Makkay János: Indul a magyar Attila földjére
Az államalapítás
Amikor a frankok és a bolgárok csapásai alatt a kései avar kagánok katonai-politikai hatalma megbukott, a Kárpát-medencében elszabadult a pokol. Egyik hatalom sem tudta teljesen bekebelezni, ezért mindegyik akkorát harapott belőle, amekkorát csak tudott: a frankok nyugatról, a szlovének és horvátok délnyugatról, a szlovén-morvák északnyugatról, a bolgár-szlávok és ószerbek délről. Nagyon fontos körülmény volt, hogy a frank politikai és gazdasági terjeszkedés igen hamar felszámolta az Enns és a Lajta között a gyepűt, az avar kaganátus gyakorlatilag áthatolhatatlan nyugati határvédelmi rendszerét. Végeredményben Nagy Károly 791-es támadása kezdeti sikerek után a gyepűben akadt el. A 9. században azután megindult a bajor és más germán terjeszkedés kelet felé. A későbbi Ausztria keleti fele „az Óperenciás tengeren innen" ekkor lett nyugati székelyek hazájából német nyelvűek földjévé.
A Kárpát-medence egész nagy tömbjét a kései avar korban már zártan benépesítő magyar nyelvű nép tehát egészen különböző uralmak, szétszaggatások és nyelvi hatások alá került. Megkezdődött etnikai és nyelvi egységének a felbomlása, sőt itt-ott már beolvadása is. A teljes bomláshoz, a teljes beolvadáshoz ugyan a 804 és 896 között eltelt három-négy nemzedék nem volt elég, de ahhoz igen, hogy a peremekről a szláv és germán nyelveket beszélő népek nagy területeket szakítsanak le Szlavóniában, a Bécsi medencében, Morvaországban és a Dunántúl közepén, például Veszprém környékén.
Ezt az asszimilációs folyamatot állította meg egy csapásra 896-ban Árpád népének a bejövetele. Első cselekedete a határok lezárása volt keleten a szilágysági-bihari gyepűvel és a Kárpátokkal a besenyők és a bolgárok ellen, délen a Dunánál és a Dunával Bizánc és a bolgárok ellen, nyugaton pedig az ősi avar gyepű újbóli kiépítésével frankok és szlávok ellen. Mikor Kurszán elfoglalta Morvaországot és a Bécsi medencét, majd Árpád győzött Pozsonynál, sikerült még nyugatabbra tolni a gyepűhatárt, egészen az Ennsig. Régi magyar neve már volt e határnak: Óperencia. Ez így is maradt egészen a 955-ös augsburgi vereségig.
A gyepű később, 11. századi királyaink idején nagyon jó szolgálatot tett a gyakorta támadó németek ellen. II. Konrád 1030-ban éppen úgy járt, mint annakidején Nagy Károly: a gyepű miatt csak a Rábáig jutott. Az előle kiürített területen nem talált sem élelmet, sem takarmányt. István király könnyűszerrel kiverte, sőt, visszafoglalta tőle a 955-ben elvesztett Bécsi medencét és magát Bécset is. Ugyanígy járt Konrád fia, III. Henrik Aba Sámuellel 1043-ban. A gyepű tehát továbbra is átjárhatatlan volt idegeneknek. A gyermek Salamont támogató német uralkodó csak Salamon áruló magyarjainak a segítségével tudott rajta átkelni.
Az Árpádok honfoglalása nélkül ma nem a magyar lenne e medence legerősebb népe. A kárpát-medencei magyarság nemzeti erejének helyreállítása, a magyar nemzetnek és nyelvének megőrzése az Árpádok egyik korszakos érdeme.
Az Árpádok másik korszakos érdeme a következő: ők voltak az egész addigi történelem folyamán az egyetlen uralkodóház, amely egységes uralom alá tudta fogni a Kárpát-medence egészét, és ott európai értelemben vett államot tudott alapítani. Vagyis az Árpádoknak sikerült az, ami nem sikerült a legnagyobb római császároknak, Augustusnak, Trajanusnak, Marcus Aureliusnak sem. Attilának, Bajánnak és az onoguroknak sem. A legközelebb a kései avar kagánok állottak hozzá, de nekik sem sikerült. Az ellenük győztes Nagy Károlynak, a bolgár Krumnak, Omurtagnak sem.
Az Árpád-ház kihalása után az Anjouk és a Habsburgok is csak az Árpádok jogán lettek Hungária királyai. Nem ok nélkül hangsúlyozták tehát mindig is azt, hogy leányágon bár és szerződések révén, de az Árpádok utódai.
Az Árpád-ház országvédő és államalapító sikerei sok mindenből következtek. Kiváló katonák, nagy taktikusok, képzett hadvezérek, ügyes politikusok, következetes fejedelmek, alkalmanként kemény uralkodók voltak közöttük. Mint amilyen Géza fejedelem és felesége, Sarolt volt a kereszténység végleges meghonosítása idején. Akadtak népük sorsával törődő nagyszerű egyéniségek. Olyan személyiségek, akik koruk Európájában is párjukat ritkították. Vegyük csak példának Szent László királyt, a külföldön is tisztelt és el nem feledett, termetéről messze földön híres és rettegett lovagot. Legendája szerint természeti adottságaiban pedig az isteni irgalom különös kegyelme a közönséges emberi értékek fölé emelte. Mert erős volt a keze, tetszetős a külseje, s miként az oroszlánnak vagy a Tróját ostromló görög hősöknek, hatalmas volt a keze-lába, óriási a termete, a többi ember közül vállal kimagaslott. A legenda aligha túlzott: valóban szép férfire és daliás termetre utal a király Győrben őrzött hermája. Unokaöccsének, Álmos herceg dédunokájának, III. Béla királynak nem pusztult el a sírja. A Székesfehérvárott a Bazilikában megtalált csontváz csaknem két méter magas férfié volt.
Most azonban egy másik, önálló tényezőt szeretnénk kiemelni. Géza fejedelem és fia, Vajk, de az István halála után újra rendet teremtő I. Endre király is felismerte, hogy az európai rendbe, a civilizáció egyetlen létező irányába való beilleszkedésnek kizárólagos feltétele a kereszténység mihamarabbi végleges felvétele. Géza és Vajk ezt nemcsak viharos gyorsasággal hajtották végre, hanem a két lehetőség között jól is választottak. Azok a keleti népek ugyanis, akik a keleti, bizánci egyház vallását vették fel, a türkök, avarok, onogurok, besenyők, úzok, kunok azóta vagy eltűntek a történelem színpadáról, vagy beolvadtak a szlávok tömegébe. Nem ok nélkül mondta volt Konstantin Dajkovics kolozsvári régész (1921-ig a temesvári Széchenyi Legényegylet titkára) román kollégáinak: mit szidjátok mindig a magyarokat? Ha ők nem lettek volna, akkor most nem románul, hanem szlávul beszélnénk.
Az István király által trónbitorlás kísérlete miatt, vagy Gizella királyné kívánságára megvakíttatott Vazul második fia, I. Endre előtt ott állott a választás lehetősége. Minden oka meglett volna rá, hogy pogány útra állítsa vissza Hungária kocsirúdját. Bátyja, a nála öt évvel idősebb Levente bizonyára így tett volna. Ő ugyanis pogány volt és az maradt kijevi száműzetésében is. Mikor 1046-1047 körül meghalt, pogány módon temettette el magát, bizonyára az akkor már tiltott, de Vata és fia, János által újra felélesztett lóáldozattal. Nem is akárhová, hanem éppen dédapja, Taksony fejedelem akkor még ismert sírja mellé. Akkor még élhetett ezzel a pogány jogával. Azt viszont jól tudta, hogy királyi hatalomra kerülve, pogánykodásának csak egyetlen következménye lehet: az Árpádok bukása. Jó döntés volt, -hogy I. Endre megválasztásakor nem az előbbszülöttség (senioratus), hanem az alkalmasság (idoneitas) elvét alkalmazták.
Testvére, I. Endre trónra lépése után azonnal ráébredt ugyanerre. Endrét Leventével együtt a Péter király ellen fellázadt pogányok hívták haza Kijevből. Vata pogány lázadói várták és fogadták. Endre hozzá is járult a magyar keresztények üldözéséhez, csak azért, hogy ledönthesse a trónról István királyunk jelöltjét és rokonát, Pétert. A következmény az lett, hogy alig maradt az országban püspök, aki 1046-ban megkoronázza. Amint azonban felkent király lett, azonnal leverte a pogánylázadásokat; Visegrádon monostort, Tihanyban bencés apátságot alapított. Talán véletlen, talán nem, de III. Béla mellett ő az egyetlen Árpád-házi uralkodónk, akinek biztosan ismerjük sírját és sírkövet: ott nyugszik a tihanyi apátság altemplomában.
Tanúi lehettünk 1989-1992 között annak a csúnya huzavonának, amelyet a Veszprém megyei liberális és kommunista önkormányzat folytatott a katolikus egyházzal: adják-e vissza az egyháznak, és vajon miért adnák vissza a tihanyi apátság épületét. A bolsevista időkben Múzeum céljait szolgálta. Szégyenteljes volt még olvasni is az elvtársak butábbnál-butább érveit. Sajnos, a mi érveinket senki nem kérdezte. Mert elmondtuk volna, hogy nyomós okai vannak annak, hogy sürgősen visszaadják. Endre király családi vagyonából az egyháznak építtette. Az apátság alapító oklevele az első írásos emléke a magyar nyelvnek. Mert a király a kereszténység terjesztésére és nem a kommunisták hasznára szánta.
Endre bölcsebbnek bizonyult a pogányoknál. Apját, Vazult a legkeresztényibb magyar király vagy Gizella királyné vakíttatta meg. Endre mégis belátta, hogy Vazul tévedett.
Van még egy kérdés, amely ide tartozik: a soknyelvű országnak állítólag Szent Istvántól származó gondolata. A már többször említett Mályusz Elemér 1941-ben közölt egy tanulmányt, amelyet 1945 óta szándékosan elhallgatnak. A tanulmány válasz volt a hírhedt Szekfű Gyulának, Rákosi Mátyás kedvenc moszkvai nagykövetének a durva támadására. Szekfű azt a vádat terjesztette Mályuszról, nem is akármikor, hanem 1940-ben, hogy műveivel a Benes-féle magyarellenes propagandának szállít érveket. Hogy Mályusz szerint árpádi királyaink, ameddig erővel bírták, addig tudatosan irtották a nemzetiségeket.
A tanulmányban századunk legjobb magyar történésze újra elemezte Szent Istvánnak fiához, Imre herceghez intézett Intelmeit a beköltöző idegenek szempontjából.
Van az Intelmek-ben egy mondat, amely régebbi és mai liberális-kozmopolita történészek szerint idegen népek gyakori és feltétel nélküli befogadását javasolja. Mert az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és törékeny, írta volna első királyunk. Ennélfogva megparancsolom neked, fiam, hogy a jövevényeket jóakaratúan gyámolítsad és becsben tartsad. Mályusz azonban bebizonyította, hogy a regnum szó és magyar megfelelője, az ország az Árpád-korban még nem Magyarországot, nem Hungáriát jelentette. Hanem azokat, akik a király körül vannak, őt királyi jogainak gyakorlásában segítik, neki tanácsot adnak. Tehát a királyi udvart és kancelláriát. A vendégek és jövevények pedig nem telepeseket, mindenhová beözönlő mindenféle idegen népeket jelentenek, hanem a királynak szolgálatukat felajánló külhoni lovagokat és papokat.
Mályuszt követve egy kiváló mai történész, Vekerdi József a minap ismét alapos vizsgálat alá vette ezt a mondatot. Megállapította: István király nem az etnikai felhígítást javasolta fiának. Csupán a kiegyezés utáni liberális politika (amely Galíciából milliós tömegek befogadását tette lehetővé), és a mai, szintén liberálisnak nevezett vezetés (amely törvénnyel biztosít előjogokat a keletről beáramló csoportoknak) torzította el a Szent István-i állameszmét. Ismét kiderült, hogy az egynyelvű és egyszokású országnak fordított részt szándékosan és félrevezetően mindmáig tévesen értelmezik.
A mondat helyes fordítása Vekerdi szerint a következő: Egyetlen nyelvet és egyetlen szokást ismerő királyi udvar gyenge és törékeny.
István tehát művelt, nyelveket (elsősorban latint!) tudó, és idegen népek szokásait, kultúráját ismerő tanácsadók jelenlétét tartotta fontosnak a király környezetében. Ami a legkevésbé sem azonos az ország lakosságának etnikai fellazításával.
István nemcsak erre intette Imre herceget. Nyomatékosan óvta fiát az idegen minták szolgai követésétől, idegen szokások átvételétől, és azokkal szemben saját nemzeti hagyományaink követését kötötte lelkére. Vekerdi ennél a kérdésnél egy mindmáig fel nem ismert, rendkívül fontos részre bukkant az Intelmek-ben: Aligha tarthatod meg királyságodat ezen a tájon, ha nem elődeidnek, az előtted uralkodó királyoknak a szokásait utánozod. Volt-e olyan görög, aki a latinokat görög szokások szerint kormányozta, vagy olyan latin, aki a görögöket latin szokások szerint kormányozta? Egy sem volt! Két fontos tanulság: nemzeti hagyományainkat kell ápolnunk és ne legyenek idegen uralkodóink. Vekerdi felfigyelt az elődeid (antecessors) szóra is: ez többesszámban van. Imre hercegnek azonban csak egyetlen keresztény királyi elődje volt. Maga az apa, István király. Ha tehát az Intelmek többesszámban beszél, a többi Árpád-házbeli fejedelmi előd példájának követését javallja Szent István, ezzel hitet tesz pogány ősei mellett: a nemzet érdeke előbbre való, mint az a szempont, hogy a jól uralkodó ősök milyen vallásúak voltak.
Mindezt megerősíti István király két törvénykönyve is. A templomépítést, az istentiszteleteken való részvételt és hasonlókat szigorúan előírta. Egyetlen szó sem tilalmazta viszont a régi pogány szokásokat. Üldözte ugyan a boszorkányokat, kuruzslókat, méregkeverőket, jövendőmondókat, de kútfő mellett áldozókról, pogány szertartások végzőiről, hajukat pogány módra viselőkről nem esik szó. Ezek szerint első királyunk nem féltette az új vallást nemzeti hagyományainktól. Ennek köszönhető, hogy uralma alatt nem is tört ki pogány lázadás. Arra csak idegen és erőszakos utódja, Péter király rövid uralma alatt került sor. Mindezek összességükben arra mutatnak, hogy módosítani kell azt a képet, amelyet a szentté avatása táján keletkezett legendák rajzoltak meg István királyról. Az idegen papok nem akarták észrevenni nagy királyunk nemzeti elkötelezettségét, amelyet keresztény hite nem szorított háttérbe. Hozzátehetjük: mai idegen papjaink meg egyenesen eltorzítják István király személyiségét, és újra akarják íratni velünk nemzeti történelmünket.
Az árpádi honfoglalás megállította a kétezer kilométer távolságról ideköltözött, rokonaitól mindörökre elszakadt, idegen népek ellenséges gyűrűjébe került, avar és onogur urai miatt Európa-szerte gyűlölt magyarság széthullását. Ezt száz év múlva egy még fontosabb esemény követte: az egész történelem folyamán először és utóljára a kiváló tehetségű hadvezér és politikus Árpád nem kevésbé kiváló utódai, Géza és István az egész Kárpát-medencét magába foglaló erős államot teremtettek: a keresztény magyar királyságot, Szűz Mária országát. Ezzel párhuzamosan az Árpád-nemzetség és török nyelvű népeik beolvadtak a 670 óta itt élő magyarságba. Négyszáz évig biztosították a magyar nyelv és etnikum fennmaradását az egész Kárpát-medencében. Még a legutolsó és minden addiginál vadabb sztyeppi roham, a tatár mészárlás után is.
A védő-őrző pajzson mégis a tatárok miatt jelentkeztek az első repedések. Akkor, amikor Európa legkeresztényebb, öt szentet adó uralkodóházába és országukba ismét pogányok és idegen hitűek kerültek be. Kun László királyunk édesanyja, Erzsébet egy Szejhán nevű kun fejedelem leánya volt. Nem csoda hát, hogy 1284-ben Kun László kun vezérek, kenézek vlachjait, oláhokat telepített be a tatárjárásig színmagyar, de Batu által kipusztított Kárpátaljára: Ugocsa, Ung, Máramaros és Bereg megyék 300 falujába. Mikor Nagy Lajos idején ezeknek az ortodox vlachoknak át kellett volna térniök a római katolikus hitre, Dragos és a máramarosi őstulkok vezetésével inkább Moldvába költöztek. A király pedig az így ismét lakatlanná vált vidékre oroszokat telepített be. Így indult meg, és az Árpád-ház kihalása után egyre erősebben folytatódott az összefüggő magyar etnikai tömb felmorzsolása. Először csak a széleken, morva földön, a bécsi medencében, a Szerémségben, az Al-Dunánál, Dél-Erdélyben, Moldvában. Később az évszázados török uralom csaknem kizárólag a magyar etnikumot pusztította. Nem árt tudnunk, hogy az Alföldön széltében-hosszában gyilkoló török katonák, harácsolók és rablók a valóságban általában rácok, szerbek voltak. A török kiverése után pedig a császár által betelepített svábok, tótok és rácok mindenütt a legjobb földeket kapták meg. Békésben, Bácsban, Tolnában-Baranyában egyaránt. A szőregi rácok a múlt század harmincas éveiben azért költöztek le a Maros völgyéből Kikindára, mert a Maros mentén sokat kellett dolgozni! Nem is „tántorgott ki" közülük senki sem Amerikába. És a zsíros földeket kapott békési svábok közül sem!
* * *
147-148 old.
Ennyit a múltról, népünk eredetéről és honfoglalásainkról. A jelent ismerjük, benne élünk, legtöbben csak máról-holnapra. Napi gondjainkon túl ismernünk kell múltunkat, de gondolnunk kell a jövőnkre is. Gyermekeinket, unokáinkat iskolába járatjuk, irányítjuk pályaválasztásukat, szeretnénk, ha boldogulnának. A bizakodásban ott él a remény és az akarat is: hazát, nyelvet, magyarságot megtartani a harmadik évezredben is. Nem könnyű feladat ez hazát herdáló hatalmasok, idegen értékeket sulykoló fizetett hazugok, s a nemzeti erőket szétforgácsoló viszályok idején. A sokat emlegetett magyar összefogásra immáron végképpen szükségünk van, ha talpon akarunk maradni.
* * *
„Idézzük őt" befejezésként Juhász Gyula soraival:
Egy férfi kellene, kinek szívében
Jóság, agyában gondolat terem.
Aki megáll a balsors ellenében
S mint Krisztus, átvezet a tengeren.
Egy férfi kellene, ki az időnek
Igéjét érti és jövőbe néz
S míg intésére falak égbe nőnek,
Földön szavára érik a vetés.
Egy férfi kellene, ki nem habozva
Kelet, nyugat közt, mint szélben a nád,
Előre vinné új, nagy századokba,
Kiküzdve a magyarság igazát.
Egy férfi kellene — ó add, te végzet! —
Ki nem csak múlton kérődző tanítvány,
S eszembe jut, hogy most száz éve lépett
Örök pályára ő: Széchenyi István!
A legnagyobb magyar.
Makkay János: Indul a magyar Attila földjére, Budapest 1996,125-131 old. és 147-148 old.