Dr.Toronyi Etel. Hg.Hohenlohené
Hangok Erdélyért
(Beszéd)
Igen tisztelt Hölgyeim és Uraim, szeretett Honfitársaim, akik itt összegyűltek, hazafias szeretettel üdvözlöm Önöket!
Ma ezen az ünnepélyen mindnyájunk szíve nagyot dobban, mert az elrabolt szent földünkről, annak bilincsbe vert fiairól emlékezünk meg és alázatos lélekkel kérjük az Egek Urát, hogy ne feledkezzék meg az oláh elnyomás alatt sínylődő testvéreinkről.
Erdély, mint annyiszor, most is mártírkorszakot él. A már évtizedek óta oláh igában szenvedő erdélyi honfitársaink kétségbeesett segélykérése a materializmusba süllyedt, öncélokat kergető világban süket fülekre talált és jajkiáltását elnyelte a modern élet disszonáns hangzavara. A közelmúltban azonban egy sorsfordulat állt be, mert akadtak szabad földön élő, bátor lelkű hazafiak, akik átérezték a testvéreken végigsújtó korbácsütések sajgó fájdalmait és vállalkoztak arra a nagy szent feladatra, hogy őértük és az ő nevükben felrázzák a közönyösségből, a béke-malasztját élvező és a humanizmus álruhájába burkolódzó emberiséget és felébresszék a világ szunnyadó lelkiismeretét.
Ezzel a szent céllal alakult meg az Erdélyi Világszövetség, amelyhez Argentinában az általam irányított magyar Irodalmi és Kultúrtársaság és A Nap Fiai Kult. Társ. ( A T.N.É. női csoportja) csatlakozott elsőként Wass Albert nagy magyar írónk, valamint Dr. Béky ref. püspök ő-eminenciája és az áldozatkész Zolcsák István nagylelkű honfitársaink biztos kézzel kibontott zászlója alá, azzal az erős fogadalommal, hogy mi is feladatunknak fogjuk tekinteni azt az igaz ügyet, hogy Erdély hangját meghallgassa a világ.
Szeretett testvéreim, a mi őseinktől reánk hagyott testamentum, nemcsak egy kézzel írt, néhány ezer évre visszatekintő legendás eseménysorozat, hanem a mi szent könyvünk a mi elődeink hős vérétől áztatott magyar föld, amelynek minden rögébe és minden barázdájába bele van vésve a mi több, mint 12.000 évre visszamenő múltunk.
Ugyanis a modern kor szisztematikus régészeti kutatásai és ásatásai nyomán a felszinte került archeológiai és antropológiai leletek alapján beigazolódott, hogy Erdély területe és a Kárpátok medencéje volt az emberiség legősibb kultúrkörpontja. 1963 ban az UNESCO által kiadott Prehistória és Kultúrák című nagyjelentőségű tudományos adattár kultúrbeosztási tábláján az Olt, a Maros, a Körös és a Szamos melléki települések, mint az emberiség legrégibb kultúrközpontjai vannak feltüntetve. Tehát bátran kimondhatjuk, hogy az emberiség kultúrájának a bölcsője a Kárpátokkal koszorúzott medence. Ennek az első fejlett kultúrának a megalapítói az antropológiai leletek igazolása szerint kétséget kizárólag az előmagyarok, az ősszékelyek voltak, akiknek leszármazottjai több mint 12.000 éven át egészen a mai napig minden megszakítás nélkül birtokolták és lakták e földet. A kultúrákat összehasonlító tudomány alapján megállapítható, hogy nincs nép és nincs nemzet, amelyik olyan gazdag ismeretekkel ajándékozta volna meg a világot, mint az ősmagyar - székely nép. Ugyanis megdönthetetlen bizonyítékok igazolják azt, hogy az ősi magyar-székely nép vezette át az emberiséget a kőkorszakból a fémkorszakba és annak minden magasabb fokozatába, vagyis a rézből a bronzba és abból a vasba. Ugyancsak a székely mesterek kohójában nemesedett meg a vas is acéllá. A magyar nép találékonyságának köszönhető a kerék nagyszerűségének, mint elsődleges gépelemnek a felismerése és alkalmazása úgy az agyagiparban, mint a teher-szállításban és a járművek előállításában, mégpedig az egykerekű taligától, egészen a négykerekű szekérig.
A 12.000 éves bronzfokosunk pedig arról tesz tanúságot a rávésett írásjelek alapján, hogy a magyarság a gondolatait és közölnivalóit már írásba tudta lefektetni és a történelmi korba lépett már akkor, amikor más népek még kőeszközöket csiszoltak.
Tehát az emberiség magasba ívelő kultúrája a Kárpát Medencéből sugárzott szét a világ minden tájára, mert az ősi földről, a Kárpát Medencéből időnként kirajzott őseink különböző csoportosulásban, mint magvetők hintették széjjel a világban, az idegen földbe, az őshazából magukkal vitt terményeket. Így lettek tanítómesterei az ősi szumir népnek éppen úgy, mint az egyiptomiaknak és etruszkoknak, valamint a pezsáknak, hinduknak, kínaiaknak, araboknak és görögöknek.
Az időnkint kivándorolt fiaink a honfoglalásokban és a harcokban megedzve, hatalmas seregek élén, más - más időkben, különböző nevek alatt tértek vissza az ősi honba a Duna - Tisza - Szamos, Körös vidékére a világhódító hunok és avarok, majd a dicső hős Árpád és a hét vezér népe, a magyarok.
Szeretett magyar testvéreim, jogosan tör fel tehát lelkünkből a kiáltás, hogy a Kárpátok büszke bérceivel övezett szent föld nem lehet SOHA MÁSÉ, CSAKIS A MIENK!!!
M I N D Ö R Ö K K É A M I E N K ! ! !
FORRÁS: A NAP FIAI. 1978. Szeptember – Október
S Z É K E L Y H I M N U S Z