva a világot szentek, boldogok, hitvallók és szentéletűek sokaságával ajándékozta meg. Az ősi hagyomány öröksége a keresztény hitben teljesedett ki, illetve élte tovább ősi küldetését. Gondoljuk meg: Árpád-házi Szent Erzsébetként általában II. Endre lányát, a hitvallását elsősorban Thüringiában beteljesítő Erzsébetet ismerjük, noha mellette még két Árpád-házi Erzsébetet kanonizált az egyház. Köztük Portugália védőszentjét, Portugáliai Szent Erzsébetet, de ott vannak más államok további Árpád-házi szentjei, Szent Kinga, Lengyelország és Litvánia védőszentje, Boldog Jolánta Aragóniáé, Szent Irén, Piroska Bizáncban, stb. Franciaországi Szent Lajos felesége is Árpád-házi királyleány volt, mint ahogy Toulousi Szent Lajos édesanyja is, stb., stb. (Az Árpád-házból származó szentek száma több, mint 20)
Amikor szentéletű uralkodóinkat idézzük fel, ne csak a szentté avatottak jussanak eszünkben, hanem azok emléke is, akik a történeti vagy népi hagyományban Isten és a szent hagyomány követőiként éltek tovább (pl.: Salamon, I. Géza, Imre király vagy II. Géza - akit a korabeli Európa „Magnus"-nak, vagyis „Nagy”-nak nevezett, - III. Béla - aki Bizáncban Alexios cézár néven kijelölt trónörökös volt - IV Béla, stb.). A kiteljesedett és tejessé vált szakralitás példája tulajdonképpen talán minden érett, férfikorba érő Árpád-házi uralkodó súlyos személyisége, sorsa és uralma. Összes Árpád-házi uralkodónk és fejedelmünk egy személyben megtestesülő tisztelete Szent László kultusza (Kocsis István). Az Árpád-házi királyleányok égi erőt sugárzó „titokzatos jelbeszéde" is ennek a hagyománynak a részese. (pl.: Dümmerth Dezső)8. A II. András király által vezetett keresztes hadjárat a keresztény világ szempontjából nem a véghezvitt hadi cselekedetek miatt volt kiemelkedően fontos (bár számos erődöt, erődrendszert építtetett, illetve újíttatott fel magyar pénzből), hanem azért, mert személyében az apostolok utóda, Magyarország, a Szent Pannónia (Sacra Pannonia), Szűz Mária, a Boldogasszony Királyságának (Regnum Marianum), a szentek paradicsomának (Dante) uralkodója elment főembereivel, katonáival együtt a Szentföldre. Önmagában az egyszeri jelenlét súlyos tartalma elég volt ahhoz, hogy II. Andrással kezdve az európai uralkodók közül a magyar királyt tekintették Jeruzsálem mindenkori királyának. Jeruzsálem királyának címét utoljára a katolikus szertartás szerint a világon eddig utolsóként megkoronázott király, IV (Boldog) Károly viselte. (Akinek boldoggá avatása - fia, Ottó televízióban elhangzó nyilatkozata szerint - családszeretete, 1917-es békekísérlete, de elsősorban a Szent Korona iránti tisztelete miatt volt indokolt. Bizonyára nem a magyar királyság és annak megvédése, királyi feladatának betöltése, esküje betartása miatt szolgált rá.)
Magyarország súlyát mutatja a királynék székhelyén, Veszprémben a legkorábbi idők óta az udvar és a káptalan mellett működő iskola, amely már a XIII. század eleje óta studium generaleként, vagyis egyetemként működött, és ahol a század közepén tizenöt (!) utriusque iuris doctor, vagyis jogi doktor is dolgozott. Működése a XIV. századig nyomon követhető és valószínűsíthető, hogy az országban még legalább négy hasonló súlyú „főiskola" létezett ebben a korban.9
A magyar küldetéstudat - a Respublica Christianiát jelentősen alakítva - kitejesedett az Árpádok korában, ám anélkül, hogy az ősi származás- és küldetéstudatot megtagadta volna. A Szent István-i államreform után nem csak az ősi (máig élő) rovásírást váltotta fel a latin írás, hanem a krónikák immár a magyar leszármazási vonalat is beillesztették az emberiség ószövetségi származási rendjébe. Ez nem okozott nehézséget, hiszen nem csak a kora ókor sumér-akkád eredetű teremtés és a későbbi, a bibliai hagyományú között találunk erőtejes áthallást (kölcsönzést) az utóbbi részéről az előbbiből (pl.: Zakar András, Tábori László és Kiss Irén írásai 10).
Az Ószövetség Teremtés Könyvében a Vízözönt túlélő Noé fiától (a sumér eredet történetben: Zi-ud-szud-da, akinek az utódja Gilgamesz /sémi akkád írás/ vagy Bil-gamesz /a sumér hagyományban/) származik Magóg, illetve Nimrod. Sinear, azaz Sumer földjén pedig Góg és Magóg. Az évezredes drámai ellentmondás ott feszül, hogy az ószövetségi zsidó hagyomány szerint e származás-vonalból származókhoz az ősellenség képe tartozik. A hagyomány meghatározó erejét mutatja, hogy az eredetileg az ószövetségi hagyományban nevelkedett János, az általa írt Jelenések Könyvében a végső időkben az isteni akarat ellen lázadó népeknek a Góg és Magóg nevet adja. (A zsidó hagyományban a magyarok földjét Hágár földjének nevezik a Krisztus utáni első évezred óta. Hágár Ábrahám mellékfelesége, a tulajdonában lévő rabszolga leány neve, akitől az Ábrahám családjából kiközösített Ismael fiai származtak. A teológiai hagyomány szerint a Sárától, Ábrahám feleségétől származók rendelkeznek az Istennel való kapcsolat lelki adottságával, a Hágártól származók ezzel nem, ezért csak alsóbbrendű, szolgai életre hivatottak). A korabeli zsidó hagyomány szerint a fenevad egyik szarva is a magyarokat, a magyar államot szimbolizálja11.
A magyarság, a magyar királyság ereje, illetve a vezetői által is láthatóan megvalósított igazságosság, felelősség, önfeláldozás (amelynek végső forrása a szeretet) alapján - a bibliai eredetű negatív kód ellenére - egészen a reneszánsz koráig, a Respublica Christiana sem találta botránynak, ellentmondásnak a keresztény világban a magyarság által hivatalosan is vallott eredettudatot.
Az ókori örökség további megismerését mindenesetre szinte lehetetlenné teszi az tervszerűnek tűnő pusztítás, amely az emberiség Vízözön hagyománya utáni egyik bölcsőjében, Irakban 1991-ben folyt és folyik 2003 óta. Az emberiség történetét tekintve kiemelkedő, egyedülálló fontosságú régészeti emlékek, épületek, feltárási helyek elpusztítása, eltüntetése azt a benyomást kelti, illetve meggyőződést erősíti, hogy a jelenért és a jövőért folyó könyörtelen harc a múlt ellen is folyik.
A származás tárgyalásánál felmerül a magyarság etnikai eredetének, összetételének kérdése is. Az antropológiai vizsgálatok szerint a honfoglalás korabeli magyarság etnikai összetételének csaknem 100%-a turáni, pamíri eredetű (Kiszely István, Henkey Gyula, Bartucz Lajos), ami a Kaszpi- és Aral-tó vidékére visz minket vissza. Elenyésző az a néhány százalék, amely balti, finnugor kapcsolatra utalhat. Szintén hasonló antropológiai összetételű népességre utal, a korábbi, a Kárpát-medencében a honfoglalás korából a nem magyar sírnak minősített sírok 70-95%-a. A neves antropológus, Henkey Gyula12 az elmúlt évtizedekben Európában példátlanul széles körben és mennyiségben felmérte a Kárpát-medencében jelenleg élő magyar és számos nem magyar népesség antropológia összetételét. Döbbenetes eredményről számolt be. S mivel ezek az eredmények csak szűk tudományos körben ismertek, a nagy nyilvánosság egészen más, hamis információt kap erről a kérdésről is. A jelenleg élő magyarság antropológiai összetétele egységes és csaknem átfedi a honfoglalás korabeli arányokat. (Kivételek természetesen a nagyvárosok, Budapest vagy Miskolc, ahol jelentős a keveredés. Budapesten például a lakosság egyharmada etnikailag magyar, harmada kevert és egy újabb harmada a magyarságtól eltérő etnikai eredetet mutat.) Ezek szerint a magyarság Európában nemcsak megtartotta a korábbi etnikai összetételét, hanem a kontinens egyik leghomogénebb népe. Az eredmények ugyanis azt is bizonyították például, hogy a Felvidékről betelepített szlovákság túlnyomó többsége etnikailag eredetileg magyar volt. Ez a helyzet a horvátok egy részével is. Sőt, ami a történelem egyes korainak újbóli átgondolását is felveti: a Bajorországból, Svábföldről betelepült németek antropológiai eredete is azonos vagy hasonló a magyarság etnikai összetételével. Azt hiszem, további nagy meglepetésekre számíthatnánk akkor is, ha hasonló átfogó felmérés készülne Szlovákiában a szlovákok, a romániai Moldvában élők, az erdélyi románság, továbbá az egykoron a Szent Korona országaiban élő délszláv népek körében. Tudjuk azonban azt is, hogy nem kizárólag etnikai származás kérdése a Szent István örökségeként kiteljesedett magyar történelmi- és küldetéstudat - megegyezően a magyar történelem és a magyar történelmi alkotmány hagyományával -, a magyarság vállalása és a Szent Korona eszmeiségét hordozó közösség részének lenni.
A világban a magyarság széles rétegeiben és a hazai tudományos élet jelentős, meghatározó véleményt formáló vagy formálni kívánó köreiben az eddigiektől gyökeresen eltérő kép él népünk eredetéről, történelméről és természetesen - ebből következőleg - jelenünk megítéléséről. Ezekből a magyarság eredetére vonatkozó mai általános vélekedésekből, értelmezésekből következik, hogy a magyarságnak ma nincs jövőképe és célja sem. (Nem túlzás kijelenteni a mai helyzetet tekintve, hogy jelenje sincs.) Hogyan jutottunk idáig? Hogyan jutottunk el a mai helyzetig, a mostani szinte reményvesztett állapotig? Múltunk és hagyományunka alapján a legősibb kultúrát hordozó népek családjához tartozunk, akik Európától Kínáig - illetve az ősi Egyiptomtól Indiáig - évezredeken keresztül befolyásolták, meghatározták a történelmet, a kultúrát, a nyelvet (lásd pl.: Aradi Éva és Tábori László)13, s betejesítik a kereszténység jegyében a korábbiak küldetését. (Ősi hagyományunkat és eredetünket - pozitív tartalommal is - ma élő népek kiváló személyiségei is számon tartják. Japánban például a legmagasabb mértékadó körökben több, mint hipotézisként kezelik azt, hogy az ősi Japán azon bevándorló népe, - akiknek a leszármazói a szamurájok - nem csak kulturális, nyelvi, hanem etnikai rokonságban is állnak velünk.)
Az egyik ok feltétlenül a XVI. századtól kezdve a történelmi, kulturális emlékeink napjainkig folyó pusztulása és tudatos pusztítása, pusztulni hagyása, elhallgatása, elfelejtésre ítélése. A másik alapvető ok azonban két olyan tudományos paradigma, amely a tudományos életben az elfogadás és elpusztítás, illetve a támogatás és tiltás közti határt jelöli meg. Az eredeti magyar világkép kifordításán nyugvó tudományosnak aposztrofált világkép az időben korábbi. Eszerint a magyarság nem egy, az emberiség számára is fontos saját kultúrát, küldetést hordozó, örökítő nép, hanem egyfajta etnikailag és kultúrájában, származásában, eredetében meghatározatlan, gyülevész népség. A magyarság ez alapján, bizonytalan vándorlása és történelme során mindent, ami kulturálisan mérhető, és értékelhető valamely tőle fejlettebb nép(ek)től innen-onnan átvett, átvesz. És mivel végső soron mindent átvesz (amit nem vesz át - hanem esetleg sajátja - az értéktelen; homályos, európai, „civilizált" szemmel érdektelen), mindenkinél alacsonyabb, primitív kultúrájú. A ,jóindulatú" megközelítés ezen belül az, hogy vannak bizonyos dolgok, amelyeket átvéve a magyar időlegesen el-eléri az európai színvonalat. A magyarság mindenkinek meg kell, hogy köszönjön valamit, vagy bocsánatot kell kérnie, ha másért nem, azért, hogy élni hagyják, elfogadva, hogy civilizálják.
E „tudományos" nézőpont - egyes XV. századi előfutáraitól eltekintve - első megjelenése a bécsi udvarban jelentkezik az 1760-as években (elsősorban a leendő II. József körében). Meghatározó tudományos paradigmává - vagyis értelmezési keretet adó és kiindulási pontot jelentő nézetté - 1849 után vált a Magyar Tudományos Akadémián. Széchenyi István látva, hogy mit csináltak az ő Akadémiájából (ahol például az 1840-es évekre már kialakult egy valóban magyar tudományos történetíró iskola, amely a magyar hagyomány mellett indult el a tudományos kutatás útján, és amit az 1850-es évektől radikálisan felszámoltak), halála előtt nem csak a „Blick”-et írta meg (amely megjelenése után 150 évvel még most sem is ismert a magyar nagyközönség számára), hanem azt a levelet is, amellyel visszavonta alapítói támogatását. (A levelet, azonban sohasem kézbesítették. Állítólag közvetlenül halála előtt szóban megváltoztatta ez irányú szándékát.) A helyzet az 1867-es kiegyezés után sem változott. Ez a megközelítési mód 1945-től kezdve napjainkig éli orgiáját a tudományosságban, az oktatásban és a publicisztikában. Úgy tűnik, soha el nem múló virágkort követel magának a történettudománytól a régészetig, a nyelvtudománytól a néprajzig.
A paradigmán belül sajátos irányvonal a finnugor származás elmélete. Trefort Ágoston - aki 1872 és 1888 között vallás- és közoktatási miniszter, illetve 1885-88 között az MTA elnöke volt14 - nem tudományos, hanem politikai okokkal indokolta, hogy a finnugor álláspont miért vált hivatalos irányzattá az Indiától Palesztináig, illetve Újguriától a Kaukázusig kutató őstörténeti iskolával szemben. Fel sem merülhet, hogy nem fordított kölcsönzés eredménye-e a tudományosnak alig nevezhető távoli kapcsolatból következtethető egyes feltételezett nyelvi vagy ősi hitvilági hasonulás. A közös származásról beszélők az etnikai különbözőséggel nem törődve fel sem tételezik, hogy nem mi és az egyes finnugor népek származunk közös ősöktől (a régészetileg és időben nem igazolt uráli őshazából), hanem az ő őseik kerültek valamikor nagyon régen kapcsolatba azokkal a szkíta népekkel, ahova a magyarság kulturális és etnikai eredete is köthető. A jóindulatúan csak feltételezhető távoli kulturális mellékágból így vált egyedüli és kizárólagos, nem vitatható „tudományos" igazság. Nyilvánvaló az is persze, hogy Európa egyes indoeurópai népei nem örülnek annak, hogy esetleg ők vehettek át valamit az elmúlt évezredekben az egész eurázsiai térség történelmét meghatározó szkíta népektől (lásd például akár az erre utaló ősforrások közül az Ószövetséget és Hérodotoszt), amelyeknek része és örököse a magyarság.
Tény, hogy a jelenleg hivatalosan csaknem egyeduralkodó álláspont mellett ma még csak hipotézisként sem vethető fel a „másik" eredet, amely nem csak a hagyományra, hanem egy kétszáz éves nemzetközi és magyar irodalomra, valamint tudományos munkára is alapoz15. A mindent átvevő, saját egyéniséggel nem rendelkező és ezen belül a finnugor eredetet jelentő paradigma tudományos megalapozatlanságára utal az a tudományosnak nem mondható, sokszor dölyfösen dühös magatartás, amely nem vitatkozik, hanem kizár, lesöpör, megbélyegez. Ez inkább politika és ideológia, mint tudomány. Az 1870-es évektől 1946-ig csak a magyar jogtörténet-tudományon belül a jogtörténeti iskola volt képes a hagyományos irányzatot követő nézeteit hivatalos tudományos álláspontként elfogadtatni. (Ugyanakkor úgy gondolom, ha már az ősi kultúra elemeit még mindig ismerő finnugor népekkel a Gondviselés közeli kapcsolatba hozott minket, az ezzel járó történelmi felelősség sorsukért, kultúrájukért kötelez minket.)
A jelenlegi tudományos álláspont másik, szinte megkérdőjelezhetetlen paradigmája a felvilágosodás filozófiája által megszült ideológia következménye, az úgynevezett fejlődéselvű szemlélet. A felvilágosodás átértelmezte a kereszténység - az emberiség üdvtörténelmének a teremtéstől, a bűnbeesésen, a Megváltáson keresztül folyó és Krisztus második e jövetelével beteljesülő - egyenes irányú, lineáris, a történelemben megvalósuló történetét. A deszakralizált értelmezés szerint a természetben megjelenő ember önmagát megvalósítva (az ember önmaga alkotója) az ősemberi közösségből eljut a földi paradicsom tökéletes társadalmába. Ez a kiteljesedés, vagy az Isten nélküli anyagelvűség, vagy az Isten nélküli szellem önmegvalósulása által értelmezhető. A hagyományos szakrális világszemlélet - amely a Vízözön után megmaradt, ránk hagyományozott bölcsesség megtartásaként és a periódikusan megtörténő ismételt újjászületésként értelmezte a történelmet és az ember földi sorsát -, valamint a keresztény kozmológia alapján az ember célja a jó. A legfőbb jó az Isten, akinek tanítása szerint, vagyis a jóság, a szeretet útját járva az ember saját sorsa, földi életének szentsége által, a halál után tejesedik be vagy tejesedhet ki. A felvilágosodás szerint viszont az ember, aki eredetileg tökéletlen (de nem a keresztény tanítás szerint a bűnbeesés, hanem a még ki nem teljesített önmegvalósítása miatt, illetve azért, mert a társadalom elrontotta), még itt a Földön tökéletesíthető, amelynek kerete a Földön létrehozható tökéletes társadalom. Az ember anyagi igényét teljesen kielégíteni soha nem képes földi boldogság célja váltotta fel a személy (persona) földi életében előkészített túlvilági, szellemi és lelki komponensének kiteljesedését jelentő lényege szerinti tökéletes állapot - az üdvösség - céltételezését. Az új célt a szakrális létezést biztosító közösségi létéből kiszakadt egyén (individuum) önző önérdeke diktálja. A történelem újraértelmezett célja a Megváltás által lehetővé tett, az önfeláldozó szeretet által már a földi életben minden korban jelenlévő „Új Jeruzsálemet" elvető utópia tökéletes társadalma (Molnár Tamás)16: az organikus, szakrális közösséget felváltó mesterséges társadalom, amelynek kereteit az önmagában való emberi ész bölcsessége szabja meg. A szeretet általi egyén üdvösségre törekvését, felváltja az önmegvalósítás, a Gondviselést a történelmi haladás. Az Üdvtörténetet és a kegyelmet pedig, a folytonos fejlődés, melynek eszköze a modernizáció, a forradalom és a reform. Ebben a világban már emberi ész elvetve a hagyomány tapasztalatait és az isteni tanítás, alkotja meg a tökéletes társadalom kritériumait. Miután a felvilágosult ember csak saját filozófiai „bölcsességére” támaszkodik, ebből következőleg a kritériumok korról korra változhatnak. Korunkban akár évtizedenként, vagy évenként. A kritériumoknak való megfelelés váltja fel az Isten iránti lelkiismeretet. Így a felelősség terhétől való megszabadulás a korlátlanság felszabadítónak tűnő érzését ajándékozza, amely a mindennapokban a gátlástalanság életmódját jelenti (ezen belül elfogadott, sőt természetes prioritást kap a haszon, az érzékiség, a hatalmaskodás, a hétköznapi arrogancia).
Az önmagukat választók által meghatározott a kritériumok a korlátlan és centralizált hatalmi törekvést leplezik, miközben saját maguk szemében istenként dicsőülnek meg. A tökéletes bölcsesség biztos tudata párosulhat a kiválasztottság önigazoló érzésével (csak saját maguknak tartoznak elszámolással az általuk megalkotott szabályok szerint). Ahogy az önmegvalósító ember az önfeláldozás krisztusi példája helyett másokat áldoz fel (hiszen verseny van), a „tökéletes" emberi bölcsesség letéteményesei nem az üdvösséghez és az Új Jeruzsálem folytonos megszületéséhez szükséges tökéletesítő szeretet megéléséhez biztosítják a feltételeket, hanem az embert akarják átalakítani, amely a célnak ellenállók tömeges, jogosult kiirtását is jelenti. A tökéletes társadalom végső soron a választott tökéletesek tartalmilag, valamint térben és időben megvalósuló korlátlan diktatúrájának feltétlen elfogadását jelenti.
A jó és a rossz értelmi, tartalmi (hermeneutikai) különbözőségének eltörlése (Vass Csaba)17 a felvilágosodás hagyománya alapján (amelynek filozófiai, életszemléleti előzményeit megtalálhatjuk a reneszánsz, sőt már a kora középkor idejében is) a haladás, a fejlődés és a világ, ezen belül az ember értelmezésének jelenlegi kulcsa. Nincs már megkérdőjelezhetetlen isteni kinyilatkoztatás, szakrális bölcsesség, csak az emberi ész önmagában való és ezért változtatható magyarázata. Ezután semminek sincs biztos tartalma, jelentése. Azonban, ha a szavak értelme, jelentése változik, akkor végül minden értelmezhetetlenné válik. Gondoljunk csak arra, hogy tartalmilag megszűnik a bűn értelmezhetősége - de az olyan szavaké is, mint a gátlástalanság, a szabadság, a szeretet, az igazság. Így a bűn életet befolyásoló módja szerint is értelmezhetetlen. Az ember nem tudja „elbeszélni" magának és másnak a világot, és így nem tudja formába ölteni igényeit, nehézségét, kritikáját sem. A sorsát, létét értelmezni képtelen ember elvész a világban. Magának a fizikai és közösségi létezésének feltételeit sem érti, képtelen a fennmaradást biztosító emberi kapcsolatokra. Még ha ismeri, akkor sem érti a nyilvánvaló tényeket, okokat, következményeket. Nem tudja, ki a jóakarója, hiszen nem tudja - és a felelőtlenség érzete miatt nem is érzi -, mi az a jó. Nem tudja, ki a barátja, nem tudja, ki az ellensége. Az ellenség immár nem csak az üdvösségre nem akarja engedni, hanem fizikailag is el akarja pusztítani, hiszen gazdaságilag, pénzügyileg, vagy akár csak a kizárólagosságra törekvő irigység által diktált gyűlölet miatt felesleges. Az ember csak teher, akadály politikailag, gazdaságilag, az uralom célja miatt, hiszen az önzés versenye nem tudja már a fizikális életfeltételeket biztosítani és nem ismeri a szolidaritást sem. Csak azok tudnak értékelni, sorsukat befolyásolni, ellenállni, jövőképet alkotni, és ennek megfelelően élni, cselekedni, akiknek megmaradt a jó és rossz különbségének megértési képessége, tudása. Ez azonban korunkban nagyon nehézzé, szinte lehetetlenné vált így, hiszen a nyelvekben (a magyar nyelvből is már a XIX. században) - már amelyik erre képes volt - igen radikálisan elkezdődött a szavak világot leíró többszer éves értelmének elfelejtetése. Az értésre felkészítő család, iskola és egyéb intézmények „létfenntartó és létmagyarázó" funkciójuk lelkileg és szellemileg megnyomorodott. Megszűnt. A relativista világra mint egyedüli elgondolható világra való felkészítő funkcióra történő átállításuk után az ember csak azt ismeri, amit a média, a propaganda, a reklám ráönt. (Sajnálatosan máig sokszor igen harcias megnyilvánulásaival kísért a II. vatikáni zsinat tanításának olyan értelmezése, amely az egyébként ősellenség katolikus egyház tanítását megértetni a vallási és filozófiai, sőt történelmi relativizmus kritériuma szerint kívánja.) (Molnár Tamás) A totális és mégis szűrt információ-áramlás korában az ember még a hétköznapok szintjén sem képes értelmezni az ismertet, a szavak tartalmának relativizálása, kizárólag az uralkodó világfelfogásnak megfelelő létértelmezés elbeszélésére való alkalmassá tétele miatt. Az ember a fizikai életét is veszélyeztető nyomor esetén - érezve teljes kilátástalanságát - legfeljebb csak programszerűen lázad, ha „kódolják" neki azt, hogy csak meghatározott csoport, személy, intézmény ellen lázadhat adott időben. A hétköznapok relativizmusa eltünteti az igényt, a szépséget mint értelmezhetetlen fogalmakat. A lefelé nivellálás gonosz módszere a „te sem vagy más", valamint a kultúrának áruként és bármely hétköznapi önmegnyilvánulásként magyarázás.
Mi, akiknek nem életszemlélete a relativizmus, bátran használhatunk leíró fogalmakat. Ha azzal vádolnak, hogy nem vagyunk toleránsak, bátran mondhatjuk, hogy csak az tud toleráns lenni, aki tudja miről beszél. Az, akinek nincsenek örök tartalmú fogalmai, szavai, azt sem tudja megmagyarázni, mi az a tolerancia. Mi viszont tudjuk, hogy az esetleges kritikusok a tolerancia fogalmat (is) az eredeti értelmétől megfosztott szóként használják. A tolerancia mellett gyakorta halljuk, olvassuk a kirekesztés fogalmat is. E két fogalom jelen használata is a „hermeneutikai redukciónak" kitűnő példája. Érezzük, hogy használatuk célja igazságtalan. Fegyverként használják ellenünk és mi csaknem fegyvertelenek vagyunk. Anyanyelvünket kiüresítik, elveszik önvédelmünk alapvető fegyverét. A hatalomban lévők érdekeit szolgálja a szavak eredeti jelentésüktől való megfosztása, állandóan változó jelentéssel való felruházása. Miután e szavak tartalma változó, valójában nincs is tartalmuk, ezért a valóságot sem lehet velük kifejezni. Ha e szavak szakrális jelentését megszüntetjük, és a jó és a rossz közé bizonyos filozófia és ideológia alapján egyenlőség jelet teszünk, ezzel megszüntetjük gondolkodásunkban és életünkben az állandó értékek valóságát. A nyelv kiürül és a meghatározó hatalommal rendelkezők a szavakkal való játék eszközével a politikán, az oktatáson és médián keresztül a legnagyobb hatalomra tesznek szert. Hiszen azok, akik még azt sem tudják elmondani, hogy kiszolgáltatottak - mert nem tudják a szó jelentését, sem azt, hogy milyen helyzetben használhatjuk azt - tulajdonképpen teljesen tehetetlenek, gondolkodásukban megbénítottak. Ez a hatalmi eszköz talán még hatékonyabb, mint az egyoldalú megélhetési függőség. Legfeljebb a fizikai terror, a gén- és biológiai tudatmanipuláció versenyezhet vele. A gondolkodásban ez az ókori és keresztény természetjogot felváltó relatív (észjogi) természetjogot jelenti, és a világ metafizikai és fizikai megismerhetőségét tanító filozófiák helyett a megismerhetetlenségét hirdető filozófiákat.
A nyelv kiüresítése, illetve egy szakralitásától megfosztott anyagi világ elbeszélésére alkalmas nyelv (Vass Csaba) értelmezhetetlenné teszik az embert, annak „emberi jogait" (nem is beszélve az ember isteni jogainak értelmezését az individualista emberi jogokhoz képest), így a modern alkotmányok tartalmát. A legfőbb cél az emberi lét feltételét jelentő emberi kapcsolatok lerombolása a vallás és hitelvek jelentésének elbizonytalanításával. A deszakralizált nyelv az egyik legnagyobb akadálya az olyan önkormányzó, önellenőrző közösségek megmaradásának, amelyek biztosítani tudják a források megfelelő kezelésével a megújítva önfenntartó folyamatos életet.
A (nyelvi és érték-) relativizmussal redukált egyénnel elhitetik, hogy így, ahogy vagy, te vagy a legcsodálatosabb. A „szocializáció" elhiteti: neked nem kell már többet tenned (lelkileg, szellemileg többnek lenned), te így vagy igazi „egyéniség". Hiszen te döntesz, neked jogaid vannak, te vagy a középpont, a sztár, a világ közepe, és még drogozhatsz is. Ez a torz önkép agresszióra jogosít fel és bátorít mindazok ellen, akikről azt gondolják, hogy valóban mások vagy valamiért többek nálad. Például azért, mert van családi kötelékre épülő nemzeti öntudatuk és a személyiségük, ezért kiegyensúlyozottak. Ehhez a média és a hatóság is statisztál, sőt bátorít. A hatalmat gyakorlók - miközben áldozataik a valóságban soha nem látják őket, és életüket el sem tudják képzelni - a rendelkezésükre álló monopolizált eszközökkel képesek elhitetni, hogy az átlagemberek olyan fontosak, mint ők. Sőt, ebben a világképben az tűnik valóságosnak, hogy nem az áldozat függ az elkövetőtől, hanem fordítva. Azt sugallják a hatalmat gyakorlók, hogy onnan indultak, ahonnan a megnyomorított, s így az esélyek is ugyanazok. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy még gondolatban sincs átjárhatóság a két közeg között: az áldozat még azt sem tudja, hogy áldozat. Megszüntetett veszélyforrás az elkövető kezében és esetenként ismétlődően eszköz. Egy a cél: minél több legyen belőle az egyre inkább vegetáló lakosságon belül. Olyanok, akik szavakat mondanak, de nem tudnak beszélni. A hazugságra épülő hatalom, kormányzat a butaság – egymás iránti gyűlölet, és a kiszolgáltatottság – megfélemlítés a reneszánsz kora óta többszörösen kikísérletezett biztos eszközeire épül.
Nos ebből, a német, illetve francia felvilágosodás hátteréből induló liberális, marxista és más ideológiai irány által változó jelentéssel alkalmazott fejlődés-gondolat paradigmája a XIX. században átkerült a társadalomtudományokba is. Ez az irányzat nem csupán bemutat, hanem előreszabott kritériumok szerint értékel. A XIX. és a XX. században számos olyan irányzat volt - és jelenleg is van - a társadalomtudományok között, amely nyíltan, vagyis egyértelműen közli és igazolja, hogy ennek a meghatározott filozófiának, ideológiának a kategóriáit használja. De egyre inkább találkozhatunk olyanokkal is, akik közlés nélkül is ezeknek megfelelő kategóriák szerint járnak el és alakítják ki szakmai fogalmi apparátusukat is, mint egyedüli kritériumaként a tudományosságnak.
Bár már a XX. század első felében megkérdőjelezték, illetve cáfolták ennek az elvnek a tudományos paradigmakénti létjogosultságát, a fejlődés-elvű társadalomtudományi világmagyarázat máig tartja magát. Magyarországon szinte kizárólagos helyzetet alakított ki magának. Nem zavartatva magát attól, hogy mind a marxista, mind a liberális verzióban a fejlődés-elvű megközelítést a valóság jelenségeiben a célt és az odavezető okokat és okozatokat csak szakralitásától megfosztott anyagelvűnek és - érdekűnek tudja/képes értékelni. Az elvet már a XX. század első felében erős kritika érte, és a század második felére egyeduralkodó jellegét is elveszítette a nemzetközi tudományos életben.
Ez az elv a történelemtudományban például a történelmet csupán machiavellista hatalomtechnika megvalósulásaként, illetve az anyagi termelés társadalmi környezeteként szemléli, és ennek megfelelően használja az egyes értékelő kategóriákat is (pl.: szabadság).
Itthon a történettudomány fejlődéselvű megismertetésének kezdetei visszavezethetőek a 19. század végére, a 1920-as, 30-as évekre, bár tökéletes egyeduralomra 1945 után jutottak. Először marxista és sztálinista alapokon, ma pedig - a 1970-es és '80-as évekbeli előkészítő előzményekkel - liberális alapokra helyezkedve, átalakulva, épp olyan kizárólagosságot követelő elvként szerepel, mint a finnugrista alapon induló definiálhatatlan karakterű, mindenkitől valamit átvevő magyarság „tudományos" paradigmája.
Ez a fejlődés-elvű kategorizálás a vizsgálandót a fejlett vagy a fejletlen (természetesen a korszakonként változó tartalmú) értékelő fogalommal meghatározva „ismerteti". Nyilvánvaló, hogy fejlettnek (jelen éveinkben is) azt tekinti, amely minél inkább megfelel a szakrális közösséget és annak intézményeit felszámoló modern, monetáris elvű, a nemzetköz pénz mozgását és az egyén önmegvalósítását (illetve annak is csak az illúzióját) nem gátoló társadalomnak, államnak. Íme a példa, hogy miként írják a győztesek a történelmet. A történelemben visszatekintve mindig azt tekintik fejlettnek, ami fejlődésében minél inkább megközelíti a szakrális közösségből a modern társadalomba történő átmenet koronkénti modelljét, ahol immár nem a hagyomány és annak intézményei, hanem a korlátlan profit kívánalmainak megfelelő intézmények irányítanak. A parasztokat az éhhalálba elzavaró angol földtulajdonos fejlettebb, mint az egymás kisegítésén, szolidaritáson működő, az egész közösség számára megújítható életfeltételeket biztosító pl.: magyar földbirtok. Nyilvánvaló, hogy a „fejlődés"iskola - miután a magyar állam és a magyarság az európai „fejlett" iránytól tudatosan eltérő más életközösséget valósított meg - a magyarságot mindig és minden körülmények között a fejletlen, elmaradott népek és társadalmak kategóriájába helyezi, melyet minden körülmények között modernizálni kell. Az ennek ellentmondó tényeket el lehet tagadni, vagy pedig megfelelően lehet magyarázni a megengedett és meghatározott tartalmú fogalmakkal.
Ugyanakkor korunkra már egyértelmű, hogy nincsenek már tények, amelyek a két megközelítési mód, a fejlődéselvű, illetve az önálló kultúrát, hagyományt tagadó paradigma állításait alátámasztanák. Márpedig az idő előrehaladásával egyre nyilvánvalóbb, hogy nincsenek ilyen tények, tehát marad a „vitában" a szokásos érv: a tudományosság „nyilvánvaló" kritériuma (a fejletlenség és az elmaradottság állapota) megkérdőjelezhetetlen. Ha még az ezen kategóriák alapján bemutatott „valóság" is produkál a rendszerbe nem illő tényeket, akkor ezeket el kell tagadni vagy valamilyen átvételt kell feltételezni(!).
Így lehet eljárni az indoeurópai szerkezettől eltérő magyar állammal, annak történeti alkotmányával, az azt éltető közösségekkel, kiemelkedő személyiségeivel, azok tetteivel. Akárhogy is van, szól a XVIII. századi előzményektől kezdve a XX. század közepére egységes rendszerré összeállt, a magyarság önismeretét és életét megnyomorító megkérdőjelezhetetlen doktrína-verdikt: a magyarság a fejlődésben folytonosan lemaradó, önálló kultúrával, civilizációval nem rendelkező, ismeretlen helyről és időből származó, etnikailag meghatározhatatlan nép (?). Ebben a történeti beállításban kiemelkedők azok a „haladó" személyiségek, akik állandóan felzárkóztatni vagy forradalmárként radikális változtatást akartak kicsikarni. Korunk újítása, hogy e fejlődés-elv kategóriát nem definiálja, hanem már e nélkül magyarázza korunk politikai céljainak megfelelő tartalommal a történelmet, azok ismert személyiségeit. Így cselekedeteiket önmagukban, tárgyszerűen nem értelmezhetjük, mint ahogy nem láthatjuk meg azt sem, hogy a magyarságért, hazájukért kívántak-e tenni, avagy mentálisan sérült emberekkel állunk szemben. A történelemben így lesz tudományos alapon - a mi fogalmaink szerint az öntudatos haza- és nemzetáruló, elvtelen pénzleső, a magáért és a hasonszőrű cinkosaiért működő hitvány csibészből (vagy azokat szolgáló ostobából vagy megtévesztettből) jófiú, (felelős) hazafi. Hogyha ezekről a cinkosokról, árulókról valaki, a hosszú távú közös tervezést (egyáltalán a tervezést), a tudatosságot feltételezi, netán tetteikből, tárgyi, írott emlékeikből ezt olvasná ki, azt „összeesküvés elmélet" komolytalan hívének, őrültnek, tudománytalannak, kirekesztőnek, rasszistának stb. bélyegzik meg. Egyébként nyilvánvaló, hogy a tervezés célja egy: a többihez képest kisebbség kezében centralizált, abszolút, kizárólagos öncélú hatalom megszerzése, véglegesítése. Tény azonban az is, hogy az életet nem lehet megtervezni. Csak próbálkozni lehet azoknak, akik nem hisznek a Gondviselésben, és saját magukat kívánják megvalósítani. Lehet persze az önmegvalósítást Isten akarataként, vagy akár történelmi szükségszerűségként is értelmezni. Aki nem része ennek a tervnek, persze az eszköz, áldozat, ellenség, szerencsésebb esetben csupán közömbös. Mivel az élet tervezése - nyilván az előre megadott értelmezési kategóriákon belül - ma uralkodó nézet a hétköznapokban is, politikai célként egy nép sorsát, jövőjét is lehet tervezni ideológiai, gazdasági, vagy vallási alapon, vagy együtt. Erre velünk élő példák vannak. A személynek vagy népnek, a nép vezetőinek küldetéstudata azonban nem lehet egy mindenkin (mindenki máson) és mindenen át- és legázoló cél. Láthatóan nagy különbség van a pusztító és önpusztító (öntörvényű) önmegvalósítás és a küldetéstudat (a másokról való gondoskodás, a Gondviselés kezében önfeláldozó élet, lét) vagyis, az önfeláldozás és a másokat feláldozás lét, illetve lét és életet pusztító elve között. A Gondviselés sem fátum, hanem a szeretetből fakadó bölcsesség, amely az élet praktikumában is olyan vezető, mely segít elkerülni a személy és a közösség pusztulását, s így az ígéret beteljesülését.
Azok pedig, akik a magyar történelemben - látva az erőviszonyokat - nem a „fejlődés útját járják", hanem a hódító és a védekező között kompromisszumot keresnek (vagy fellázadnak a kizárólagosság arroganciája ellen; az igazságtalanság ellen), e megítélés szerint az utókor szemében szánalmas, sajnálatra méltó alakok. Ők végül úgyis elbuknak: száműzetésbe vagy halálba menekülnek, börtönbe kerülnek, kivégzik őket, depresszióban vagy más betegségben merülnek el. Azokat, akik sehogyan se illenek ezen, a gyakorlatban egyre agresszívabb eszközként használt két „tudományos” paradigma a kereteibe (illetve nem lehet a sablon szerint értelmezni őket), el kell felejtetni, és/vagy ki kell találni, keresni kell valamit, ami lejárathatja őket (osztályellenség, antiszemita, félrelépett, sőt ma már: nem felel meg a liberális elvárásoknak). Ezek mind a szánalmas magyar történelem nevetséges figurái, ellentétben azokkal, akik „megértik az idő szavát."
II.
Szent István mély hite által vezérelve - folytatva a magyar hagyományt - megújítva elődei országát a IX. és X. század között kialakult királyságokhoz, illetve a Róma és Bizánc központú császárságokhoz képest szerkezetében és a hatalomgyakorlás tekintetében történelmi jelentőségű alternatívát felmutató államot hozott létre a keresztény nemzetközösségben.
A hatalom egységét és annak tejes birtoklását kifejező imperium, illetve regnum (vagy az annak megfelelő uruszág=ország) fogalmakat Magyarországon - ellentétben a középkori Európával -, nem egy személy által gyakorolt hatalomként értelmezik, hanem megosztott hatalomként. (Csak úgy, mint az egy dolgon lehetséges oszthatatlan közös tulajdont) (Zlinszky János)18. A hatalom ilyen módon történő felfogását a pusztaszeri országgyűlés örökségének is tekinthetjük, bár Szent István Intelmei-ben a Tanáccsal együtt történő hatalomgyakorlás valóságát történelmünk igazolja. Az első koronázástól kezdve nyilvánvaló, hogy Magyarországon a királyi hatalom nem a magánbirtoknak (illetve a magántulajdonnak) tekintett országon gyakorolt királyi magánhatalom (Zétényi Zsolt, Kocsis István, Zlinszky János, Bónis György, Bartoniek Emma, és a magyar jogtörténeti iskola jogtudósai)19. A királykoronázás jogi aktusai a kezdetektől közjogi jellegű hatalomgyakorlásra mutatnak. A praesentatio-t (a királyi család, a királyi tanács által történő kiválasztást) követi az acdamatio (elfogadás), amikor is a magyarság elfogadja a jelöltet. Az ezt követő egyházi szertartás a coronatio; mely szakrális jóváhagyást jelent. Ez a szakrális jóváhagyás azonban szintén eltér az európaitól. Az eltérés a magyar hagyományból és a Szent Korona jelenlétéből fakad. Az európai királykoronázási ordók alapján királynak csak az tekinthető, akit az ószövetségi hagyománynak megfelelően szentelt olajjal felkennek. Magával a koronával történő megkoronázás csak valóságos tartalommal nem bíró jelkép, és nem is megkérdőjelezhetetlen érvényességi feltétel.
A magyar királlyá váláshoz azonban nem elég a szentelt olaj. Magyar királlyá csak az válhat, akit a Szent Koronával (és nem akármilyen más koronával !) koronáznak meg (szent ünnepen, szent helyen, és elsősorban az esztergomi érsek által). Ez a három feltétel - a kiválasztás, az elfogadás és a Szent Koronával történő megkoronázás - együttesen jelenti a hatalom átruházását, illetve a translatio imperiit (a hatalomba történő bevonást). Történelmünk mutatja, hogy a kora Árpád-kortól gyakorlat ez. Ebből az is következik, hogy az alkalmatlan (vagy kevésbé alkalmas uralkodót) el is lehet távolítani a hatalomból az alkalmasabb javára. Bartoniek Emma szerint már az I. Istvántól kivett egyházi eskü is hatalomkorlátozó közjogi tartalommal bíró aktus. Magyarországon - már a XIII. század elejétől kezdve - a koronázás előtt letetették a leendő királlyal a koronázási esküt, amely alkotmányos jelentőségű, hisz a régi szokások és törvények megtartását, továbbá az ország területének megvédését ígéri. (Nem a hódítást, mint például a német-római császár esetében.)
Már az Árpád-korban kialakul az a nézet, - amely a XIV. és XV. századra Szent Korona-tanként fogalmilag és tartalmilag kitejesedik - hogy az indoeurópai megközelítéssel szemben nem a királynak van országa, hanem az országnak van királya. Ez nem csak a hatalom-átruházás kérdésében jár gyakorlati következménnyel, hanem a hatalommegosztás és a hatalom ellenőrzése tekintetében is.
A fejlődés-elvű rangsorolás esetében ez a helyzet értelmezhetetlen. E felfogás szerint a X.- XIII. század az alacsony fejlettségű patrimoniális királyság kora Európában. Ez azt jelenti, hogy a királynak saját tulajdona az ország, amely felett - bizonyos keresztény elvekkel korlátozva - úgy rendelkezik, mint ma a gazda a saját földjével. Ezért hogy' gondolható, hogy ez az Európától lemaradt, torz öntudatú, fejletlen, innen-onnan szedett-vedett népség (értsd: magyarság) ennél a szintnél fejlettebb viszonyokat alakított volna ki államában?! - hangzik az érvelés.
A hatalmi szemléletében mellérendelő magyar politikai gondolkodás a személyeket, népeket egyenrangúnak tekinti. Ez a gondolkodás volt a feltétele, előzménye a XX. századig meghatározó hatalommegosztás, - átruházás, illetve - ellenőrzés középkori magyar gyakorlat szemléletének. A mellérendelő politikai gondolkozás jellemzője, hogy egymás tiszteletén nyugszik, partnereit magával egyenrangúnak tartja. Mindez szemben áll az emberi és hatalmi viszonylataiban kizárólag alá-fölérendeltségben gondolkodni képes európai szemlélettel. (Ivánka Endre, Vass Csaba, Tárkány Szűcs Ernő)20. Ez a gondolkodás elválaszthatatlanul összefügg, analóg a nyelvi szerkezettel is. Hiszen amíg az indoeurópai nyelvek mondatszerkezete meghatározóan, vagy kizárólag alá-fölérendelt - a magyar nyelvé mellérendelt. (Karácsony Sándor)21 Ezt a viszonyt láthatjuk a magyar állam központi igazgatásában és a különböző autonómiák (területi, rendi, etnikai, vallási) hatalmat alakító kapcsolatában, valamint a Szent Korona személyi tagságában is, a király és a nemzettagok között (az uralkodó primus inter pares, első az egyenlők között, a nemesek választják a királyt, a király részesít a nemességben), a családi közös birtoklásban a nemesi birtoknál és a paraszti gazdaságokban, a városi céhekben, illetve Magyarország és a Szent Korona országai között is. Sokszor elfelejtjük, hogy a kontinensen első az a tejes körű területi és kulturális autonómia, melyet II. András király a Diploma Andreanum (1224) révén a szászoknak adományozott.
Szent István király Magyarországán az impérium a mellérendelt, megosztott hatalomgyakorlást jelenti, ellentétben például a Német-Római császársággal, ahol kizárólag alá-fölérendeltségi viszonyként értelmezi az impérium ideológiáját. Még akkor is, ha a császárt a választófejedelmek választják, mert a választás után már nem tételeződik fel az egyenrangúság. A Szent István által alapított állam birodalmi eszméje a Magyar Királyság köré szerveződő egyenrangú államok szervezete, mely alternatívája a Róma és német központú császárság modelljének. (Ahogyan Atilla hun birodalma a nyugati és a keleti császárságnak). A Szent István Intelmei-ben megfogalmazódó hatalomgyakorlási elvek összessége (az idegen népek /helyett talán hitelesebben: férfiak/ befogadása és arrogáns kivetése; minden népet saját szokásai és törvényei szerint kell kormányozni) egy európai horizontú államszövetségnek, birodalomnak a doktrínája (Kocsis István). Ez az államszövetség a Szent Korona alatt egyesítve, illetve perszonáluniók formájában a középkor folyamán az önkéntesség és a mellérendeltség (nem pedig a hódítás alá-fölérendeltség rendező) elve alapján épült ki Dél-Kelet- és Közép-Európában (Ivánka Endre). A mellérendelés hatalomszervező elve, gondolata is a Szent Korona-tanban teljesedik ki (Kocsis István, Tóth Zoltán József, Vass Csaba, Zétényi Zsolt, Zlinszky János). A szolidáris mellérendeltségi viszony az egymást segítő kölcsönösséget is jelenti. Ezt az ősi modellt őstörténeti mondánkból is kiolvashatjuk. Amíg a magyar ősmondában Hunor és Magyar a két testvér segíti egymást, addig a sémi Káin megöli Ábelt, az indoeurópai Romulus pedig Remust (Pap Gábor).
A magyar állam belső szerkezete is eltér az európai feudális, illetve a föld magántulajdonná válása után a modernizált monetáris alá-fölérendeltségi viszonytól. Európában az uralkodó által a személyes szolgálatokért adott adomány (feudum), majd a megajándékozott által tovább ajándékozott föld egyoldalú alá-fölérendeltséget eredményezett. A megajándékozott személyes hűséggel a királynak tartozott, majd ezt felváltja fokozatosan, mint más az adományozó esetében is, szerződésszerű dologi szolgáltatással történő tartozás. Magyarországon - miután a király iránti hűséget megelőzte a Szent Korona iránti hűség, továbbá mivel az adománybirtok osztotta az ősi birtok sorsát (vagyis azon az ősi közös családi birtoklás érvényesült) - a birtok nem volt tovább adományozható. Európában a dologi viszony elsődlegessége miatt korán kialakult a magántulajdonú, monetáris piaci gazdálkodás feltételeként megjelenő kötetlen földtulajdon. Itt ugyanis a megajándékozott és a megajándékozó között nem a személyes hűségen alapuló viszony volt a meghatározó, hanem a dologi viszonyt idéző szerződés, amely a tulajdon-átruházást szolgáltatásért adta. Az adománybirtokkal a továbbiakban szabadon rendelkezve a birtokot tovább adhatta, és így korán kialakult a magántulajdonú, a monetáris piaci gazdálkodás feltételeként megjelenő földtulajdon.
Magyarországon a királyi adománybirtok beleolvadt az ősi nemzetségi földbirtokba (allódium), amit a család közösen birtokolt. Az apa és a fiúk nem mint örökös és várományos szerepeltek, hanem mint az egységes birtokot közösen birtokló, azt csupán a birtoklásban és használatban felosztó osztályos atyafiak.(Bónis György, Eckhart Ferenc, Timon Ákos)22 Miután a föld tulajdonjoga a Szent Koronáé, a fölötte való rendelkezési jog tejesen beszűkült; a családi közös birtoklás pedig lehetetlenné tette a föld magántulajdonlását kihasználó, a szakrálissal ellentétes irányultságú, azt kegyetlenül felszámoló monetáris kereskedelmi világtársadalom (Vass Csaba) hatalmi rendszerének létrejöttét Magyarországon egészen a XIX. század közepéig.
Ez a Szent István által alapított keresztény Magyar Királyságnak az európaitól a keresztény nemzetközösségben eltérő szerkezetű, irányultságú, a szakrális közösségi létet legtovább megőrző államnak a szerkezeti alapja. A magyar állam ekként - a hatalmi szerkezetében kétpólusú Európában - valódi ellensúlyát jelentette annak az irányzatnak, amely a XIX. és XX. századra elsöprő dominanciára tett szert, míg a XXI. századra Európa szellemi, gazdasági és etnikai pusztulását jelentheti. Ez az alternatív szerep, küldetés nem csak a középkorban jelentett hathatós, birodalmi súlyú ellenpontot a keresztény, közösségi elvet lerombolni kívánó, kizárólagos hatalomra törekvő szándéknak azon államokban, amelyekben a monetáris hatalmi erő a XII. és XIV. századra meghatározó szerepet nyert. Magyarország a XVI. század után is alkotmányával, valamint egyes történelmi, világtörténelmi súlyú eseményeivel (pl.: 1956) jelentett kihívást. Jelen éveinkben rettegnek attól, hogy ez a szellem ismét életre kap.
A Szent István-i állam és a Magyar Királyság - mely Európától eltérő, neki alternatívát mutató modell - legfontosabb oka és feltétele, azonban a Magyar Szent Korona. A Szent Korona - az „angyalok hozta korona" - a maga szent jellegében nem csak kifejezi azt a küldetést, ami a magyarság üdvtörténeti feladata, hanem nélkülözhetetlen eleme a mellérendelést és a kölcsönös kisegítést jelentő alkotmányos rendnek is. Különös jelentősége a magyar történelemben már Szent István uralkodásának kezdetétől nyilvánvaló. A korona kérése (vagy visszakövetelése) - majd a koronán keresztül az ország és az összes országlakos háromszoros felajánlása a Szűz Anyának, az addigi magyar hitvilág kiteljesítése és a Szűz Anya birtokába kerülése Krisztus visszatértéig - önfeláldozó sorsunkban védelem a pusztulás ellen; Isten végtelen szeretetének kinyilvánítása. A korona a Világ királynéjának, Szűz Máriának koronája is, amit az is kifejez, hogy szakrális hiteles ábrázolása kizárólag ezzel a valóságos koronával lehet. A korona egyedüli szent koronaként a keresztény világban, szent jellegével a tárgyban élő és megnyilvánuló metafizikai erőt fejezi ki.
A Szent Koronát a magyar hagyomány Szent Istvánhoz köti. A hagyomány szerint ez nem kormeghatározás - hiszen készülhetett az korábban is -, hanem azt jelenti, hogy az első Árpád-házi magyar király megkoronázása óta máig a magyar történelem alakító tényezője. II. József korától - aki a koronát törvénytelenül Bécsbe szállíttatta és ott fogolyként őriztette - azonban a nemzeti öntudat e meghatározó, annak fundamentumát jelentő részének kikezdésére a tudományt kezdték pajzsként használni. (II. József, a koronázatlan „államfő" - aki amúgy fontos tartalmat tulajdonított a szimbólumok valóságkifejező erejének - előszeretettel pusztította azokat az ereklyéket, amelyek a magyarsághoz kötődtek. Főleg a Szűz Mária-kultusz képeit és emlékeit pusztította el, de a tűz martaléka lett a középkori vallásosság egyik megindító és közösséget formáló emléke is, Árpád-házi Szent Margit ereklyéi, valamint számos pálos ereklye stb.) Az ő hatására kezdte el „diadalútját" az a nézet is, hogy a korona nem egységes szerkezetű, részei különböző korokban készültek. A deszakralizálás és hiteltelenítés újabb állomása volt a XIX. század végén megjelenő nézet hangoztatása is, miszerint Szent István fejét legfeljebb a korona felső része érinthette, mivel az alsó abroncs későbbi munka. Végül 1945 után elérkezett a „tudományos" végkifejlet megingathatatlan álláspontja: a korona mindkét része Szent István kora után keletkezett, a keresztpánt és abroncs részt pedig bizonytalan időben egyesítették.
A Szent Korona 1978 utáni hazaérkezése az Egyesült Államokból először nyújtott lehetőséget a korona tejes körű, alapos tudományos vizsgálatára. Művészettörténészek mellett ötvösök, aranyművesek, fizikusok és orvosok vizsgálták (Pap Gábor, Ferencz Csaba, Csomor Lajos és mások). Az egzakt tudományos vizsgálat eredménye, hogy a korona egységes szerkezetű mű, továbbá, hogy - a művészettörténeti és teológiai, stb. vélemények figyelembevételével - meggyőzően alátámasztható az a hipotézis, hogy már Szent Istvánt is ezzel a koronával koronázhatták meg.
A „hagyományos iskola" ugyanakkor továbbra is - egyedül elfogadható véleményként (még csak nem is hipotézisként) - azt a nézetet hangoztatja, hogy e koronával Szent István még csak köszönő viszonyba sem volt, és - tudománytalanul bántó módon - megbélyegzi azokat, akik más véleményen vannak. (Mintha a bizonytalan eredetű és tartalmú, utólagosan rátett képekből megkérdőjelezhetetlenül lehetne kort megállapítani. Ez ugyanis az egyik legfőbb érvük. Mintha egy ráragasztott 2006-os választási reklámból egy Trabant korát meg lehetne határozni. Illetve mintha a paláston - hasonlóan a többi szenthez - a szentek koronájával ábrázolt Szent István-kép koronájából kizárólagos véleményt lehetne megfogalmazni annak formájáról...)
A keresztény királyoktól uralkodásuk során a kora középkorban olyan magatartást vártak el, amellyel haláluk után elnyerhetik a szimbolikus égi koronát, valóságos földi koronájukat a mennyeire cserélhetik. A magyar politika- és jogtörténetben egyedülálló jelentőségű, hogy a magyar király esetében a földi korona egyben az égi korona is volt. (A korona ugyanis szent és a Világkirálynőjének koronájaként is ábrázolható.) Így a jelentősége meghaladja a mindenkori uralkodóét, annak fölötte áll. A király hatalmától elvonatkoztatott koronát a középkortól a magyar történeti alkotmányban személyként és nem tárgyként tisztelték, ami (illetve aki) a hatalom forrását, letéteményesét jelentette. Az országlakosok az uralkodó mellett elsősorban a koronának fogadtak hűséget, amelynek jelentősége az Árpád-ház kihalása (1301) után nőtt meg (miután a korona átvette a szent Turul nemzetség szakrális szerepét). A koronának az Árpád-korban - a hazai és külföldi forrásokból tudjuk - különleges, szent hatalma volt és egyben az országot és az a feletti hatalmat jelentette. 1301 után kifejeződött megkerülhetetlen alkotmányos szerepe; a hatalomnak olyan jellegű forrása, amely felett sem a pápa (1309), sem a „nemzet akarata" (1440) nem rendelkezhet. Az uralkodótól és az országlakosoktól elvonatkoztatott szerepe következtében a XIV és a XV században Magyarországon alakult ki először az uralkodótól (illetve az államot alkotó személyektől) elvonatkoztatott állam fogalma. Alkotmánytörténeti jelentősége azonban még ennél is több. Miután a Szent Koronát tekintették a hatalom forrásának, ezért Magyarországon - Európától eltérően - nem az uralkodó a hatalom és a jog forrása, ezért így ő elvileg sem formálhat jogot a korlátlan hatalomra. Ugyanakkor a hatalomnak a nemzet sem forrása (csak elsődleges letéteményese). A nép a koronázással az uralkodót a hatalomba bevonja, azt vele megosztja. Tejhatalomra sem az uralkodó, sem a nemzet, illetve az ő nevükben eljárók sem törhetnek, mert az a Szent Koronáé.
A hatalom forrása, a hatalom birtokosa - miként a földnek is tulajdonosa - a Szent Korona. A nevében eljárók a nemzet és az által a hatalomba bevont uralkodó, akik ekként az egyensúlyban tartott közös hatalmat gyakorolják annak minden területén. (A föld az adományt kapó család kezelésébe kerül a koronának tett szolgálatért, hűségért, mely a család kihalása után - bár azt az uralkodó adományozza - visszaszáll a koronára.) A korona – nemzet - király hármasság lett a magyar alkotmány és politika alapstruktúrája, amely a mellérendelő és megosztott hatalomgyakorlás rendszere. Így fogalmazódott meg a közjogban a XIV-XV. századra a már korábban gyakorolt elv: nem a királynak van országa, hanem az országnak van királya.
Ez a struktúra megint csak alapvetően eltér az európai elvektől és gyakorlattól, miszerint az uralkodó - Isten nevében – a jogok és a hatalom egyedüli forrása és így jogosult a korlátlan hatalomra. Majd a középkori keresztény elveket eredeti értelmükből kiforgatva, azokat átértelmezve a nép válik immár a korlátlan hatalom forrásává. Az uralkodói hatalom és a nép nevében eljárók közt az a különbség, hogy az utóbbiak az igazság letéteményeseinek is érzik magukat, s ismerni vélik az értékek, elvek magyarázatát. Mi több, azok kiforgatására is jogosultságot éreznek (illetve gondolnak), hiszen a nép hatalma korlátlan nincs ami fölötte állna, ezért nem ismer el abszolút elveket.23
A magyar történeti alkotmány alapelveinek összegzését jelentő Szent Korona-tan azt az erős központi hatalom és önkormányzatok egyensúlyát biztosító hatalomgyakorlást és államszerkezetet jelenti, mely a XI. századtól a XIX. századig történelmünkben megvalósult. Ez kizárja, hogy a magántulajdonon alapuló korlátlan magánhatalmat gyakorlók szerződését nevezzük államnak Magyarországon. Magyarországon már a középkorban - mind a megyei, mind a királyi - hivatalokat mint közhivatalokat látták el. Sem a hivatalt, sem a vele járó jövedelmet nem lehetett kisajátítani, a hivatalt megvenni. Az 1980-as '90-es években a kérdéssel foglalkozók körében külföldön is elfogadottá vált, hogy Európában bizonyíthatóan Magyarországon különült el először a király vagyonától az államvagyon, ami azt jelenti, hogy Európában először a magyar király gyakorolt törvényes közhatalmat. (Joseph Canning)24 Sokak számára Magyarországon érthetetlen kettősség érvényesült egy időben. A király központi hatalma - amennyiben az ősi szokásoknak és a törvényeknek megfelelően jár el - Európában a legerősebb, ugyanakkor az önkormányzatok csaknem mint állam működnek az államban. Ennek oka, hogy az uralkodó nem járhat el - és a XVII. század után a XIX. századig számtalan kísérlete ellenére sem tud, és nem kíván - olyan ügyekben, amelyek az önkormányzat hatalmába, hatás- és jogkörébe tartoznak. A szokások és jogszabályok alapján az önkormányzatokban - mind a falusiban, mind a megyeiben, mind az egyes etnikai, vagy vallási önkormányzatokban - mindenkinek nem csak joga, hanem kötelessége is az ügyekben, az igazgatásban és (ennek részeként) a bíráskodásban is részt venni. Így mind az eljárást, mind egymást megismerik, és megismerve ellenőrzik. Ennek a feltétele, hogy sem a nemesi, sem a paraszti családi, sem a városi, sem az egyházi birtok nem elvonható, befolyásolható a király vagy más által. Miután a család kezelése alatt álló föld nem magántulajdon (a nemes közvetlenül a koronától kapta, a XVI. század kataklizmái hatására a paraszt pedig közvetve), hanem a Szent Korona tulajdona, a monetáris kereskedelmi és banki tőke sem vonhatja ellenőrzése alá. Európában így egyedül nálunk nem tudja felszámolni az önkormányzó hatalmat, megvenni a királyi hatalmat (legfeljebb a királyi udvart, mint 1490-1526 között és a Habsburg érában végig), és kisajátítani a nemesi és a paraszti birtokot.
A felvilágosodás európai gondolkodói ezzel ellentétben abból indultak ki, hogy a királyi hatalom elsősorban hitelek és más eszközök segítségével - az ország lakosai, az alattvalók által befolyásolhatatlan monetáris hatalmánál fogva, az általa finanszírozott államapparátussal, illetve hadsereggel - maga alá gyűri az államot és annak népét (pl.: Franciaországban), illetve alkut köt a vele összességében egyenlő nagyságú kisebb hatalmakkal (mint Angliában, a City irányításával). Az általuk elgondolt (szabadkőműves)25 modernizáció szerint, a már egységesített központi hatalom hatalmi ágait el kell választani egymástól. Itt, azonban nem a kikezdhetetlen önkormányzat és az önkormányzatok által közvetve (országgyűlés), vagy más úton közvetlenül befolyásolt, végrehajtásában megosztott központi hatalom kettősége a hatalom struktúrája, ahol a tartalmilag két részre osztott hatalom eszközeit funkcionálisan is felosztják. Hanem a tartalmilag egységes hatalomgyakorlást: az egzisztenciálisan kiszolgáltatottá tett, a helyi közösségek kezéből kivett, a népszuverenitás elvéből következő teljhatalmat osztják fel funkcionálisan, tehát működésében elkülönült szervekre: a (pártoktól függő) parlamentre és centrális végrehajtó hatalomra; és az e kettő által meghatározott bíráskodásra.
Az előbb az uralkodó szuverenitására, majd a népszuverenitásra alapozott egységes hatalom oszthatatlan, nem a tartalmilag elkülönülő részekből lesz egy, hanem csak funkcionálisan választódik szét. (Az impérium osztatlan letéteményese az államfilozófia szerint immár nem az uralkodó, hanem a nép) A magyar alkotmányos, államfilozófiai modell, amely a szuverenitást, a hatalom teljességét a Szent Koronára ruházza, kizárja, hogy emberi hatalom elvileg is jogosultságot követeljen a hatalom teljességére. A hatalom gyakorlására két pólust, az uralkodót (államfőt) és a nemzetet jelöli meg, amely mellérendelt szerkezetében hatékonynak bizonyul mindenféle centralizmus megakadályozására. A hatalom teljességére jogot formáló uralkodó, illetve nép és azok nevében eljárók mögött álló megközelíthetetlen és kikezdhetetlen pénzügyi hatalom először kisajátítja a régi szakrális hatalmi intézményeket (XII-XV. század) majd lerombolja, kicseréli (XVII-XX. század) azokat. Közben olyan intézményeket is létrehoz, amelyek valódi magánhatalmat jelentenek,de felette, illetve kívül állnak a népszuverenitáson /ilyen a magántőke médiája, illetve a magántulajdonban lévő vagy közvetve magántulajdonba kerülő központi állami bankok. Miközben a centralizáció egyre nagyobb földrajzi, területi egységet is jelent, lebontja a feleslegessé váló és a már akadályt jelentő államot a XX. század '60-as éveitől elkezdve. A szabadság nevében, valójában az ellen eljárva. A civil társadalom – és főleg azok pénzosztó kuratóriumai - tulajdonképpen az adózó állampolgárok pénze felett rendelkező diktatórikus hatalmi szervek, amelyek az államot gyengítve az alkotmányos formákat egyre inkább levető magánhatalmi struktúrákat erősítik. (A népszuverenitás korlátlan hatalmára hivatkoznak azok a diktatúrák, amelyekben a nép nevében a vezérre, osztályra, stb. bízzák a tejhatalom gyakorlását és alkotmányosan is túllépnek a hatalmi ágak funkcionális elkülönítésének játékszabályain). A magánhatalmi struktúrák immár nyíltan a formális intézményrendszer lebontásában, eljelentéktelenítésében érdekeltek, s ellenőrizhetetlen, centralizált, globális intézményeket hoznak létre. A modernizáció centralizációs modelljei - legyen az királyi abszolutizmus (korai: XIII XIV századtól vagy késői: a XVI. századtól a XIX. századig), alkotmányos elveken működő demokrácia, vagy nyílt diktatúra - mindig lehetővé teszik a centralizált hatalmat birtokló vagy befolyásoló kisebbségi diktatúrát. Az egymástól funkcionálisan elválasztott intézmények a „nép" közvetlen ellenőrzése és befolyása alól kivonva (a jogorvoslat csak a törvényileg szabálytalan eljárás ellen védi a sértettet) ugyanis legfeljebb egymást ellensúlyozzák, abban, hogy lecsökkenjen annak lehetősége, hogy önálló életet élve akadályozzák, továbbá elleplezzék a nyilvánosság elől a valódi informális, vagyis illegitim és illegális, de mégis létező hatalmat.
A történeti magyar alkotmány hatalommegosztó és ellenőrző rendszere megakadályozza az informális és formális hatalomgyakorlás kettőségének, elkülönült intézményrendszerének létrejöttét, vagyis a politikailag jogosultak körében a többség ellenében megszerveződő kisebbségi uralmat, vagy annak tartós jellegét. A valódi önkormányzatiság, a családi közös birtokosság, a legfontosabb állami vagyon és a szuverenitás a transzcendenshez - tehát emberi akarat által nem felülbírálható - Szent Korona személyéhez kötve lehetővé tette, hogy a funkcionális hatalommegosztó technikák és a nyílt ellenőrző hatalom ugyanazt jelentsék. Elképzelhetetlen volt az olyan centralizáció, amely a centrális végrehajtó hatalom kiterjesztésével - azt meghatározva, befolyásolva - az egész országot elfoglalja. Ez a struktúra ugyanakkor nem csak a magyar nemzeti közösségi létet és az alkotmányos életet oltalmazta - miközben megőrizte a szétdaraboltság idején is a magyar állam közjogi egységét -, hanem a lakosság, az országlakosok egészének a „fenntartható fejlődés" mellett megélhetési biztonságot is nyújtott.
A Szent István által újraszervezett magyar állam az egyenrangú mellérendeltség elvére épült. Ez a különböző államok és a magyar állam közötti kapcsolatban épp úgy jellemző, mint az államon belül. Az általa szervezett királyi vármegye-rendszer a nemzetségi ősi birtokon nyugvó családi, gazdálkodási egységekkel kiegyensúlyozva működve - lehetővé tette a nemesi vármegye kialakulását. Az ország önkormányzását pedig - az erős királyi hatalom mellett - az tette lehetővé, hogy annak vezető rétege nem a gens alapú, vérségi származási elven szerveződik. A natio alapú (Tóth Zoltán József, Vass Csaba), a vérséget nem megtagadó szerveződés olyan a keresztény természetjog alapján felépülő nemességet feltételez, ahol a Szent Korona iránti hűség, és nem a királlyal történő, az ő magánhatalmát segítő dologi jellegű érdekviszony (szerződés) a meghatározó.
Különböző eszközeivel alapjaiban ezt még a Habsburg-éra sem tudta felszámolni a XIX. század közepéig. Az ősi és az adomány birtokok rendjében a nemesi és a paraszti gazdálkodás - egymást segítő és kiegyensúlyozó - rendszert alkotott. Amit a falu nem tudott fenntartani - katonai nehéz fegyverzet, a megyei igazgatás költségei, a falu gazdálkodásának feltételei (pl.: vágóhíd, malom, híd) - azt a nemesi birtok látta el. A paraszti adózás a nemesi birtok, illetve a királyi igazgatás költségeire - jövedelmének 2O-30 százalékát vitte el. (Ma a munkavállaló jövedelmének ugyanezen része felett rendelkezik csupán; a nyugdíj- és társadalombiztosítás értékállandóságát pedig az állam nem vállalja, sőt magántulajdonba kívánja ajándékozni - mintha az magántulajdon lenne!) A falunak a XVI. századig egyértelmű befolyása volt a vármegyére. Sőt, a XVIII-XIX. századig - az egyes országrészekben eltérő mértékben - ez a befolyás meg is maradt. A paraszti közösségek társadalmi lesüllyedése, az elkülönülő nemesség kialakulása párhuzamosan zajlott és a XVIII. századra állandósult. A nemesi birtok közvetlenül a koronától származik, míg a jobbágy-paraszti birtok csak közvetve. Ez a folyamat az ország belső egységét bomlasztó, megosztó monetáris hatalom elleni önvédelem következménye. A XVI. századtól ezért jogosultságukat az országos politikában való részvételre elvesztették, bár kötelezettségeik is ennek arányában alakultak. A társadalmi elkülönültség a török háborúk és a kuruc mozgalmak után válik nyilvánvalóvá. Ennek meghatározóan oka a Habsburgok által nagy létszámban exportált külföldi eredetű nemesség, illetve, a XVIII. századi újra betelepítés. Utóbbi esetben meghatározó szempont volt az, hogy a magyar etnikum - ha lehet - inkább a saját telekkel nem rendelkező, kizárólag a nemesi birtok kiszolgálását ellátó zsellérséghez tartozzon, és ne a falusi önkormányzatisággal rendelkező jobbágysághoz.
Az országgyűlés által honosított idegen eredetű nemesek, az indigenatusok egy része - az idők folyamán átérezve a magyar önkormányzó, alkotmányos szabadság energiát felszabadító, az összetartozás közösséget formáló, egyesítő, hatalmas erejét - „az egy mindenkiért, mindent egyért" elvét - nem csak jogilag, hanem lelkileg, szellemileg és etnikailag is elfogadta s ezzel elismerte a Szent Koronát. Az ország alkotmányos rendje, az etnikai magyarság türelme, kulturális ereje a betelepült, nemzetiségi öntudatú országlakosok nagy tömegeit integrálta és asszimilálta.
Ugyanakkor a „natio" típusú szerveződési elv alapján kialakult vezető réteg, nemesség - éppen úgy, ahogy az erős királyi hatalom szerveződési elve nem ellentétes a mellérendelő önkormányzatiság elvével - nem ellentétes az etnikai alapú és a vallási alapú önkormányzatisággal sem.(Mikó Imre)26 Az évszázadok alatt Magyarországon számos nemzeti, etnika alapú (a különböző német, székely, kun, stb.), illetve vallási alapú (román, szerb, vagy zsidó) önszerveződési forma jött létre. A zsidó önszerveződés helyzete Magyarországon minden korszakban eltért - sokkal előnyösebb volt, mint Európában máshol. (Száraz György)27. Ezt bizonyítja a közelmúltban az egykori középkori Buda megtalált zsinagógája is, amely hasonlóan a Dohány utcaihoz, Európába az egyik, ha nem a legnagyobb volt.
A magyar állam az 1848/1867 utáni modernizáció sem vetette el a hatalom tartalmi megosztásának elvét, bár megbontotta azt a centralizáció javára. Az egységes hatalom tartalmi megosztásának anyagi feltételei az ősiség eltörlése után sem tűntek el teljesen, így a valóságban (és intézményesen) is kettős hatalom volt Magyarországon, amely önmagában lehetetlenné tette a kisebbségi érdekcsoportok korlátlan, kizárólagos teljes körű hatalomgyakorlását.
A kisebbségi hatalomgyakorlást maga Szent Korona-tan alkotmányos szabály sem engedték. Miután a hatalom teljessége a Szent Koronáé, ezért sem a király, sem a nemzet - illetve az annak nevében eljárók - nem törhettek elvben sem korlátlan hatalomra, senkitől nem vonhatóak el az őt megillető jogok. (Ezek a jogok a kötelességekkel vannak összhangban. Senkinek nem lehet több kötelessége, mint joga, és több joga sem, mint kötelessége. Ezek egyet súlya a közjó alapvető feltétele.) Ennek garanciái az alkotmányos szervek, illetve eljárások. Az alkotmányos módon be nem vezetett intézmények lehettek ugyan jogszerűek, mégis törvénytelennek számítottak, ezért bármilyen megszálló hatalom által garantált jogrend és aktusai is törvénytelennek számítottak. Aki teljhatalomra tör, alkotmányt sért, mert a Szent Korona szuverenitását vindikálja magának. Az ellene történő eljárás - amely kisebbségi, illegitim, formális vagy informális hatalmat szüntetne meg - alkotmányos eljárás. Ha megszűnik az uralkodó királyi hatalma és nincs törvényes örököse, a hatalom gyakorlásának tejes jogköre a nemzetre száll vissza, amely köteles az egyensúlyt helyreállítani. Miután az egyensúly helyreállításának célja és alapvető oka az igazságosság és az igazságosságnak megfelelő törvényesség helyreállítása, a hagyományos intézmények jegyében, ez csak a központi (államfői, vagy kormányzati) - de nem a centralizált - hatalom és az érintettek teljes körét bevonó területi, illetve érdekképviseleti önkormányzati hatalom egyensúlya lehet. (Ez gyakorlatilag az értékalapú jogrend. A korona szent jellegének megfelelően a keresztény természetjog uralmának jogrendben történő visszaállításának kívánsága, követelménye. A korona alkotmányos jogainak ez alapján történő visszaállításának - azaz szuverenitásának elismerése - és a közérdeket valóban garantáló szubszidiárius önkormányzatiságnak - a hagyománynak megfelelően - királyság az adekvát formája, bár a köztársasági államformát sem zárja ki.) Az alkotmányos intézményeknek az országos szokásjog és a törvény által biztosított zavartalan állapotát nevezzük jogfolytonos alkotmányos helyzetnek. A jogfolytonosság megszakadása esetén annak helyreállítása a cél, hiszen jogrendet a törvénytelenségre - a magyar történeti alkotmány szerint - érvényesen alapítani nem lehet. Törvénytelen az az állapot, ha nem a magyar alkotmány szerint jön létre hatalmat gyakorló vagy közvetítő intézmény, illetve ha az alkotmányos intézményrendszer csak formája a nem legitim hatalomgyakorlásnak.
Tény ugyanakkor, hogy a monetáris hatalmi rend 1849-50-től kezdve meghatározó hatalmi struktúrát épített ki Magyarországon. A Habsburg dinasztiával 1867-ben történő kiegyezés gyakorlatilag ennek a helyzetnek az elfogadását jelentette annak fejében, hogy helyreállítják a Habsburg Birodalmon belül az önálló magyar államiságot, a történeti magyar állam jogrendjét, alkotmányát és területi egységét. (Ezt az alkut sokan kényszerként élték meg. Valójában senki sem tekintette állandó helyzetnek, de felrúgója nem a magyarság volt.) Az ellenőrizetlen monetáris hatalom azonban - tekintettel arra, hogy döntően befolyásolta a magyar gazdaságot, az állami költségvetést, a jövedelmi viszonyokat - lényegesen befolyásolta a magyar társadalom tagozódását, megbomlását. Úgy gondolom, hogy az 1490től 1526-ig, illetve 1541-ig terjedő időszak épp úgy volt előidézője az egységes magyar állam felbomlasztásának, mint 1918-19-ben. Bár a hatalmi technikák formailag változtak, lényegileg ugyanaz történt a két katasztrófa előidézése előtt.
III.
A keresztény közösségen belül Szent István műve, a magyar királyság - amelynek alapgondolata Intelmeitől és törvényeitől kezdve a mindenkire kiterjedő gondoskodás, a személy autonómiájának tiszteletben tartása (Zlinszky János) - a korábbi hagyományoktól nem eltérő, hanem azt elsősorban megújító közösségi és gazdasági modellt kínált. A magyar állam erejét nemcsak belső elvei és berendezkedése, hanem a Kárpát-medence kincsestára is jelentette, amelyet nem tekintettek sem a király, sem más halandó magánvagyonának. A Kárpátok ritka-, színes- és nemesfém-készletei az európai készlet legalább 80%-át tette ki a középkorban. Egyes fémek kizárólag itt voltak megtalálhatóak Európán belül. A fém-, a fa-, a só-, és a szén-készletek (a XIX.-XX. századtól az olaj és földgáz is) a termőterületek nagysága' és minősége, a vadállomány, valamint az édesvíz- és a termálvíz-készlet azóta sem veszítette el akkori jelentőségét. Sőt! Ezen kincsek megszerzése ma is a Kárpát-medencén kívüli magánérdek leplezetlen célja. A magyar állam kincsei és alternatív létmódja miatt az állandó gyűlölet által mozgatott kihívás egész történelmünk folyamán. Ezzel mindig tisztában volt a magyar állam vezető rétege, amíg volt sajátja.
A Christiana Respublica és a Magyar királyság nagy ellensége a XI. századtól kezdve a keresztes hadjáratok során a keresztesek tengeri szállításából és a keresztény haditechnológia és fegyverek muzulmánoknak való illegális eladásából szerezte egyik első jelentős monetáris forrását (Geday István)28. Kijátszva az egyház kamattilalmát, bankokat alapítva intézményesítette hatalmát Itáliában, először egymással összeveszítette a császári és a pápai hatalmat. A XII.-XIII. században pedig, egyes európai uralkodók hitelezőiként-a - hagyományos szakrális intézmények rovására, azok forrásainak megszerzésével, illetve elpusztításával - megkezdi a királyi centrális hatalom kiépítését. Az Aranybulla és a Magna Charta a régi és az új hatalmi struktúra drámai összeütközésének nagy dokumentuma. Magyarországon az egyik - bár elvileg megengedi a földdel való szabad végrendelkezést, (melyet viszont a szokásjog nem enged majd hatályossá válni) gátolja a királyi udvarra (avagy a földtulajdon magánhatalmi rendszerére) ráépülni kívánó, immár nemzetközi pénzügyi hatalmi rendszert. Az Aranybulla korlátozza a pénzben történő adóbeszedést, az országon belül megtiltja a külföldiek pénzváltását, (két kivétellel, amelyet királyi ellenőrzés alá von). Megerősíti, hogy az udvari állások betöltését, illetve külföldieknek és magyaroknak történő birtokadományozást a tanács beleegyezésétől és a koronáért (nem kizárólag a királyért) tett szolgálatoktól teszi függővé, tiltja és gátolja a közhivatalok magánpozícióvá alakítását, a királyi és más magánhatalom ellenében megerősíti a régi „alkotmányos jogokat", az ország lakosságának minden rétegéről gondoskodik, jogaikat külön megerősíti, valamint tiltja, hogy zsidók és mohamedánok közpénzt kezeljenek. Viszont Angliában a Magna Charta a király, az ország legnagyobb magánhatalmai, valamint a két félnek hitelező City (London központi kerülete) közti hatalmi játékszabályokat írja le (Tóth Zoltán József)29.
A francia király és a Capet-dinasztia hatalma köré összpontosuló itáliai bankhatalom a XIV. századra brutális kegyetlenséggel számolja fel a keresztény Európát védő, az előbbi ellensúlyát jelentő templomos lovagrendet, valamint annak pénzintézet-hálózatát. Sőt, a pápát „avignoni fogságba" veti. Az alternatív erőt jelentő Európa ebben a században a magyar királyság köré szerveződik. Ez területileg magába fogta ja a Baltikumtól a Fekete-tengerig, illetve az Adriai-tengerig fekvő államokat; így az Anjou magyar királyok által alapított első vlach fejedelemségeket, illetve a Nagy Lajos által támogatott, a „francia" befolyás elől Rómába visszaköltözni kívánó V Orbán, valamint VI. Orbán pápákat is. A két európai rendszer közti katonai összecsapások színtere elsősorban Itália, a Nápolyi királyság, illetve a Velencei Köztársaság területe (a Magyar Királyság államként legádázabb ellenfelévé vált, mely a Bizánci Birodalom lerombolásában meghatározó szerepet játszott), valamint az Adriai-tenger, ahol Európa akkori legerősebb flottája ellen jelentős magyar tengeri győzelmek is születtek. Az összecsapás nemcsak katonailag folyt. A banki hatalom nagy pénzkivonásokkal kívánta Európát térdre kényszeríteni, melynek következménye az 1347-1348-as nagy éhínség (Tóth Zoltán József)30. A magyar állam reakciója az Aranybulla újbóli kiadása (1351), amely az egyenlő politikai jogok megfogalmazása mellett megtiltja a föld szabad forgalmának elvi lehetőségét is. (Ennek értelmében sem a nemestől, sem a paraszttól nem lehetett lakását, illetve a megélhetését biztosító termelési eszközöket elvenni. További következmény hogy a XVII.-XVIII. századig nem a piac szabályozta Magyarországon az árakat, azok szigorúan megkötöttek voltak.) 1351-ben az ősiség törvénye a Szent Koronát nevezi meg a föld tulajdonosának, az utód nélkül elhaló örökhagyók törvény szerinti örökösének. A magyar király, korlátozva és gyengítve a nemzetközi bankvilág gazdasági és politikai hatalmát, megtiltja a magyar színesfémek bármilyen formában történő kivitelét érdekkörén kívül.
A XV. században azonban Magyarország már szinte tejesen egyedül marad a küzdelemben, amely előrevetíti Mohács és az azt követő évek, évtizedek tragédiáját is. Időleges kompromisszum a luxemburgi dinasztiából származó Zsigmond uralkodása, aki német-római császárként is hangsúlyozza elsődleges magyar király voltát, a Magyar Királyságot mint hatalmának elsődleges bázisát. Zsigmond európai erőegyensúlyt kívánt teremteni és ennek keretében uralkodása jelentősen hozzájárult a monetáris és a hagyományos szakrális erők összecsapásaként beálló egyházszakadás megszüntetéséhez. Az elsősorban a monetáris erők által támogatott luxemburgi dinasztia európai szerepét a XV. század első felében azonban fokozatosan átveszi az előbbi érdekei céljából sokkal radikálisabban fellépő Habsburg-dinasztia. A magyar állam természetes szövetségese időről időre a szintén a szuverenitásának fennmaradásáért küzdő egyházi hatalmi központ, Róma, amely jelentős pénzügyi támogatást is nyújt a török elleni küzdelemben. Az erősen zsidóellenesnek tartott Kapisztrán Szent János31 által támogatott Hunyadi János 1456-os nándorfehérvári győzelme is világtörténelmi jelentőségű. A Bizáncot három évvel korábban elfoglaló török hadsereg semmisül itt meg és ez a győzelem haladékot adott Európának a Török Birodalommal szemben, valamint - Magyarország megtartásával - a keresztény szakrális királyság eszméjének is. Mátyás korára Európát már két meghatározó - a század végétől az ibériai félsziget államain keresztül zajló felfedezéseket és a gyarmatosítást is finanszírozó - bankszövetség irányítja: a Német-Római Császárságban és a félszigeten a Fugger és a Welser, a francia-itáliai érdekszférán belül pedig a Medici. A Fuggerek32 támogatásával a kontinens legbefolyásosabb dinasztiájává fejlődik az eredetét hol Noé Kám fiáig, hol a Merovingokon keresztül Dávid királyig visszavezető Habsburg család33 (amely a legenda szerint eredetét hangsúlyozva - máig megőrizte a körülmetélés hagyományát).
A Fuggerekkel kötött szövetség értelmében a Habsburgok - bankhitelből örökletes német-római császárokká válhattak, a bankár dinasztia pedig a tiroli nemesfém bányák, a császárság adó- és vámjövedelmeinek kezelését, valamint a pénzverés jogát nyerte el. (A globalizációt megelőzően a modernizáció időszakában ennek analógiájaként a magánbankok elérték, hogy az egyes államok nemzeti, pénzkibocsátó bankjai az állam ellenőrzése alól kikerülve az ő tulajdonuk, illetve befolyásuk alá kerüljenek.)
A Fuggerek szerződést kötöttek a Habsburgokkal arról is, hogy Magyarország trónjára segítik őket, ha megkapják a felvidéki bányák pénzverésből származó jövedelmét, illetve a vám- és adószedés jogát is. (Érdekes tény, hogy a török uralom a Felvidék határán mindig megállt. A mohácsi és az azt követő tragédiáknak feltétele volt a francia király és a török szultán katonai szövetsége, valamint a császárság ellenségesen passzív magatartása Magyarországgal szemben.) A magyar királyság alkotmányosságát tovább erősítő és a társadalmi egységet fenntartani tudó (igazságos) Mátyás királynak hat évébe került, míg visszaszerezte a Habsburgok által a Fuggereknek elzálogosított Magyar Szent Koronát. Mátyást mint az utolsó lehetőséget, mentsvárat sokan támogatták Európában. A császári trón megnyílása előtt mérgezték meg. Jellemző, hogy a mai kortárs történetírás a magyar állam fejletlenségét olvassa ki abból, hogy a kincstár bevételei nem kereskedelmi és hitel-tőkéből származnak (amit a király azért kap, hogy erős magánhatalmával, annak további teret nyerjen alattvalói rovására), hanem a magyarországi bányák jövedelméből, illetve az elsősorban a parasztságot terhelő hadiadókból. Az ő Fekete Serege azonban valóban nemzeti hadsereg volt és nem a király magánhatalmának katonai ereje. Magyarország hatalmára jellemző, hogy a reneszánsz itt lett divat először az európai nagy királyi udvarok közül. (Egy igazán jellemző példa: a nagy ellenfél - vagy inkább ellenség - a firenzei Medicik is Mátyás könyvtárát akarták utánozni, amikor könyvtárukat jelentós könyvtárrá fejlesztették.) Mátyás „kultúrpolitikai" célja az volt a kereszténység és annak egységesítésének jegyében, hogy a neoplatonikus filozófia felhasználásával tegyen kísérletet a deszakralizált európai elit kultúrájának újraértelmezésére.
Az Európában (és másutt) már bevált politika sikerült a nagy király halála után Magyarországon is. A Jagelló udvar három szerződést kötött a Fuggerekkel, melyben a kereskedelmi, a vám- és a pénzverési monopóliumokat átadta nekik. Ezzel az eddigi külső önvédelmi harc halálos belpolitikai harccá is alakult. Az összeomlásig (1525) a hispániai vezető szefárd rabbi családból származó, kikeresztelkedett Fortunatus (Szerencsés) Imre34 (a Fuggerek helytartója) irányította a királyi udvart és az állam bevételeit több mint három évtizedig, az összeomlásig. (Ebben az időben a zsidóság közvélekedése kifejezetten törökpárti volt a források szerint.) A második hatalmi pólust (az önvédelmet) az országgyűlést uraló magyar köznemesség és vezetője, az erősen zsidóellenesnek tartott Werbőczy István35 jelentette. Az egyház volt a harmadik hatalmi pólus, mely anyagi súlyában a királyi udvart is meghaladta.
Bakócz Tamás, esztergomi érsek és kincstára az egyházi jövedelmek koncentrálásával a királyság utolsó reményét és a nemzetközi kitörés lehetőségét jelentette. A Fuggerek és a Mediciek szövetsége azonban az európai támogatással rendelkező Bakóczot megbuktatta a pápaválasztáson, majd 1514-ben Magyarországon is, amikor a nemességet és a parasztságot egymásra szabadította. A Habsburg Mária királyné és Fortunatus által uralt budai udvar Bakócz halálát követően eltüntette az általa felhalmozott egyházi jövedelmet is. (Az örök ellenségeskedés mellett számos más példája is van a Fugger-Medici összefogásnak. Így a Fugger család volt a Bakócz helyett megválasztott Medici X. Leó pápa által bevezetett, a kereszténység egységére, a Christiana Respublicára nézve végzetes búcsú cédulaárusításból származó jövedelem legfőbb kezelője. Ez persze nem akadályozta őket abban, hogy ezzel egy időben Luthert és mozgalmát is támogassák. Jellemzően a XVI. századra a Fugger befolyási övezet államai váltak protestánssá. Bakócz megválasztása talán más sorsot szabott volna Magyarországnak és a keresztény egységnek is.)
A kifosztott, és elszigetelt Magyarországon a török 1526-os általános támadásakor a királyi udvar nem hangolta össze a három királyi hadsereg mozgását. Így Mohácsnál36 hiába áldozta fel magát az ország szinte tejes politikai elitje. (A magyar katolikus püspökök, az utódoknak is példát adva háromszor vállalták a vértanúságot is jelentő áldozatot a hazáért, a kereszténységért. Először 1241-ben, majd 1526-ban, végül az 1944-1945 utáni kommunista diktatúrákban.)
A Fuggerek és a Habsburgok uralta Magyar Királyság épp úgy szétesett, mint az általuk kormányzott császárság. Magyarország azonban képes volt megtartani közjogi egységét a Szent Korona és az önfeláldozó, önvédelmi harcot vívó, politikai egységét szintén a Szent Koronában megtartó nemesség, valamint a parasztság által (a császárságban pedig 1806-ig a megkoronázott császár személye jelentette az állam és a hatalom egységét). A magyarországi rendek támogatását élvező erdélyi fejedelmek a Habsburg királlyal elismertették Erdélyt a Szent Korona részeként (melyet így az erdélyi fejedelem a magyar király által is elismerve a Szent Korona jogán kormányoz). A Habsburgok csaknem három évszázados uralmát az az általános európai államszervezői törekvés és gyakorlat jellemezte, mely szerint a hatalom és a jogok forrása az uralkodó. Az uralkodó részesíthet a hatalomban és nem fordítva. Ez a gondolkodás homlokegyenest ellentétes a magyar közjogi hagyománnyal, a magyar közjoggal, így állandó konfliktus forrásává vált. A politikai és katonai összecsapások a magyar rendek és a magyar alkotmányosság nagy győzelmét hozták azonban, a Szent Koronának és a Szent Korona-tannak köszönhetően. A Habsburg uralkodók csak időlegesen tudták a Szent Korona fölé helyezni magukat, pedig a magyar alkotmányosság és a magyar állami lét megszüntetése szinte folyamatosan reális lehetőségként kísértett. A mélypont a XVI. században a velencei és a Fugger ügynök, az egy ideig a török udvarba is delegált Gritti (akit végül magyar főurak öltek meg) magyarországi kormányzása volt. A sötétség az országot egyesíteni kívánó Martinuzzi Fráter György meggyilkolásakor is megmutatja magát.
A magyar hagyomány II. Rákóczi Ferenc személyében jeleníti meg a magyar alkotmányos szabadságért, társadalmi igazságosságért és az ország egyesítéséért folytatott két évszázados küzdelem hősiességét és a szakrális (vallási) dimenziót. A francia Saint-Simon herceg megdöbbent, amikor a száműzetésbe kényszerült fejedelmet megismerhette. Olyan, a szentség bölcsességével telített hatalmas formátumú személyiséggel találkozott, amilyenek az európai politikai szintérről már évszázadok óta eltűntek, hiányoztak, átköltözve a legendák világába.37
A Habsburg politikát a magyar alkotmányosság elleni folytonos kísérletek mellett, a nemesség gazdasági gyengítése és a magyar etnikum, a magyar kultúra elleni politika jellemezte. 1688-tól az Újszerzeményi Bizottságot (Neoaquistica Comissio) a Habsburg királyi hatalom arra használta, hogy a visszafoglalt földeket saját bázisának juttassa az eredeti magyar nemesség helyett. (Szembetűnő az intézmény és az 1989-1990-ben felállított, a privatizációt bonyolító ÁPV Rt. közötti hasonlóság). A Habsburgok a XVI.-XVII. században a császárság területén több ezer, az osztrák örökös tartományokban csaknem másfélszáz esetben nemesítettek korábbi udvari szállítókat, hitelezőket, akik Habsburg hatásra katolizáltak, illetve vették fel a keresztény vallást (Gunst Péter)38. Elsősorban nekik kívánták adni a régi magyar nemesi földeket. A nemest és parasztot is földönfutóvá tevő politika volt a kuruc mozgalmakat kirobbantó és életben tartó erő. A szatmári béke (1711) és az azt követő országgyűlés végül biztosította, hogy a Bizottságban magyarok döntsenek és hosszabb ideig idegent sem honfiúsítottak. A különböző nemzeti népcsoportok betelepítésénél az egyes, a Szent Korona igazgatása alól kivett és közvetlen katonai igazgatás alá rendelt területeken pedig kimondottan megtiltották a magyar nemzetiségűek betelepülését. A magyar etnikum ellen esetenként erőszakosan is felléptek (pl.: 1764-ben a székelyek madéfalvi veszedelme). A XVIII. század közepétől kezdve a nem magyar lakosság körében tudatos magyarellenes, befolyásoló, megosztó politikát folytattak.
Ennek a XVIII. és XIX. századi politikának az a következménye, hogy számos velünk élő nép modern nemzeti öntudatának máig része (vagy meghatározó alapja) az, hogy magukat csak a magyarság ellenében, minket gyűlölve tudják meghatározni. A Habsburgok évszázados magyarországi politikájának jellemzője az is, hogy gyengítse a magyar nemességet. Bár a nyugati kultúra egyik, és talán legjelentősebb közvetítője volt Magyarország felé, fenntartotta a XVI. század elején bekövetkezett, a nemesség és a parasztság között létrejött társadalmi szakadást, amit a török háborúk, illetve a kuruc mozgalmak valamelyest oldottak. Fokozatosan egymás ellen fordította az etnikai magyarságot és más nemzetiségeket. (A magyarellenességre épülő nemzeti, etnikai öntudat politikája Trianon után is tudatosan folyik Magyarország jelenlegi területén. Az 1980-as évektől napjainkig - „hála" a célra nem kevés költségvetési, magánalapítványi stb. összegeknek, illetve a támogató médiának és a statisztáló hatóságoknak-a cigányság egy meghatározott részének a magyarság ellenében történő önkifejeződés, modern öntudatának része. Számos törekvés - integráció vagy a hátrányos helyzetűek támogatása címén - tulajdonképpen nem a felzárkóztatás, hanem a magyarság társadalmi helyzetének, biztonságérzetének gyengítésére hat.) Azonban a Szent Korona összetartó és a szellemiséget a földi önzésből az igazságosság felé vivő „nemes" tulajdonságának, a magyarság ügyével történő áldozatvállalásnak számos hősies példája is van. Gondoljunk például az aradi hősök nemzeti (örmény, német, szerb stb.) hovatartozására, illetve a magyarországi zsidóság egy jelentós részének áldozatvállaló helytállására (1848-1849).
Az önálló magyar fejlődés gátlásának iskolapéldája az a XVIII-XIX. századi osztrák vámpolitika, mely a Magyar Szent Korona országai ellen irányult. Kimondottan az volt a célja, hogy a nemesi jövedelmeket ne lehessen magyarországi ipari, kereskedelmi vállalkozásokba fektetni. (A XX. századi történetírás ezt úgy értékeli, hogy íme a példa a magyar fejlődés elmaradására. A buta és önző magyar nemesség nem vállalkozik vagy nem fogadja el az osztrák pénzügyi politikát.)
A XVIII. századra a bécsi udvarban is átvette a Fuggerek szerepét a Rothschild család, amely a XVIII-XIX. században nyíltan meghatározta mind az európai, mind a világpolitikát. (A XX. századtól ezt a nyíltságot felváltotta a család diszkrét háttérbe vonulása.) A Habsburg-dinasztia megrettent a francia forradalom jelentette új narratívától, így hatalmát új politikával kívánta stabilizálni, fenntartani; a modernizációt pedig, az addig el nem pusztított hagyományokkal egyensúlyba hozni. Eközben a gazdasági lemaradás és a nemzeti alkotmányosság védelmének ügye Magyarországon összekapcsolódott. A magyar nemesség a megoldást kereste a több ismeretlenes képletben: hogyan lehetne új ipari termelésre és mezőgazdasági feldolgozásra épülő gazdaságot létrehozni az alkotmányos függetlenség fenntartásával és annak garanciáinak megtartásával, illetve megtalálni a közös érdeket a Habsburg dinasztiával? A kompromisszumra megnyíló lehetőséget sajnos csak a Habsburg-dinasztia nádori ága ismerte fel.
A nemzetközi kereskedelmi és pénztőke továbbra is a magyar gazdaság, a magyar politika uralásában látja a megoldást, a változás lehetőségét. Ennek feltétele, kívánalma pedig, az ősiség eltörlése, a magyar termőföld megszerzése, a magyar nemesség és parasztság földjétől „felszabadításának" politikája.
Széchenyi István, aki akkor a bankalapító Morgan (a későbbi Chase Manhattan bankház) ösztönzése miatt is látogatott Angliába, találkozva a londoni Rothschildok fejével, úgy gondolta, hogy lehetséges a kompromisszum. A hitel amely az ősiség eltörlésének feltétele, mozgósítja majd a magyar gazdaságot, miközben tőkét ad a mezőgazdaságnak is. Magyarország és a dinasztia így érdekszövetségbe kerül a közös, mindkettejük ellen fellépő ellenségekkel, a modernista radikalizmussal szemben. A bank-dinasztiák támogatását elnyerő Széchenyi így hozzájut a modernizációs ötletei megvalósításához szükséges pénzekhez is. A történelmi események menete, azonban rádöbbentette Széchenyit arra, hogy a kompromisszum esélytelen, mert a kétoldalú megállapodások valójában csak egyoldalú diktátumok. Mindent a semmiért. 1848-ig az ősiség eltörlésének alternatívája (Szabó Béla, Frank Ignác, Kossuth Lajos) a paraszti jobbágybirtok nemesítése volt. Az elképzelés szerint az ismét országos politikai erővé váló parasztság birtoka továbbra is olyan erősen korlátozottan maradt volna forgalomképes, mint a korábbi nemesi birtok (amely szintén megőrizte volna korlátozott forgalomképességét). Vagyis birtok (birtoklás és használat felosztása a család tagjai között) tulajdon helyett. A gazdálkodáshoz pedig a magyar állam is képes lett volna hitelt adni, önálló magyar nemzeti bank alapításával, hiszen Európa legnagyobb nemesfém- és ásványkincs-készlete továbbra is az övé. Széchenyi már 1848 elején átlátta, hogy az ősiség eltörlése utáni helyzet kompromisszumos, méltányos rendezésére a magyarság nem fog kapni semmi garanciát. Az évszázados, sok eredménytelen kísérlet után a politikai jogok újbóli kiterjesztésével párhuzamosan végül az ősiséget eltörlik. Az ősiséget, mely a nemzetségi birtokot tekintve már a XII. századtól akadálya volt a kereskedelem és hitel világának, s mely az alkotmányos szabadság és függetlenség záloga is volt. Az ősiség eltörlése után azonban a Habsburg-dinasztia Magyarország és annak törvényes kormánya ellen fordult. A magyar pénzügyi függetlenség politikai fölvetése (a Rothschild bankház magántulajdonában lévő osztrák nemzeti banktól) pedig a kíméletlen cselekvést, a bosszút váltotta ki (Drábik János)39. A hősies magyar ellenállás ekkor is a világszabadságért folyt, miközben az ország határain belül megpróbálta felszámolni az azt megelőző 100-150 évben felgyülemlett feszültséget, ami a nemesség és a parasztság, illetve a magyar és nem magyar nemzetiségek között volt. Széchenyi bekövetkezni látta azt, amitől mindig is félt. A magyar államiságot 1849-ben felszámolták. Területét is felosztották. Megdöbbentő, hogy az akkori területi felosztás mennyire egybeesik a trianoni békediktátum által megrajzolt határvonalakkal.
Látnia kellett azt is, hogy a magyar nemességet lassan fizetik ki az elértékteIenedett kárpótlással, melyet az önkéntesen lemondott bevételeiért cserébe kapott. Látnia kellett, hogy a nemesség és a parasztság is olyan feltételekkel kaphatott hitelt, ami biztos kivérzésüket jelentette. Azt is láthatta, hogy a mezőgazdasági termékeket a kereskedelmi és feldolgozó monopóliumok nem, vagy csak áron alul veszik át (a budapesti malmok inkább a külföldi búzát őrlik, mint a magyart). Széchenyi István élete a magyar tragédiával végleg átlényegült. Szervezkedni kezdett, majd tragikusan meghalt. Esete - csak úgy mint a XX. században Tisza Istváné, Teleki Pálé vagy Nagy Imréé - szomorú példája annak, hogy a kizárólagos hatalomra törőkkel nem lehet egyezkedni, egyezségre jutni, kompromisszumot kötni. Az ő politikájuk nem az is-is, a mellérendelés, a kölcsönös tisztelet, hanem a vagy-vagy, az alá-fölérendelés, a másik megalázása, sőt, elpusztítása. A győztesek mentalitását mutatja, hogy a XIX. század közepétől napjainkig minden lehetséges eszközzel naponta járatják le a magyar nemességet, annak történelmi szerepét. 1956 után ugyanerre a sorsra jutott a magyarság szinonimájaként megjelenő parasztság is. Elsősorban a pesti „humornak" „hála" amelynek művelői, úgy látszik, soha nem néznek tükörbe, de azt hiszem felesleges is lenne - a közbeszéd része lett az ügyefogyott, buta, bunkó, maradi, műveletlen, kulturálatlan, piszkos, sunyi, ravaszkodó paraszt. A „paraszt" szitokszóvá vált. Azért is van bennük kíméletlen gyűlölet, mert szívük mélyén tudják, hogy sehol sincsenek a hagyományos magyar paraszt tartásától, bölcsességétől, kitartó munkabírásától.
A XIX. század utolsó évtizedeire a magyar nemesség és a parasztság nagy része tönkrement. (A tönkretétel nemzetiségtől független általános jelenség.) A békeidőben addig nem ismert, tartós, és a lakosság egyre jelentősebb részét érintő szegénység, nyomor megjelent Magyarországon.
A trianoni tragédiát megelőző összeomlás színjátéka hasonló a XVl. századihoz. A monetáris politika évtizedes meghatározó uralma alapjában járult hozzá a XIX. század második felében és a XX. század elején a magyarországi társadalmi rétegződés széthúzódásához, a társadalmi csoportok szembeállásához. A világháborús elszegényedésből következő feszültségek provokálása a magyar állam központi igazgatásának szétzilálásával párhuzamosan zajlott. A Szent Korona-tan ellenébe bevezetni kívánt Habsburg centralizmus és az 1918-1919-es forradalmak a történelmi magyar állammal való tudatos szakításának politikája között áthallás van, csak a modernizáció előrehaladtával a bővülő lehetőségek mellett új eszközök állnak rendelkezésre. Az állandó célokat is az idő múlásával új köntösbe kell bújtatni.
A trianoni döntés valóban a keresztre feszítés misztérium játéka (Kocsis István). Ahogy a nándorfehérvári diadalnak, úgy az 1848-1849-es nemzeti önvédelmi harcnak is volt, van az önfeláldozást is vállaló messianisztikus üzenete. A magyarság erkölcsi romlása miatt bekövetkezett csapásként és végtelen igazságtalanságként éli meg a hét évtizedre rá bekövetkező nagy tragédiát is. A trianoni békekötést megelőző és az azt követő diplomáciai és politikai események a pokol mocskát idézik aljasságukban.
A XX. században a magyarság addigi történelmének két záróaktusát is megélhettük. A magyarság és a magyar állam történetének (Szent Istvántól Boldog Károlyig) egyedülálló keretét adja a világban IV Károly kanonizálása. A másik keret a honfoglalás koráig vagy a még régebbi hagyományokra visszanyúló, folytonos magyar történeti alkotmány, melynek lezárását az 1944-es náci-német és szovjet-orosz megszállás, valamint az 1949-es sztálini alkotmány bevezetése jelenti. 1918-ban, illetve 1944-ben lezárult a magyar nép addigi története és valami tragikus, máig tartó kegyetlen bohózat kezdődött el.
Magyarország és a magyarság 1945 utáni története a pusztulás, a kifosztás. A Közép- és Kelet-Európában bevezetett diktatúrák célja, hogy teljesen elpusztítsák a nyugat európainál jobban megmaradt értékeket, hagyományokat. Különösen igaz ez a magyarság tekintetében. Magyarországon elsődleges cél az is, hogy megakassza az 1920-as évektől megállíthatatlanul elkezdődött, a magyar lakosság túlnyomó részét alkotó magyar parasztság természetes úton történő középosztállyá alakulását. Az 1945 és 1949 között fokozatosan bevezetett diktatúra túlnyomórészt nem magyar származású, emblematikus vezető figurái idegen érdekek kiszolgálóiként leplezetlen gyűlölettel és dühvel, zsigeri bosszúvágytól vezérelve vetik rá magukat a magyarságra. ,A korábbi évtizedek kifosztottsága és megaláztatásai helyére a totális kifosztás, megaláztatás és általános nyomor lép. A határon túli magyarságra - a korábbi korlátozások helyébe lépve - tejes jogfosztottság, a legyilkolás, az elűzés vár. Nemzetiségi jogaik jogszabály általi vagy gyakorlati korlátozása, megtiltása korszakonként változó technikái a megaláztatásnak és a kijátszásnak. Együtt jelentkezik az anyaországban a nemzeti öntudat pusztítása, a határon túli magyarokról történő tejes lemondás és elfelejtés politikája is. A magyarság történetében az 1945-1956 között lezajló rendszerváltás betetőzi azt a tejesen radikális változást, amely 1848-1867 között bekövetkezett, elkezdődött. A magyarság korábbi vezető rétegeit megsemmisítették, a népi, paraszti erőt csupán eszközként használták fel, és a magyarságot szinte teljes vagyonától megfosztották az 1850-es évektől az 1950-es évekig. A korábbi magyar államisággal mind politikai, mind jogi, mind történeti szempontból szakítanak. Így van ez a magyar szimbólumokkal is.
Az 1956-os forradalom nem csupán a kommunista és magyarellenes diktatúra elleni elementáris fellépés volt. Október utolsó napjaiban és november elején olyan sajátos magyar út kibontakozására mutatkozott esély, amely Magyarországot a kényszerpályáktól megszabadítva sem a szovjet, sem az amerikai liberális modellel nem volt összeegyeztethető. A világháború előtti korlátok (az öntörvényű eltűnését nem engedő) radikális megszüntetése és az 1945 és 1956 között bevezetett új kényszerek be nem idegződöttsége, majd villámgyors kisöprése, lehetővé tette volna a tudatosan vállalt önálló magyar létszerveződést (Bibó István, Bogár László, Vass Csaba)40. Ez azonban, nemcsak a szovjet típusú világrend elleni lázadást jelentette. Bebizonyította, hogy a magyarság hétszáz év meghatározó nagyhatalmi befolyásoló erő, majd négyszáz év önvédelmi helyzetében többé-kevésbé fenntartott, szakrális hagyományú lét után, az 1920-as csonkolás és az 1944-1956 közötti totális elnyomás évei után még mindig képes olyan példamutató, saját létmodellt felmutatni a világnak, amely az örök természetjogi értékek analógiájaként az emberhez méltó alternatíva. A forradalom jelentősége máig hat, bár törekszenek történelmi jelentőségét félremagyarázni, leszűkíteni. Világtörténelmi jelentősége hasonló a déli harangzúgással ünnepelt 1456-os nándorfehérvári diadallal, ahol nem csak a keresztény közösséget védték meg hőseink, hanem az alternatív magyar közösség- és államszerveződést is. Súlya hasonló, mint Atilla 451-es catalaunumi csatája, illetve 452-es itáliai hadjárata, amely bizonyította a kereszténységgel rokonítható néphagyományok jogosultságát, előidézve a Római Birodalom romjain az új állami kereteken és a közös elveken szerveződő keresztény Európa létrejöttét.
Az 1945 után véghezvitt rendszerváltás totálisan új hatalmi struktúrája 1956 után megmaradt, bár szerkezetében, eszközeiben és módszereiben fokozatosan változtatott, legutóbb az elmúlt másfél évtizedben. A magyarság öntudata ellen folytatott háború tovább folyt, valamint kiegészült a magyarság elleni etnikai háborúval. Legutóbb a Magyar Katolikus Püspöki Kar 2006. év eleji megnyilatkozása alapján tudhatjuk, hogy a szovjet térségben nálunk vezették be először azt a tudatos születéspolitikát, amelynek mostanra több, mint 6 millió magyar áldozata van. (Fekete Gyula szerint ez a szám már 8 millió) Íme a magyar vészkorszak!
A legalább az 1980-as évektől előkészített 1989-es változtatás után megéltek alapján - látva az elmúlt több mint másfél évtized jogi, gazdasági, kulturális és politikai eseményeit - arra döbbenhetünk rá, hogy ami történt, történik, az az 1945 utáni rendszerváltoztatás hatalma és politikája más eszközökkel: immáron a liberális szabadság mázában, a magyarság szellemi, lelki, fizikai megsemmisítése, földönfutóvá tétele.
Az 1989-től folytatott privatizálás (azaz az államvagyon magánvagyonná alakítása) kedvezményezettjei azok a személyek, érdekcsoportok voltak, akik, az azt megelőző 40 évben a valódi hatalom birtokosai voltak az állami és párt struktúrákon belül (Bogár László, Vass Csaba, Pokol Béla)41. A magyar gazdaság túlnyomó részének felszámolásával (a magyar külső és belső piacot adták el) a globalizációs elit, világ osztály42 magyarországi peremtársadalmi struktúrájaként állandósította helyzetét, a magyarság önálló, magyarként való létezésével ellenében. Nyilvánvaló, hogy a cél a magyar tulajdonú reálgazdaság felszámolása (az önálló magyar állam egyik létfeltétele), illetve létrejöttének megakadályozása volt. A globalizáció nyugati ereje a nagypiacokat, a Kelet-Európában egyedülálló módon beengedett kínai populáció, pedig a magyar kisipart, kiskereskedelmet számolta fel. A posztszovjet térségben is példátlan módon felszámolták az állami tulajdonban lévő vagyont. Az állam számára példátlanul gazdaságtalanul történt az egyes nemzetközi színvonalú ágazatok következmények nélküli eladása, majd felszámolása (növényolaj, gyógyszeripar, acél és kohóipar, mezőgazdasági feldolgozóipar, energia szektor stb.) (Mándoki Andor)43. Az Állami Számvevőszék jelentése mutat rá kendőzetlenül a privatizáció rabló módjára. Ennek értelmében az állami vagyon értékének 25%-a bevételként jelent meg, 25%-át átadták más vagyonkezelőnek (alkotmányjogi szempontból az államvagyon elajándékozása már önmagában is tejesen abszurd) és körülbelül az 50%-a szőrén-szálán eltűnt (Mándoki Andor)44. Ellopták.
Ehhez még hozzájárul, hogy a globális cégek vállalatai gyakorlatilag az államkasszába nem fizetnek be semmit (sőt, a költségvetés fizet nekik), így az állami pénzbevételek az elmúlt tizenöt évben a korábbihoz képest összezsugorodtak, a külső és belső adóság 1989 után legalább megháromszorozódott, a magyar valuta pedig gyakorlatilag már nem a magyar állam, magyar költségvetés pénze (Varga István)45. Legalizálja ezt a helyzetet a Magyar Nemzeti Bank jogi helyzete, hiszen a külföldi valutát kezelő és az állami pénz kibocsátását meghatározó intézményt valójában sem az országgyűlés, sem a kormány, sem az Állami Számvevőszék, és sem más magyarországi szerv nem ellenőrizheti. Gyakorlatilag globális magánhatalmak fiókeszközévé vált. Ugyanakkor a kereskedelmi bankok hitelpolitikája magánszemélyek és kis- és középvállalkozók viszonylatában valójában korlátlan magánhatalmat jelent, amelybe, ha az állam beavatkozik, kurzus váltás esetén a „kedvezményezettekkel" szemben a bankok büntetően járnak el.
A globális cégeket az sem köti, hogy az egész Európára - így a posztszovjet térség nagy részére is - jellemző normákhoz tartsák magukat. Az európai átlaghoz képest sokszoros, évente jelentősen növekvő profitot termelnek (amit az országból kivisznek), miközben sem jogszabály, sem intézmény nem korlátozza az irreális munkaerő-elbocsátást (Mándoki Andor, Bogár László, stb.). Az sem probléma, ha nemzetközi, hazai jogot vagy éppen alkotmányt sértenek (pl.: a munkás érdekképviselet korlátozásával). A mai Magyarországon a munkaadó-munkavállalók viszonyát a munkavállalók rovására a hideg, érzéketlen, sőt egyre inkább kíméletlen, kegyetlen az emberi méltóságot nem tisztelő kiszolgáltatottság és bánásmód uralja.
Mindez persze kihat a jövedelmekre is. Magyarországon a jövedelem-különbségek - jelentősen eltérően az Európai Unióhoz csatlakozó többi volt szocialista országtól és Horvátországtól - a latin-amerikai modellhez hasonlítanak. Csaknem legalább egymillió embert érint a munkanélküliség. (A kényszer-nyugdíjazottakkal, illetve a támogatásokból kiesetekkel együtt, és az alkalmi munkából élők nélkül). Egyes mutatók szerint az ország lakosságának kétharmada, más mutatók szerint „csak" az 50%-a él az 1959-es életszínvonalon. Ez az életszínvonal évente átlagosan 2%-kal romlik, a lakosság teljes átlagában az 1978-as szintet tartósítva. (Bogár László, Mándoki Andor, Hegedűs Zsuzsa stb.).
A nyilvánvalóan magyar- és Magyarország-ellenes politika is hozzájárul a lakosság anyagi, lelki, mentális elnyomorításával annak fogyásához. Ez a politika látni valóan nem véletlen, hanem koncepciózus, tudatos politika. A magyar honvédség felszámolása után az országban immár csak a magáncégek vagyonát vigyázó őrző-védő kft.-k jelentenek ütőképes erőt. A politikai erők egységesen az állam és igazgatásának legyengítésével kívánják elérni az állami vagyon ellopásának, a multinacionális cégek profit-kivonásának, az adózó termelő-cégek jelentőségének összezsugorodásának, valamint az államadóság felhalmozódásának kezelését. (A magánhatalmi gátlástalan spekulációnak ezzel is az eddigieknél szélesebb utat nyitva.) A nyomorúságosan működő egészségügy és közoktatás megroppantása lehetne az újabb lépés a vaskos szegénység jelentette fizikai pusztulás, kiszolgáltatottság felé. A mezőgazdasági politikán is látszik a tudatosság. Mind a hitelpolitika, mind a támogatási politika, mind pedig az értékesítési lehetőségek magyar érdekekkel ellentétes kereskedelmi politikát folytató cégeknek adása arra szolgál, hogy a földvagyonnal gazdálkodó magyarok tönkremenjenek. A szituáció kísértetiesen hasonlít a XIX. század második felében jellemző helyzetre. Már csak a lakásvagyon kilopása van hátra a földvagyon megszerzése mellett, mint a lakosság nagy részét közvetlenül érintő vagyon ellopási akció.
Közben újabb intézményi „reformok" segítik a magyar lakosság gazdasági, mentális megnyomorítását, elbutítását, kiszolgáltatottá válását (pl.: az oktatási rendszerben). Ezek a „reformok" is gyakorlatilag csak a meghatározó politikai erők egységes jóváhagyásával valósulnak meg. A magyarokat pusztítja az iskolai alsó osztályokban megszüntetett osztályzás, illetve a minimális tejesítés következményét jelentő évismétlés eltörlése, a roma integráció aránytalan erőltetése. A tanulmány szerzője általános iskolában együtt járt állami gondozottakkal is, akiknek már bizonyos elvárásoknak meg kellett felelniük. Sajnálatos és nem egyedi tapasztalat, hogy egy bizonyos arányszám után - ráadásul fegyelmező és tejesítést előíró normák nélkül - a hátrányos helyzetűek nemcsak a tanulni vágyó magyarokat nem engedik tanulni, hanem egymást is visszahúzzák. Az oktató tehetetlenné válik. Sokszor tilos a szakmai érvek hangoztatása is, mert a vád rasszizmus. Amíg a nemzetiségiek alakíthatnak önálló iskolát - amit az állam külön normatívákkal támogat (helyesen) -, addig magyar iskola nem alakulhat. A magyar alkotmány ugyanis a magyarságot nem sorolja fel államalkotó népként (míg a többi nemzetiséget igen). Így ha valaki magyar iskolát szeretne alapítani, rasszistának bélyegzik.
Ez viszont komoly dolog, hiszen páratlan zsenialitással a pártok és a bírói fórumok támogatásával 2005-2006-ban létrehozták az Egyenlő Bánásmód Hatóságot. Ez az államigazgatási hatóság, mely a kormány, illetve vezetője által közvetlenül kinevezettekből áll, bíráskodási jogkört gyakorol. És itt a bizonyítási teher is megfordul, mert nem a feljelentőnek kell bizonyítani igazát, hanem a megvádoltnak! A hatóság sújthat szankciókkal, pénzbüntetéssel vagy államigazgatási állásveszéssel is. Lehet ugyan bírósághoz fordulni határozata ellen, de maga az eljárás is elég bárki következmény nélküli lejáratására, egzisztenciális tönkretételére.
Aki végül sikeresen leérettségizik, az találkozik az igazi numerus clausussal, a valódi diszkriminációval. Az új felsőoktatási törvény, - amit a köztársaság elnöke is ezen részében zokszó nélkül aláírt - jogilag azt a politikát garantálja, amit néhány ével ezelőtt korunk jellegzetes alakja, új Szerencsés Imréinek egyike, Bokros Lajos több helyen is kifejtett (pl.: 2004-ben a Debreceni Egyetem diákjai előtt, akik ezért meg is tapsolták).
Ezek szerint az a szűk réteg, aki ki tudja fizetni az akár milliós tandíjat, lényegesen enyhített felvételi követelmények után diplomát kaphat, illetve tudományos fokozatot szerezhet. A lakosság maradék 95-98%-ból pedig majd ők választják ki, hogy ki kaphat diplomát. Amíg az egyetemre még csak be lehet jutni, a hároméves „alapképzés" után a diplomát jelentő 30%-ba, már csak az általuk felépített az elmúlt másfél évtizedben teljessé és kikerülhetetlenné tett szelekciós mechanizmus révén lehet bekerülni. Akik tovább jutnak, talán még ösztöndíjat is kaphatnak, amellyel végleg meg lehet vásárolni a lojalitást. Ezután következnek aztán az újabb hatalmi szelekciós mechanizmusok, a külföldi pályázatok, az álÍások megszerzése és az előrejutás.
Miért magyarellenes? Sajnos ez nem kérdés! A magyar szimbólumok lejáratása, megtagadása, rasszistának bélyegzése, ezek eltűrése stb. immár „politikailag korrekt", sőt! Elvárható sikk. Az uralkodó hatalmi erők állandó külső megnyilvánulása. Ehhez elég a TV-t bekapcsolni, egyes pártok retorikájút hallgatni, „neves" közéleti személyiségek megnyilvánulásaiban „gyönyörködni”, vagy egyes esetekben a hatóságok következetes tehetetlenségét látni. Egyes politikai erők ezt nyíltan programjuknak vallják, programjukként hirdetik. Olyan is akadt köztük, aki egy rózsaszín pillanatában azt gondolva magáról, hogy valaki, kijelentette, hogy a magyarok Nagyasszonya, Szűz Mária levette a kezét az országról... Való igaz: az ördög, az Isten bohóca.
Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy csak olyan politikai rendszer vihette végbe az ország kifosztását, intézményi lerombolását, amelynek meghatározó tényezői összességében alkalmasak arra a politikára, amely ledarálja, illetve elszigeteli az ellentényezőket. (A nagy kifosztás még egyelőre nem minden európai országban teljes.) Az ókori és keresztény bölcsességnek - mely szerint erkölcs nélkül az állam rablóbandává válik, klasszikus megjelenítője a mostani magyarországi helyzet.
A fent vázolt politika nyilván a saját maga által teremtett normákat sem tartja be. Nemcsak az alkotmány válik tartalmatlan papírrá, hanem az állam jogállami jellege is megkérdőjeleződik; a jogbiztonság érzete eltűnik (Zlinszky János)46. Amíg az állam nevében eljárók kifosztják azt és lakosságát, addig az általánossá váló vélekedés szerint az állam szervei, és főként a média statisztálnak ehhez a politikához. A jogszolgáltatás eljárásában a legnagyobb botrányokat kiváltó pénz eltűnéseknél meghatározhatatlanná válik a felelősség kérdése. Ezért a lakosságtól nem lehet elvárni a jogkövető magatartást. Megszokják, hogy e kurzust meghatározó jellegzetes közegei ellen ugyan nem léphetnek fel, miközben a többit az állam esetenként elnézi. Ugyanakkor a hatalom a Iázadásnak, az elégedetlenségnek már csak a jeleit is megtorolja legitim eszközeivel, vagy esetenként kinyomozhatatlan, felelősségre nem vonható személyek járnak el önhatalmúlag. Ezek megfelelő retorikával a megfélemlítés erejével hátnak. A jogszabályok által országos választások rendszerében engedett, a most már széles körben nyilvánvalóvá vált csalási lehetőségek a mostani, a népszuverenitásra épülő rendszer legitimitását kérdőjelezhetik meg. A cigányság és a magyarság közötti növekvő feszültség fenntartása az előbbi dühét, az utóbbiak kiszolgáltatottságát, bizonytalanságba tartását, kölcsönös fenyegetettség érzését erősíti.
Az elmúlt 16 évben történtek törvényessége körül felmerült kételyek összefüggenek a mai alkotmányos rend legitimitásának kérdéseivel. A mostani - a Preambulumban ideiglenesnek nevezett - alkotmány egy olyan politikai időszakban, 1989-ben született (az 1949-es alkotmány módosításaként), amit a közvéleményt formáló, meghatározó vélemény ma diktatúrának, tehát illegitimnek tart. Akkor mitől lesz legitim ez az alkotmány?
A történeti alkotmányban lefektetett alapelv alapján, mely szerint törvénytelenségre nem lehet jogot alapítani, törvényes jogrendet nem lehet létrehozni idegen katonai megszállás idején. Katonai megszállás esetén, annak elmúltával helyre kell állítani az alkotmányosságot, és törvénnyel kell hatályossá tenni a diktatúra idején hozott, az életben mégis alkalmazható jogszabályokat Azok csak így válhatnak törvényessé. Az Alkotmánybíróság (AB), illetve elnökének állásfoglalása miatt Magyarországon ez nem történt meg. A jelenlegi köztársasági elnök méltán tekinthető a mai alkotmányos és politikai rendszer egyik atyjának korábbi politikai múltja, illetve kiemelkedő közfunkciója miatt. A mai helyzet kialakulásához bírói működése is meghatározóan hozzájárult. Az AB állásfoglalása szerint az 1989-es változás utáni magyar állam kizárólag az 1946. évi I. - a köztársaságot megalapító - jogszabályig vezeti vissza folytonosságát. Itt azonban nemcsak az a probléma, hogy abban az időben katonai megszállás volt az országban, vagyis a történeti alkotmány és az általános jogfelfogás szerint is törvénytelen helyzet uralkodott, (sőt, a nemzetközi jog szerint az állam csak a párizsi béke aláírása után, 1947-ben nyeri vissza nemzetközi jogalanyiságát), hanem az is, hogy az 1946. évi törvényt hozóknak nem volt szándéka az ezeréves állam jogfolytonosságát megszakítani.
A szándék az volt, hogy azt a törvényt a magyar Corpus Jurisba elhelyezze, mint a korábbi törvényeket követő jogszabályt. Sőt! A demokratikus köztársaság bevezetését a Szent Korona-tan demokratikus hagyományával indokolja.
Bár az AB a jelenlegi magyar államot nemcsak formailag, de tartalmilag is az 1945 utáni nyílt diktatúrával tartja jogfolytonosnak (az 1946-os törvényre hivatkozva), azt tartalmától elvonatkoztatva tetszőlegesen magyarázza. Jogászi véleményével antagonisztikusan ellentétben áll a diktatúra, a katonai megszállás hivatalos politikai elítélése, a rezsim politikailag illegitimnek tartása. Ez a tudatilag meghasadt állapot, skizofrén helyzet semmiképpen nem segíti az alkotmány stabilitását, viszont annak következetlen magyarázására lehetőséget ad.
Az alapok relativizálása, a bíráskodás elveinek relatívvá tételével folytatódott. Erről a kérdésről így nyilatkozott Sólyom László, az AB elnöke: „Semmilyen erkölcsi elvet nem hoztunk létre, a hasznosság alapján extrapoláció és analógia alapján szekuláris erkölcsöt hoztunk létre"47 Továbbá: „A mindig részleges és szubjektív igazságosságnál a tárgyi és formális elvekre támaszkodó jogbiztonság előbbre való"48. A relatív elvek alapján történő bíráskodás (pl.: szociális biztonság és életvédelem) kérdésében tetten érhető, mint annak következményei.
A mai rendszer korábbival való tartalmi jogfolytonosságát szolgálja az AB 11/1992. (III.5.) határozata, amely hatályon kívül helyezte „Az 1944. december 21-e és 1990. május 2-a között elkövetett és politikai okból nem üldözött súlyos bűncselekmények üldözhetőségéről" született törvényt. Ezzel a határozatával - nemcsak a szovjet által korábban megszállt európai országokban, hanem egész Európában példátlanuI49 alanyi jogon büntetlenséget biztosított a kommunista rezsim hatóságai által elkövetett bűncselekmények következményei alól. Így alakulhatott ki az a helyzet, hogy eljárás lefolytatása céljából ki lehet kérni Ausztráliából az 1944-ben nyilasként gyilkossággal vádoltat, az 1950-es években az ÁVH kötelékében kegyetlenkedőt viszont nem lehet felelősségre vonni. A kárpótlás ügyében hozott határozatban is megtaláljuk a relatív, vagy az igazságosságot el nem fogadó megítélést. Az AB az 1993. március 14-én hozott határozatában így fogalmaz: „nem a zsidóság az egyetlen olyan népcsoport, amelyet az elmúlt évtizedek során Magyarországon faji, vallási vagy nemzetiségi okból üldöztek és különböző joghátránnyal sújtottak, de tagjainak tömeges megsemmisítése következtében más népcsoportoknál súlyosabb sérelmeket és veszteségeket szenvedett." A kérdés csak az, hogy az AB miért nem alkalmazott más esetben is hasonló pozitív diszkriminációt a magyarság sérelmére elkövetett különböző módszerű tömeges megsemmisítés, jogsértések orvoslása érdekében? (Pl.: 1944-ben Jugoszláviában, 1946-ban Csehszlovákiában vagy 1944-tól Romániában, a Szovjetunióban, illetve az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követően elszenvedett megtorlások, a világháborús hadifoglyok, a megerőszakoltak /ezek közül 50.000 fertőzést szenvedett/, a Szovjetunióba elhurcolt, „munkatáborokba" zárt százezrek, hadiözvegyek, a kitelepítettek esetén stb.) A mai magyar helyzet számos érzékeny kérdést még érzékenyebbé tesz. A tanulmány szerzője tanúja volt 1997-ben annak, hogy miként reagált diákok és oktatók előtt a piliscsabai gólyatáborban Sólyom László arra a kérdésre, hogy lát-e hasonlóságot az Alkotmánybíróság alkotmány- és jogértelmező munkája és a történeti magyar alkotmány szokásjogát, jogszabályt magyarázó, alakító Kuriális (a legfelsőbb bíróság évszázados neve) bíráskodása között. A megkérdezett - mintha vérig sértették volna - erőtejes gesztikulációval tiltakozott a felvetés ellen. Majd sokakat megdöbbentve váratlanul kikelt az ellen, hogy neki személyesen bármi köze lenne a Szent Koronához. (Bár ezt nem kérdezték meg tőle.) Ezután nem meglepő, hogy beiktatásánál a Himnuszt, köztársasági elnöki megnyilvánulásakor a zászlót mellőzte. Azt kell hinni, hogy saját személyét a hivatallal összetévesztve Sólyom László magát a fölé helyezve járt el. Ez a történeti magyar közjogi és politikai gondolkodással, kultúrával is mélyen ellentétes. Hasonlóra csak a szabadkőműves II. József vetemedett, aki saját személyét helyezte azon alkotmányos rend fölé, melyet szolgálnia kellett volna. (II. József volt az, aki nem csupán az önálló magyar államiságot és alkotmányát, hanem a magyar, nyelvet és a magyar kultúrát is fel kívánta számolni.) Lehet, hogy meztelen a „civil király"? (Amennyiben későbbi tetteivel felüli ja majd az eddigieket - melyet őszintén remélek -, már most bocsánatát kérem a leírtakért.) Nem kedvez az egyes nemzeti, alkotmányos, igazságérzetet sértő helyzetekben történő „mintha” lépések sem. A „mintha” cselekvés először reményeket táplál, majd kiábrándultságot okoz.
Az 1920-as és '40-es években Szabó Dezső és Németh László (valamint sokan mások, pl.: Prohászka Ottokár, Teleki Pál, Bajcsy Zsilinszky Endre stb.) arról írtak és beszéltek, hogy a magyarországi politikai elit meghatározó része nem magyar származásában, kultúrájában, gondolkodásában. Ezért a magyarságnak (elsősorban a parasztságnak) lehetőséget kell biztosítani, hogy visszanyerje saját országát. (Ennek csak illúziója volt az 1946-1949 közötti időszak.) Az elmúlt évtizedekben a határon túli magyarok tudták (és tudják most is), hogy ha megalázzák vagy jogfosztott helyzetbe kényszerítik őket, azért teszik velük, mert magyarok. A mai Magyarországon is már nyíltan vállalt és vállalható a verbális és gyakorlati magyarellenes politika (mint a szocializmus dicső évtizedeiben az akkori internacionalizmus nevében) is ezt a helyzetet állandósítja. Úgy gondolom, hogy a mai Magyarországon még aktuálisabb Szabó Dezső és Németh László programja, minta XX. század első felében.
Tudnunk kell, hogy nem fogjuk elveszíteni a saját létünkért vívott háborút. Ellenfeleink sietnek, mert tudják, hogy az idő a látszat ellenére nem nekik dolgozik. Tudnunk kell azt is, hogy a történelemben a soha és lehetetlen fogalmak értelmezhetetlenek. Krisztus-hívőként, - követőként, pedig bizalommal meggyőződhetünk győzelmünkről, szeretetben megerősödve újjászületésünkről, hiszen aki Őt követi, „legyőzetve győz” vele együtt, mert az Ő igazságán állóknak szól az is, hogy „Sic vincitur tempus” – Így győz az idő!”
Az elkészült filmek alapigazsága megkérdőjelezhetetlen: a Magyar Szent Korona a jelenen keresztül összeköti a jövőt a múlttal, s minden e közösséghez tartozót a szolidaritás, az egyenrangúság és a méltóság öntudatával. Politikailag és államilag szuverén magyarság fennmaradásának biztos alapja a Szent Koronához fűződő közjogi hagyomány a folytonosságban megújuló állandóságával.
(A tanulmány 2006 kora tavaszán készült)
Jegyzetek
1. Papke, Werner: Die Geheime Botschaft der Gilgamesh. Weltbild Uerlag, 1996. In.: Hol vagy
Mezopotámia? Szerk.: Tábori László. Két holló könyvek, 1996.
2. Pap Gábor: Hazatalálás, Püski, 1999; Mag a hó alatt, Püski, 2003; Molnár V. József: Ég és föld
ölelésében. Örökség Könyvműhely, 1998; Hétboldogasszony, Főnix Könyvek, Debrecen, 2001; A
Nap arca, Örökség Könyvműhely, 2003; Örökség, Örökség Könyvműhely 2001; Kalendárium;
Örökség Könyvműhely, 1998.
3. Takács György: Babba Mária, Főnix Könyvek, 2002; Hosszú utak megszomorodának, Magyar
Napló, 2003; Daczó Arpád: Csíksomlyó titka, Pallas-Akadémia Könyvek, Csíkszereda, 2002.
4. Nemeskürty István: A bibliai örökség, Szabad Tér Kiadó, 1991.
5. Kocsis István: A szakrális fejedelem, Püski, 1999; Magyarország Szent Koronája, Püski, 2000.
6. Vass Csaba: Szakrális világközösség, in.: A Magyar Szent Korona és a Szentkorona-tan az ezredfordulón. Szerk. Tóth Zoltán József, Szent István Társulat, 1999; Kocsis István: Szempontok a Szent Korona-misztériuma és tana tanulmányozásához. In.: A Szent Korona-eszme időszerűsége, Szerk. Tóth Zoltán József, Szent István Társulat, 2004.
7. Csáji László Koppány: Dzsánkrí. Utazás Belső -Magaria bronzkorába. Napút Könyvek. 1. Masszi., 1999.
8. Dümmerth Dezső: A titokzatos jelbeszéd, Panoráma, 1989.
9. Horváth Pál: Egyetemi jogi kultúránk ősforrásai. A korai reneszánsz studium generaleja. Konferencia előadás 2006. március 7-én az Egyetemi Könyvtárban.; A korai reneszánsz studium generalej. Iustum, Aequum, Salutare. Jogtudományi folyóirat. Budapest, II. 2006/ 1-2.
10. Zakar András: A sumér hitvilág és a Biblia. Kiadó: Szatmári István, USA, 1973; Kiss Irén: A köröm alóli teremtés regéi; A korona mezopotámiai hagyománya, in.: Hol vagy Mezopotámia?' Tábori László: Gilgamestől Jézusig, Melkizedek könyvek, 1999; Tábori László - Kiss Irén: Krisztus és a Nap, Szent Grál Munkacsoport, Budapest, 2000.
11. Spitzer, Shlomo J. - Komoróczy Géza: Héber kútforrások Magyarország és a magyarországi zsidóság történetéhez, Osiris, 2004. 109, 113, 129, o. Szent Ágoston: Isten Városáról 382-90. o. Kairosz 2006.
12. Henkey Gyula: A magyarság és más Kárpát-medencei népek etnikai, embertani vizsgálata. Turul Könyvek, Magyar Őstörténeti Kutató és Kiadó Kft. Budapest, 2002.
13. Aradi Éva: Hunok Indiában, Hun-idea Szellemtörténeti Kiadó, 2005; Tábori László: Parthia. Egy alig ismert ókori világbirodalom. Turul Könyvek, Magyar Őstörténeti Kutató és Kiadó Kft. Budapest, 2003.
14. Magyar Nagylexikon. 17. k. 711 o. Trefort Ágoston címszó. Magyar Nagylexikon Kiadó, 2003.
15. Csak kiragadás szerűen: Kőrösi Csoma Sándor, Vámbéry Ármin, Hetman Ottó, Baktay Ervin,
Bobula Ida, Padányi Viktor, vagy akár Karácsony Sándor, Vörös Győző, illetve a XIX XX. századi
magyar jogtörténeti iskola személyiségeinek vonatkozó munkássága.
16. Molnár Tamás: Utópia örök eretnekség, Szent István Társulat, 1992, Igazság és történelem. Molnár Tamás gondolatainak gyűjteménye. Szerk: Tóth Zoltán József, Szent István Társulat, 2000.
17. Vass Csaba: Míg élők közt leszel élő, Ökotáj, Budapest, 2000; Hatalom, szakralitás, kommunikáció, Kölcsey Intézet, 2005.
18. Zlinszky János: Történeti alkotmányunk fejlődése. I. Magyar Szemle, Új Folyam, XI. 3-4. szám, 2002. április, Budapest; A Szentkorona-eszme története. in: A Magyar Szent Korona és a Szentkorona-tan az ezredfordulón. Szerk: Tóth Zoltán József
19. Bartoniek Emma: A magyar királykoronázások története, Magyar Történelmi Társulat, Budapest, 1939, Akadémiai Kiadó, 1987; Bónis György: Hűbériség és rendiség a középkori magyar jogban. Kolozsvári Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, 1947; Kocsis István: A Szentkorona-tan története, Püski, 1995; A Szent Korona misztériuma, Püski, 1997; Zétényi Zsolt: A Szentkorona-eszme mai értelme, Püski, 1997, Magyarország Szent Koronája, Kairosz, 2002, Varga Tibor: A Szent Korona engesztelése.- Pannonia nem veszítheti el angyal adta koronáját, Budapest, 2004, lásd továbbá Molnár Kálmán, Tomcsányi Móric, Egyed István, Hajnik Imre, Timon Ákos műveit.
20. Ivánka Endre: „Sacrum Imperium" és rex Christianus; A „szentistvání gondolat" és keresztény királyság, in: Ivánka Endre: Heidegger filozófiája és az ókori metafizika. Paidon, 2004; Tárkány Szűcs Ernő: Magyar jogi népszokások. Akadémiai Kiadó, 2003.
21. Karácsony Sándor: A magyar észjárás. Ma vető Kiadó, 1985. 333-337. o.
22. Eckhart Ferenc: A szentkorona-eszme története, MTA, Franklin-nyomda, 1941; Attraktor, 2003; Timon Ákos: Magyar alkotmány és jogtörténet. Grill, Budapest, 1919.
23. Tóth Zoltán József: A Szent Korona és Szentkorona-tan, in: A Magyar Szent Korog és a Szentkorona-tan az ezredforduló Szerk. Tóth Zoltán József; Tóth Zoltán József: A Szent Korona-eszme a XX. században. In: A Szent Korona-eszme időszerűsége. Szerk: Tóth Zoltán József
24. Canning, Joseph: A középkori politikai gondolkodás története 300-1450: Osiris, 2002
25. MacNulty W Kirk: Freemasonry. Thames and Hudson, 1999, 86-9. o.
26. Mikó Imre: Nemzetiségi jog és nemzetiségi politika, Minerva, Kolozsvár, 1944.
27. Száraz György: Történelem jelen időben Magvető, 1984. 481-658. o.
28. Geday István: Magyar uralkodók pénzeiken, Zrínyi, 1995.
29. Tóth Zoltán József: Az Aranybulla. Kétnyelvűség, VI. évf. 4. sz. 1999. Gödöllő
30. Tóth Zoltán József: A Szent Korona és a Szentkorona-tan, 304-7. o.
31. Spitzer, Shtomo J. - Komoróczy Géza: Héber kútforrások... 204. o.
32. Günter Ogger: A Fuggerek. Császári és királyi bankárok. Európa, 1994.
33. Gonda Imre - Niederhauser Emil: A Habsburgok, Gondolat, 1987.
34. Spitzer, Shlomo J. - Komorócry Géza: Héber kútforrások... 301-8. o.
35. U.o. 300. o.
36. A pápaság a magyarsággal és a vele etnikailag, illetve kulturálisan rokon népek történetére ismétlődően pozitív hatást gyakorolt és a közösségi, nemzeti lét fennmaradását segítette. Kezdve Nagy Szent Leó pápával, folytatva II. Szilveszterrel, valamint III. Honoriusszal, és IX. Gergellyel, II. András kortársaival, a magyar győzelem emlékére a napi déli harangozást elrendelő III. Kalixtusszal, a török elleni háborúkat segítő, majdc a Bakócz Tamást támogató VI. Sándor és II. Gyula pápákkal, a Collegium Hungaricumot megalapító XIII. Gergely pápával továbbá XI. Boldog Incével, a török magyarországi kiverését szervező és pénzelő Liga pápájával, a II. Józseffel szemben fellépő VI. Piusszal, és a magyar katolicizmust támogató VlI. Piusszal, illetve a magyarság, ezen belül a határon túl rekedt honfitársaink iránt talán a legnagyobb empátiával rendelkező, a Mindszenty bíborost kinevező, Márton Áron püspökké szentelését előmozdító, az 56-os forradalom érdekében három enciklikát kiadó XII. Pius pápával. A bajor paraszt származású XVI. Benedek megválasztása óta eltelt rövid időben számtalan gesztusával és intézkedésével máris a magyarsággal igazán rokonszenvező, történelmét és jelen helyzetét jól (talán a legjobban) ismerő, a reményt sugalló pápák sorába lépett. Úgy gondolom, hogy amilyen hiterősítő és felszabadító volt II. János Pál pápa hatása Magyarországon is 1978 után, pápaságának utolsó tíz éve, már a cselekvését korlátozó betegsége idején számtalan fájdalmat okozott. Az egyházmegyék határainak a trianoni határhoz igazítása, a romániai ortodoxia felé, a magyarság megbántásával, tudatos háttérbe helyezésével tett lépései, a felvidéki magyar püspök meg nem oldott kérdése, magyar, illetve magyarországi szentek nagy számának más népek szentjeivé avatása, az olyan kisebb gesztusok, mint utolsó szlovákiai útján Rozsnyón mondott beszéde, amelyben magyarul csak a magyarság szlovákiai békés integrációját szorgalmazta, vagy a húsvéti, és karácsonyi apostoli áldásnak következetesen a román utáni elmondása évtizedeken keresztül stb.
37. Saint-Simon herceg emlékezése. Aurora, Budapest, i 960. 236-46. o.
38. Gunst Péter: M. A. Rothschild. A bankalapító, Akadémiai Kiadó, 1992.
39. Drábik János: Uzsoracivilizáció, II. kötet, Gold Book, Budapest, 2003, 285-302. o.
40. Bogár László: Magyarország és a globalizáció. Osiris, Budapest, 2003.
41. Bogár László: Az elmaradt rendszerváltás és az Európai Unió, Magyar Nemzet, 2005. november 22. Pokol Béla: Az integrációs vita margójára. Magyar Nemzet, 2005. november 22.
42. Moss Kantner, Rosabeth: World Class, Rockefeller Centre, Simon and Schuster, USA, 1995.
43. Mándoki Andor: Új gazdasági rendünk tíz éve. KAPU melléklet 2001; Globalizáció, liberális átverés, KAPU
XVIII. évf. 2005. 10; Megismerni rendszerváltásunkat, KAPU. XVIII. évf. 2005. 5.
44. Mándoki Andor: Megismerni rendszerváltásunkat
45. Varga István: Csak látszólag miénk a forint. Magyar Nemzet, 2005. június 11. Hétvégi Melléklet; Dübörögve a gödörbe? Magyar Nemzet 2005. szeptember 19.
46. Zlinszky János: Értékek keresése. „Haza a magasban" sorozat. Szent István Társulat, 2005. Az alkotmány
értéktartalma és a mai politika. A Szent István Tudományos Akadémia székfoglaló előadásai. Szent István
Társulat, 2006.
47. Fundamentum. 1997. I, negyedév Lásd: Zétényi Zsolt: „Néhány adalék az „igazságtétel kérdéséhez"
Valóság, 1999. 11.
48. 11/1992. (III. 5./ AB. III. 5. pont.
49. Varga Csaba: Miért maradt el a múlttal szembenézés, az újrakezdés beteljesülése? PoLíSz. 2005. Kráter Műhely